عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم گفت: حادثه عاشورا دانشگاهی است که هر کس می‌تواند دانشجوی این دانشگاه باشد.

به گزارش قم خبر ، آیت‌الله ابوالقاسم علیدوست در گفت‌وگو با تسنیم ، با اشاره به موضوع ابعاد شخصیتی حضرت عباس (ع) اظهار کرد: حضرت عباس (ع) یک شخصیت تأثیرگذار چه در حادثه عاشورا و چه بعد از آن در فرهنگ شیعه است.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با اشاره به ویژگی‌های حضرت عباس (ع) افزود: اطاعت حضرت عباس (ع) از امام زمان خود امام حسین (ع) و طرز برخورد ایشان با دنیا دو ویژگی بارز حضرت عباس (ع) است.

وی با تأکید بر آموزنده بودن حادثه عاشورا برای همه انسان‌ها گفت: حادثه عاشورا دانشگاه پر درسی است که هرکس می‌تواند دانشجوی این دانشگاه باشد و رفتار حضرت عباس (ع) برای همه انسان‌ها در برخورد با شمر به‌عنوان مظهر دنیا در رابطه با آوردن امان‌نامه آموزنده است.

آیت‌الله علیدوست به توجه بیشتر به ابعاد شخصیتی حضرت عباس (ع) تأکید و اظهار کرد: فرهیختگان و دانشمندان باید علاوه بر مطالعه در رابطه بر ابعاد شخصیتی حضرت، تأمل کنند و این تحقق این امر منوط بر این است به حادثه عاشورا به‌عنوان یک پدیده فرامکانی و فرازمانی نگریسته شود.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با اشاره به میزان تأثیرپذیری حضرت عباس (ع) از امام زمان خود گفت: اگر امام را فاعلیت فاعل و حضرت عباس (ع) را قابلیت قابل بدانیم، میزان تأثیرپذیری حضرت عباس (ع) دراین ظرف و مظروف در حد اعلی و صددرصد است.

آیت‌الله علیدوست بصیرت نافذ بودن را یکی از ابعاد شخصیتی حضرت عباس (ع) بیان و گفت: برخی از یاران امام (ع) مثل زهیر بن قین از ابتدا کنار حضرت بودند و تعدادی از یاران مثل جناب حر در وسط معرکه همراه امام شدند. دسته سوم افرادی بودند که بعد از حادثه عاشورا به امام پیوستند. طبیعی است اگر بخواهیم به بصیرت این افراد نمره دهیم، نمره عالی به همراهان امام در ابتدا، نمره متوسط به افرادی که در وسط راه به امام پیوستند و نمره ضعیف به افرادی تعلق می‌گیرد که بعداً به امام پیوستند.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری