دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی در دیدار با آیت اله العظمی وحیدخراسانی از مراجع و علمای قم، از شناسایی و ایجاد تشکل سادات شیعه و اهل سنت خبر داد.

به گزارش قم خبر و به نقل از خبرگزاری تسنیم، در ابتدای این دیدار آیت الله اراکی با ارائه گزارشی از فعالیت‌های این مجمع، گفت: سیاست ما در تقریب تمرکز بر روی مسائلی است که می‌توان با مشارکت اهل تسنن انجام داد. به طور مثال برگزاری جشن میلاد پیامبر اعظم (ص) و دخت گرامیشان از این دست برنامه‌هاست. چون اهل سنت برخلاف افراطیون این جشن‏‌ها را بدعت نمی‌‏‌دانند.

مراسم مذهبی و ضد تکفیری مشترک بین شیعه و سنی را ترویج دهیم

وی افزود: ترویج و تقویت مراسم عاشورایی در میان اهل سنت، ترویج عاشورا به نحوی که با اعتقادات اهل سنت منافات نداشته باشد، برپایی مراسم شعرخوانی در رثای اباعبدالله (ع)، ترویج شعر و مصیبت خوانی و برگزاری مراسم مصیبت حضرت سیدالشهداء (ع) در ایام عاشورا، شناسایی و ایجاد تشکل سادات شیعه و اهل سنت از دیگر برنامه‌هایی است که در پیشرو داریم.

اراکی با اشاره به فعالیت شبکه‌های ماهواره‌ای در توهین به مقدسات بعضی از مذاهب اسلامی، گفت: باید مراسم مذهبی و ضد تکفیری مشترک بین شیعه و سنی را ترویج دهیم. بعضی از شبکه‏‌های بین المللی در جهت تفرقه افکنی، ایجاد کینه و دشمنی بین شیعه و سنی تلاش می‌‏کنند که به نظر می‌رسد جز سب خلفا و توهین به مقدسات بعضی از مذاهب اسلامی هدفی ندارند.

آیت‌الله وحید خراسانی: سب و لعن بزرگان مذاهب دیگر جایز نیست

آیت الله العظمی وحید خراسانی نیز در این دیدار گفت: دین اسلام، دین رحمت و رسول اسلام، رسول رحمت است. این دین، آن رفتار پیغمبر و امیرالمؤمنین (ع) جایی برای حرکت‏‌های تکفیری و این تندرو‌ها باقی نمی‌گذارد. فقاهت در این گونه جریان‌ها از بین رفته است، سب و لعن علنی جایز نیست و دستور خود ائمه بر خلاف این است.

وی افزود: در روایات دو مطلب آمده یکی نفی و دیگری اثبات. نفی اینکه نباید با اتباع مذاهب دیگر دشمنی کرد و به مقدسات آن‌ها توهین نمود و لعن وسب بزرگان آن‌ها جایز نیست. زیرا موجب دور کردن آن‌ها از اهل بیت (ع) و معارف آن‌ها می‌‏‌شود. دیگر اینکه فرمودند «در نمازهای جماعت آن‌ها شرکت و به آن‌ها محبت کنید، از مرضای آن‌ها عیادت و سخنان و معارف ما را برای آن‌ها بیان کنید».

این مرجع تقلید ضمن استقبال از هدف مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی در خصوص شناسایی و ایجاد تشکل سادات شیعه و اهل سنت، گفت: این قضیه بسیار حائز اهمیت است. سیادت اگر فهمیده شود از اسباب تقویت و ترویج دین است. هم سادات و هم اولادی که از سوی مادر منتسب هستند بلا اشکال به حکم کتاب و سنت هم اولادند. منتهی در رسیدن خمس بین سید مرتضی و بقیه اختلاف هست که موضوع در خمس، هاشمی است و این در اولاد منتسب از مادر صدق نمی‌‏‌کند.

انتهای پیام/

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری