کد خبر: 9102

حجت‌الله ایوبی رییس سازمان سینمایی در آیین اختتامیه سی و یکمین جشنواره بین المللی فیلم کوتاه تهران گفت:‌ درخواست می‌کنم از مسئولان، دولتمردان و نمایندگان مجلس‌که با سینما آشتی کنند و سینما را جدی بگیرند.

به گزارش قم خبر به نقل از تسنیم، مراسم اختتامیه سی و یکمین جشنواره فیلم کوتاه تهران ساعت ۱۸:۳۰ امشب، با حضور حجت الله ایوبی رئیس سازمان سینمایی، محمد احسانی معاونت نظارت و ارزشیابی و حبیب ایل‌بیگی، دبیر جشنواره در سالن تالار وحدت حضور بهم رساندند.

در ابتدای این مراسم نماهنگی از روند برگزاری جشنواره از ابتدای جشنواره تا به امروز، پخش شد، در این نماهنگ جلسات هیئت انتخاب برای معرفی آثار این دوره از جشنواره ، مراحل مختلف آماده سازی تسهیلات ویژه برا مهمانان جشنواره ، نمایی از سالنهای سینما هنگام پخش فیلمهای کوتاه و بحث و گفتگوی فیلمسازان جوان درباره آثار جشنواره نمایش داده شد.

ایل بیگی: احترام، اعتماد و حمایت، سیاستی بود که در یک سال گذشته اعلام نشد ولی اعمال شد

ملک مرزبان مجری این مراسم بود و حبیب ایل بیگی دبیر جشنواره فیلم کوتاه تهران را برای خوش آمدگویی به میهمانان به روی سن دعوت کرد. ایل بیگی با ارائه گزارشی از فعالیت‌های انجمن سینمای جوان و این جشنواره گفت: ما در این جشنواره شاهد آثاری بودیم که بذر آنها در برنامه‌های گردهمایی فیلمسازان و عکاسان در دوره‌های آموزشی انجمن سینمای جوان کاشته شد. کیفیت آثار و محتوای فیلم‌ها به یکباره تغییر نمی‌کند و اگر انتظار داریم کیفیت آثار بهتر شود باید شرایط فیلم کوتاه را در کشور بهبود بخشیم و روی پرورش استعدادهای جوان سرمایه‌گذاری کنیم. احترام، اعتماد و حمایت، سیاستی بود که در مدیریت یک سال گذشته انجمن رسما اعلام نشد اما در تمام برنامه‌ریزی‌ها و جشنواره‌های منطقه‌ای اعمال شد.

ایل‌بیگی ادامه داد: ارکان انجمن سینمای جوان با تمام وجود به این ارزش‌ها اعتقاد داشتند. جشنواره فیلم کوتاه را می‌توان عرصه‌ای برای بررسی تولید دو ساله فیلم کوتاه در کشور دانست. چون اکثر فیلمسازان جوان کشور چه آنهایی که هنرجوی انجمن بودند و چه آنهایی که نبودند آثارشان را به این جشنواره ارسال کردند.

دبیر جشنواره سی و یکم فیلم کوتاه درباره تعداد آثار شرکت کننده در این جشنواره گفت: امسال در این جشنواره هزار و ۷۸۶ فیلم ایرانی متقاضی شرکت در مسابقه ایران و ۲ هزار ۸۰۰ اثر از ۱۰۴ کشور متقاضی شرکت در بخش بین‌الملل بودند و بدون شک این حجم از آثار ارسالی نشان از تراز بالای جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران در مقایسه با جشنواره‌های معتبر خارجی دارد. هیئت انتخاب ۱۸۳ فیلم را مناسب حضور در جشنواره دانست که بقیه فیلم‌ها یا با فراخوان همخوانی نداشته‌اند یا با سیاست‌ها و محتوای جشنواره فاصله داشت.

وی اضافه کرد: در این دوره آثاری را نمایش داده شد که چهره مقاومت را به زیباترین شکل ممکن نشان دهد و از طرف دیگر آثار مستندسازان جوان از جغرافیای طبیعی و تنوع زیستی ظرفیت‌های ایران را برای مخاطب غیر ایرانی نشان می‌دهد.

ایل‌بیگی در پایان سخنانش گفت: باور داریم نمایش این فیلم‌ها در جشنواره‌ نگاه مخاطب غیر ایرانی را نسبت به امروز و آینده ایران تغییر می‌دهد. برغم مشکلات بسیار پروژه بی‌اعتماد کردن نتوانست گردی بر اجرای این جشنواره بنشاند و شرکت کنندگان در این جشنواره رضایت نسبی داشته‌اند.

در ادامه مراسم ویدئو کلیپ های معرفی هیئت‌های انتخاب جشنواره برای حاضرین در سالن به نمایش درآمد.

بهترین فیلم بخش جهان اسلام:

تندیس جشنواره و مبلغ ۲۰۰۰ یورو به صورت مشترک به فیلم «سکوت» ساخته بکیم گوری از کشور کوزوو و«قفس» به کارگردانی کریما حسن زاده ، از افغانستان اهدا شد.

بهترین فیلم بخش مسابقه آسیا:
تندیس جشنواره و مبلغ ۲۰۰۰ یورو به «تمام زمستان هایی که ندیده ام» ساخته امید خوش نظر ، از ایران جایزه تعلق گرفت.

جایزه ویژه هیات داوران در بخش بین الملل بدون جایزه نقدی به فیلم تجربی«تمام زمستان هایی که ندیده ام» به کارگردانی امید خوش نظر اهدا شد.

بهترین فیلم داستانی در بخش مسابقه بین الملل:

تندیس جشنواره و مبلغ ۳۰۰۰ یورو به فیلم«زمین» به کارگردانی الکسیس میشالیک ، از فرانسه اهدا شد.

بهترین پویانمایی‌در بخش مسابقه بین الملل:

تندیس جشنواره و مبلغ ۲۵۰۰ یورو به فیلم «پدر» ساخته سانتیاگو گراسو ، از آرژانتین تعلق گرفت.

طائرپور: نمایش فیلم کوتاه در ایران هیچ مجالی جز جشنواره‌ها ندارد/ این برای کشور ما یک ضایعه است

در ادامه این مراسم فرشته طائرپور تنها عضو ایرانی هیئت داوران بخش بین الملل گفت: نمایش و تماشای فیلم کوتاه این نکته را به یاد می‌آورد که هیچ مجالی جز جشنواره‌ها برای تماشای فیلم‌های کوتاه مستند، انیمیشن و داستانی نیست. این برای کشوری مثل ایران که صاحب این گنجینه درخشان است، یک ضایعه محسوب می‌شود.

وی خطاب به حجت‌الله ایوبی رئیس سازمان سینمایی گفت: تشکیل گروه هنر و تجربه اتفاق بسیار خوبی بود اما به جاست که این همه شوق و تپش هنر در فیلم‌های کوتاه ایرانی مستند و داستانی مجالی برای حضور مخاطبان ایرانی و جهانی هم داشته باشد چون اجرای کارهای بزرگ با فیلم کوتاه در ایران وجود دارد.

طائرپور با ابراز تاسف از عملکرد دیگر نهادها در خصوص فیلم کوتاه خاطر نشان کرد: برای وزارت آموزش و پرورش، صدا و سیما، نمایندگان مجلس و تمام ارگان‌های مسئول متاسفم. آنها امکان دسترسی به این گنجینه را ندارند. این فیلم‌ها می‌توانند به جامعه ما شناخت هنری بهتر و دید انسانی بدهند و ای کاش این دوستان بتوانند منتخب فیلم‌های این جشنواره را ببینند و متوجه شوند که در سینمای کوتاه صحبت کردن از افسردگی، شکست، فقر و جنگ، سیاه‌نمایی نیست بلکه حساسیت اجتماعی است.

در ادامه مراسم لیست سایر برگزیدگان جشنواره فیلم کوتاه به شرح ذیل ادامه پیدا کرد.

بهترین فیلم تجربه‌گرا در بخش مسابقه بین الملل :

تندیس جشنواره و مبلغ ۲۵۰۰ یورو به فیلم« مردی که سرش را از دست داد» ساخته فردژوئایو ، از فرانسه اهدا شد.

بهترین فیلم مستنددر بخش مسابقه بین الملل:

تندیس جشنواره و مبلغ ۲۵۰۰ یورو به فیلم «لیر»، به کارگردانی محمدرضا حافظی، از ایران رسید.

بهترین فیلم داستانی در بخش مسابقه بین الملل:

تندیس جشنواره و مبلغ ۳۰۰۰ یورو به فیلم«زمین» به کارگردانی الکسیس میشالیک ، از فرانسه اهدا شد.

جایزه بزرگ جشنواره در بخش بین الملل :

تندیس جشنواره و مبلغ ۵۰۰۰ یورو به صورت مشترک به فیلم های «جوجه ماشینی» ساخته محبوبه محمدزکی ، از ایران و«انضباط» به کارگردانی کریستوف صابر، از کشورسوئیس اهدا شد.

تجلیل از شهرام مکری و فرهاد مهرانفر

احمد طالبی نژاد ، مهرداد اسکویی و همایون امامی در یک کلیپ از فرهاد مهرانفر تجلیل کردند. همچنین سخنان بابک کریمی ، حمیدرضا صدر ، سعید ابراهیمی فر درباره نگاه شهرام مکری به سینما در قالب یک کلیپ در حال پخش است. پس از آن فرهاد مهرانفر و شهرام مکری با حضور حجت الله ایوبی، محمد احسانی و حبیب الله ایل بیگی با تشویق حضار به روی سن رفتند.

فرهاد مهران‌فر در مراسم تجلیلش گفت: به مدیریت جدید سینمای جوان تبریک می‌گویم که توانست مثل یک رشته پیوند مرا با سینما حفظ کند. خودم را متعلق به سینمای آماتور و کوتاه می‌دانم و هر کاری که بتوانم برای این سینما انجام دهم کوتاهی نمی‌کنم و کارم تداوم تجربیات و کشف هویت بومی و جهانی است.

وی درباره فیلم بعدی خود گفت: فیلم بعدیم به آب و خشکسالی در مناطق کویری بر می‌گردد, وطن من تنها گیلان نیست و دیگر جاهای ایران نیز برایم ارزشمند است.

شهرام مکری نیز طی سخنان کوتاهی گفت: وقتی قرار شد مجموعه‌ای از فیلم‌های خودم را به جشنواره بدهم، مقایسه‌ای بین آثار جشنواره انجام دادم و فکر می‌کنم از لحاظ زمانی خوش‌شانس بوده‌ام وگرنه نسبت به دیگران و بچه‌های سینماگر دیگر عقب‌تر هستم.

ایوبی: از مسئولان، دولتمردان و نمایندگان مجلس در خواست می کنم که با سینما آشتی کنند

در ادامه مراسم حجت‌الله ایوبی رئیس سازمان سینمایی سخنرانی کرد. وی با اشاره با اشاره به حضور فیلم سازانی چون شهرام مکری در سینمای ایران گفت: هر وقت به انجمن سینمای جوان می‌آیم آینده روشن سینمای ایران را تصور می‌کنم و هر زمان که شهرام مکری را می‌بینم به آینده سینمای ایران امیدوار می‌شوم. یکی از مشکلات انجمن سینمای جوان و فیلم‌های کوتاه دیده شدن بود و من هم از روزهای اول این دل‌مشغولی را داشتم.

وی افزود: سینمای هنر و تجربه، یک تجربه با امکانات بسیار اندک است ما سیصد و اندی سالن داریم که تعداد کمی از آنها را می‌توانیم به هنر و تجربه اختصاص دهیم.

رئیس سازمان سینمایی ادامه داد: خوشحالم که هنر و تجربه خوب آغاز شد و امیدوارم با حمایت همه شما جوانان و مدیران و مسئولان و اهالی سینما بتواند موفق شود و بخشی از هنری که آفریده می‌شود در آن دیده شود و تعداد سالنهای هنر و تجربه نیز افزوده شود.

ایوبی با تاکید بر اینکه برای دیده شدن فیلم کوتاه نیازمند کمک سازمان‌های مختلف هستیم، افزود: برای دیده شدن فیلم‌های کوتاه به کمک صدا و سیما نیازمندیم تا بتواند بهترین نقش را برای دیدن کارهای خلاقانه جوانان داشته باشد. می‌دانم در کشورهای اطراف آرزوی داشتن این جوانان را دارند و در ایران تعداد آنها بسیار فراوان است. اگر حتی بپذیریم که همه حرف‌های خوب دنیا گفته شده مطمئن باشید بسیاری از این حرف‌ها به گوش بسیاری نرسیده و زبان تصویر بهترین زبان برای رساندن این حرف‌ها به گوش جهانیان است. مطمئنم سینماگران جوان می‌توانند با زبان تصویر پیام‌رسان فرهنگ و تمدن ایرانی باشند.

وی عنوان کرد: در بخش بزرگی از جهان با زبان گلوله صحبت می‌کنند اما در ایران مفتخریم که به جای زبان گلوله با هنر ارتباط برقرار می‌کنیم مردم نشان دادند سینما را دوست دارند و گیشه‌ها نیز پررونق شده است. درخواست می‌کنم از مسئولان، دولتمردان و نمایندگان مجلس که با سینما آشتی کنند و سینما را جدی بگیرند و نسبت به آن توجه ویژه‌ای داشته باشند اگر قبول داریم زبان سینما معجزه می‌کند و جزو چند کشور دارای سینما هستیم باید به جوانان کمک کنیم.

رئیس سازمان سینمایی در پایان سخنانش با تشکر از حبیب ایل‌بیگی دبیر جشنواره فیلم کوتاه گفت: جا دارد از حبیب ایل‌بیگی به عنوان مدیری دلسوز تشکر کنم که بیشتر وقت خود را در شهرستان‌ها می‌گذراند. تمرکززدایی و عدالت فرهنگی در این عرصه به دور از شعارها انجام شده اما با بودجه ناچیز سازمان سینمایی هیچ کاری نمی‌شود انجام داد. به هر حال ایشان سعی کرد این بودجه کم را به تمام شهرها اختصاص دهد تا بچه‌های مستعد متوجه شوند برای درخشیدن و شهرام مکری شدن نیازی به آمدن به تهران ندارند.

علیرضا قربانی خواننده موسیقی سنتی کشور با تشویق فراوان حضار به روی صحنه آمد و سه قطعه «ارغوان»، «مدار صفر درجه» و «تو ای پری کجایی» را اجرا کرد.

در ادامه‌ی مراسم بیانیه هیئت داوران بخش ملی توسط امیر شهاب رضویان قرائت شد و جوایز بخش ملی اهدا شد.

بهترین صدا:

نامزدها: بهروز عابدینی و علی ابوالصدق برای فیلم «حذف اضطراری»، فرزاد جعفریان، هادی کریمی و مجید محمد دوست برای فیلم «حیات در رگ های سرد»، اشکان فتحی و آرش قاسمی برای فیلم «خون مردگی»، حسن شبانکاره و بهروز شهامت برای فیلم« ژیلا» و مسیح سراج و آرش قاسمی برای فیلم «کودکان ابری» ؛

تندیس جشنواره و مبلغ ۴۰ میلیون ریال به بهروز عابدینی و علی ابوالصدق برای فیلم داستانی «حذف اضطراری» اهدا شد.

بهترین تدوین:

نامزدها: اسماعیل علیزاده و فرزاد براهویی برای فیلم «خون مردگی»، محمد نجاریان برای فیلم «حذف اضطراری»، مجید محمد دوست برای فیلم «حیات در رگ­های سرد» و پالیز خوشدل برای فیلم «روی زیرزمین»؛

تندیس جشنواره و مبلغ ۴۰ میلیون ریال به محمد نجاریان برای فیلم «حذف اضطراری» تعلق گرفت.

بهترین تصویربرداری:

نامزدها: مسعود میرزایی برای فیلم «اوزال»، آیین ایرانی برای فیلم «رنگان ۹۹»، سینا کرمانی زاده برای فیلم« حذف اضطراری»، مهدی نورمحمدی و محمود منصوری برای فیلم «حیات در رگ­های سرد» و پیمان عباس زاده برای فیلم «کودکان ابری»

دیپلم افتخار و مبلغ ۲۰ میلیون ریال به مهدی نورمحمدی و محمود منصوری برای فیلم «حیات در رگ های سرد» تعلق گرفت.

تندیس جشنواره و مبلغ ۴۰ میلیون ریال به سینا کرمانی زاده برای فیلم «حذف اضطراری» اهدا شد.

بهترین جانبخشی در آثار پویانمایی:

نامزدها: محمدحسین اعظم پور و شادی ادیب برای فیلم «خانوم گل میخکی»، محمد زارع و شلاله خیری برای فیلم «دخترک آت آشغالی»، رسول شیری برای فیلم «درخت»،امین ونکی، بهزاد رجبی پور، سعید مرادی، حامد بهروزی و مشهود ولیان برای فیلم «تمام زمستان هایی که ندیده ایم» وسعید مددی ماهانی و مهسا زینی برای فیلم «توپ جنگ»؛

تندیس جشنواره و مبلغ ۴۰ میلیون ریال به امین ونکی، بهزاد رجبی پور، سعید مرادی، حامد بهروزی و مشهود ولیان برای فیلم «تمام زمستان هایی که ندیده ایم» اهدا شد.

بهترین تحقیق و پژوهش فیلم مستند:

نامزدها: مسعود میرزایی برای فیلم «اوزال»، محمد کارت برای فیلم «خون مردگی»، عبدالحمید ارجمند برای فیلم «سعدی کارنو»، حسن نقاشی برای «فیلم شاه جهان» و بهزاد فتحی نیا برای فیلم «حیات در رگ های سرد»؛

تندیس جشنواره و مبلغ ۴۰ میلیون ریال به عبدالحمید ارجمند برای فیلم «سعدی کارنو» اهدا شد.

بهترین فیلمنامه

نامزدها: سمیرا نوروزی و محمد نجاریان برای فیلم «فردا صبح»، رضا فهیمی برای فیلم «کودکان ابری»، محبوبه محمدزکی برای فیلم «جوجه ماشینی»، سعید روستایی برای فیلم« خیابان خیلی خلوت»، علی ثقفی برای فیلم «معادله» و پیمان نعیمی و فهیمه آقاحسنی برای فیلم «حذف اضطراری»؛

دیپلم افتخار و مبلغ ۲۰ میلیون ریال به رضا فهیمی برای فیلم «کودکان ابری» تعلق گرفت.

تندیس جشنواره و مبلغ ۴۰ میلیون ریال به محبوبه محمدزکی برای فیلم «جوجه ماشینی» اهدا شد.

بهترین کارگردانی فیلم تجربه گرا:

دیپلم افتخار و مبلغ ۴۰ میلیون ریال به مهدی آقاجانی برای فیلم «شکستنی است» تعلق گرفت.

بهترین کارگردانی فیلم پویانمایی:

نامزدها: سارا طیب زاده برای فیلم «خانوم گل میخکی»، محبوبه محمدزکی برای فیلم «جوجه ماشینی»، محمد زارع وشلاله خیری برای فیلم «دخترک آت آشغالی» و امید خوش نظر برای فیلم «تمام زمستان هایی که ندیده ایم»؛

تندیس جشنواره و مبلغ ۵۰ میلیون ریال به محبوبه محمدزکی برای فیلم «جوجه ماشینی» تعلق گرفت.

بهترین کارگردانی فیلم مستند:
نامزدها:مسعود میرزایی برای فیلم «اوزال »، مهدی خمامی پور برای فیلم «روی زیر زمین»، فتح الله امیری برای فیلم «حیات در رگ های سرد» محمدرضا حافظی برای فیلم «لیر» (خانه سنگی)، محمد کارت برای فیلم «خون مردگی»

تندیس جشنواره و مبلغ ۵۰ میلیون ریال به فتح الله امیری برای فیلم «حیات در رگ های سرد» اهدا شد.

بهترین کارگردانی فیلم داستانی:
نامزدها: محمد نجاریان برای فیلم «فردا صبح»،علی ثقفی برای فیلم «معادله»، توفیق امانی برای فیلم «آپارتمان مورچه ها»، پیمان نعیمی و فهیمه آقاحسنی برای فیلم «حذف اضطراری» سعید روستایی برای فیلم «خیابان خیلی خلوت»، و رضا فهیمی برای فیلم «کودکان ابری»؛

دیپلم افتخار و مبلغ ۲۰ میلیون ریال به پیمان نعیمی و فهیمه آقاحسنی برای فیلم «حذف اضطراری» اهدا شد.

تندیس جشنواره و مبلغ ۷۰ میلیون ریال به رضا فهیمی برای فیلم «کودکان ابری» تعلق گرفت.

جایزه هیات داوران در بخش فیلم داستانی :

لوح افتخار و مبلغ ۳۰ میلیون ریال به محمد نجاریان کارگردان فیلم «فردا صبح» اهدا شد،

و لوح افتخار و مبلغ ۳۰ میلیون ریالبه محمد حسینی بازیگر فیلم «معادله» تعلق گرفت.

اهدای جوایز بخش موضوعی بخش انتهایی جشنواره بین المللی فیلم کوتاه تهران بود. هیئت داوران این بخش برای اهدای جوایز بخش موضوعی به روی سن رفتند و جوایز به شرح ذیل اهدا شد.

بهترین فیلم با موضوع چشم انداز سرزمین زیبای ما:

تندیس جشنواره و ۴۰ میلیون ریال به فیلم مستند « اوزال» ساخته مسعود میرزایی از بندرعباس تعلق گرفت.

بهترین فیلم با موضوع پرتو ایمان:

تندیس جشنواره و مبلغ۴۰ میلیون ریال به فیلم داستانی« نجس» از تبریز به کارگردانی بهرام و بهمن ارک اهدا شد.

بهترین فیلم با موضوع چراغ راه:

تندیس جشنواره و مبلغ ۴۰ میلیون ریال به فیلم مستند «لیر» (خانه سنگی) ساخته محمدرضا حافظی از خرم آباد اهدا شد.

بهترین فیلم با موضوع دست آوردها:

تندیس جشنواره و ۴۰ میلیون ریال به فیلم پویانمایی «تمام زمستان هایی که ندیده ام» ساخته امید خوش نظر از تهران تعلق گرفت.

نشان برنز یونیکا برای فیلم توپ و جنگ به سعید مددی ماهانی از کرمان اهدا شد

نشان برنز یونیکا برای فیلم کات به رضا جوانی از اردبیل تعلق گرفت

جایزه ویژه از نگاه تماشاگران به محمد کارت برای فیلم خون مردگی از شیراز اهدا شد

بهترین فیلم در بخش سینمای ایران:

نامزدها: محبوبه محمد زکی برای فیلم «جوجه ماشینی»، پیمان نعیمی و فهیمه آقاحسنی برای فیلم «حذف اضطراری»، فتح الله امیری برای فیلم «حیات در رگ های سرد»، رضا فهیمی برای فیلم «کودکان ابری»؛

تندیس جشنواره و مبلغ ۱۰۰ میلیون ریال به رضا فهیمی برای فیلم داستانی«کودکان ابری» اهدا شد.

آیین اختتامیه سی و یکمین جشنواره فیلم کوتاه تهران به پایان رسید.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری