عضو مجلس خبرگان رهبری گفت:رفتار روحانیون به گونه‌ای باشد که مردم دین را در رفتار و گفتار طلاب ببینند و اگر این التزام وجود نداشته باشد نوعی خیانت محسوب می‌شود.

خبرگزاری فارس: رفتار روحانیون باید مردم را به یاد دین بیندازد

به گزارش قم خبر به نقل از فارس ، مراسم عمامه‌گذاری گروهی از طلاب موسسه آموزشی پژوهشی امام خمینی(ره) عصر امروز و در آستانه عید سعید غدیر خم، با حضور آیت‌الله مصباح یزدی در حسینیه این موسسه برگزار شد.

معاون موسسه امام خمینی(ره): تلبس به لباس روحانیت نقطه عطفی برای طلاب است

حجت‌الاسلام محمد دولتخواه در ابتدای مراسم طی سخنانی اظهار کرد: ملبس شدن به لباس روحانیت نقطه عطفی در زندگی فردی و تحصیلی طلاب محسوب می‌شود.

وی افزود: امیدواریم خداوند توفیق طلبگی صحیح و هدایت مردم بر اساس آموزه‌های برگرفته از معارف ناب اسلامی را نصیب طلابی کند که لباس سربازی امام عصر(عج) را بر تن می‌کنند.

معاون فرهنگی موسسه آموزشی پژوهشی امام خمینی(ره) با تاکید بر قدر دانستن دوران طلبگی و تلاش روحانیون برای کسب علوم اسلامی خاطرنشان کرد: استفاده از محضر اساتید برجسته‌ای همچون آیت‌الله مصباح یزدی چراغ راه و هدایت‌گر مسیری است که طلاب در پیش گرفته‌اند.

آیت‌الله محمد تقی مصباح یزدی در ادامه این مراسم به سخنرانی پرداخت و اظهار کرد: خداوند نعمتی را به ما مرحمت فرموده که در خزانه نعمت‌هایش با همه وسعتی که دارد، کم نظیر است.

وی افزود: ولایت اهل بیت(ع) نعمتی است که همسنگ با آن را سراغ نداریم بنابراین باید قدر آن را بسیار بدانیم و شکر خدا را به واسطه آن به جا آوریم.

رئیس موسسه آموزشی پژوهشی امام خمینی(ره) با بیان اینکه ائمه اطهار(ع) هر یک دارای ویژگی‌هایی بودند که تقریبا در امام دیگر تکرار نشده بود گفت: این امر به خاطر شرایط متغیر جامعه و نیازهای مردم در دوران‌های گوناگون بوده است.

وی ادامه داد: رهبر معظم انقلاب گاهی اوقات با تعبیر عمر 250 ساله امام مسائلی را بیان می‌کنند؛ این امر به معنای تداوم رسالت اهل بیت(ع) است منتها با شرایط متفاوت و ویژگی‌های آنها هم گوناگون بوده است.

اختلاف در سیره ائمه(ع) مربوط به تغییرات زمانه بوده است

آیت‌الله مصباح یزدی اختلافات ظاهری و رفتاری در میان ائمه اطهار(ع) را مورد توجه قرار داد و گفت: البته این امر به معنای تفاوت داشتن در ارزش‌ها و سلایق آن بزرگواران نیست.

استاد برجسته حوزه علمیه قم خاطرنشان کرد: توفیق شکر نعمت‌های الهی هم جزو نعمت‌های خداوند به بندگانش به شمار می‌رود که خود مشمول شکر دیگری است؛ از همه نعمت‌هایی که از ولایت اهل بیت(ع) نصیب ما می‌شود که شامل برکات فردی، اجتماعی، مادی، معنوی، دنیوی و اخروی است، مهمترین آنها افزوده شدن معرفت ما نسبت به آنهاست.

وی با بیان اینکه شناخت امام معصوم آن طور که بوده و هست توسط جمع انسان‌ها هم غیر ممکن است گفت: حتی در مورد شناخت امامزادگان هم عاجز هستیم؛ هر روز برکات فراوانی به واسطه آن بزرگواران نصیب ملت ایران می‌شود.

آیت‌الله مصباح یزدی به برکات وجودی حضرت معصومه(س) در قم و سراسر ایران اشاره و تصریح کرد: تاسیس حوزه علمیه قم تنها یکی از این برکات به شمار می‌رود؛ یکی از برکات این حوزه هم این است که شخصی مانند امام خمینی(ره) در آن تربیت شد و توانست بر جهان تاثیر بگذارد.

عضو مجلس خبرگان رهبری افزود: هر عبادتی که مردم در سایه انقلاب و نظام جمهوری اسلامی انجام دهند و هر جهادی که صورت بگیرد، ثواب و اجر آن برای امام راحل نیز خواهد بود.

انقلاب اسلامی مظاهر فساد را از ایران زدود

وی با اشاره به مظاهر گسترده فساد در شهرهای حتی مذهبی ایران در دوران رژیم شاه عنوان کرد: پس از انقلاب همه این امور برچیده شدند؛ خاستگاه انقلاب هم حوزه علمیه در قم بود و حوزه نیز به دلیل بارگاه نورانی کریمه اهل بیت(ع) در این شهر تاسیس شد.

آیت‌الله مصباح یزدی گفت: سئوالی که مطرح می‌شود اینکه شکر نعمت ولایت را چگونه می‌توان به جا آورد و در پاسخ می‌توان گفت در نخستین گام خودمان باید بهترین استفاده را از نعمت ولایت داشته باشیم.

استاد برجسته حوزه علمیه قم با بیان اینکه بزرگ‌ترین جفا نیز بی‌اعتنایی به نعمت ولایت است خاطرنشان کرد: باید از فرصت‌هایی که در اختیار داریم استفاده کرده و معرفت خود را نسبت به اهل بیت(ع) و ولایت آنها فزونی بخشیم.

وی ابراز کرد: برخی انسان‌ها ابتدا به ائمه اطهار(ع) متوسل می‌شوند ولی پس از حل مشکل، فراموش می‌کنند که توسلی صورت گرفته زیرا ذات آدمی، فراموشکاری است بنابراین باید سعی داشت از اینگونه غفلت‌ها دوری کرد و ولی نعمت واقعی را شناخت.

آیت‌الله مصباح یزدی با اشاره به عید غدیر خم گفت: در آستانه عید بزرگ الهی، عید ولایت هستیم بنابراین باید از فرصت استفاده کرده و در مورد نعمت ولایت بیش از گذشته به تفکر بپردازیم.

رئیس موسسه آموزشی پژوهشی امام خمینی(ره) افزود: امیرالمومنین(ع) دارای ویژگی‌های برجسته‌ای همچون عبادت، فداکاری، قاطعیت، صراحت، حق‌مداری و تقوا در حد کمال بود که هرگاه نام ایشان برده می‌شود، این خصوصیات هم در ذهن متبادر خواهد شد.

وی بیان کرد: شیوه حضرت علی(ع) متفاوت با این است که بخواهیم برای راحتی خودمان با دشمنان اسلام و خداوند کنار بیاییم.

آیت‌الله مصباح یزدی با بیان اینکه صرف دوست داشتن اهل بیت(ع) نمی‌توان کار را تمام شده دانست و گفت: محبت آن بزرگواران اختصاص به شیعیان ندارد ولی محبت واقعی نیازمند لوازمی است و کسی که ادعای چنین دوستی و محبتی را دارد باید تا حدی خود را شبیه اهل بیت(ع) کند.

ارتباط قلبی با ائمه اطهار(ع) باید تقویت شود

استاد اخلاق حوزه علمیه قم با تاکید بر تقویت ارتباط قلبی با ائمه اطهار(ع) خاطرنشان کرد: اگر این رویه را در پیش بگیریم برکات چنین محبتی را در زندگی خود مشاهده خواهیم کرد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود تشرف به لباس روحانیت را مورد توجه قرار داد و عنوان کرد: برخی نسبت به این مقوله کم اهمیت هستند در حالیکه اینگونه نباید باشد؛ درست است که لباس خود به خود نشانه ایمان و معرفت و ولایت نیست ولی عالمی که در آن زندگی می‌کنیم و بر اساس اجتماع انسانی اداره می‌شود، دارای محوریت سمبل‌هاست.

لزوم رعایت شئون لباس سربازی امام زمان(عج) از سوی طلاب

آیت‌الله مصباح یزدی افزود: زندگی انسان در این دنیا به وسیله نمادها سامان می‌گیرد و این امر در میان همه امت‌ها و قومیت‌ها وجود دارد؛ لباس هم نوعی نماد است و هرچند ممکن است شخصی نادان، لباس علما را هم بپوشد ولی اوست که تخلف انجام داده؛ امروز لباس روحانیت در جامعه ما نماد سربازی امام عصر(عج) است و مردم هم باید احترام آن را نگاه دارند.

رئیس موسسه آموزشی پژوهشی امام خمینی(ره) با توصیه به طلاب مبنی بر حفظ حرمت لباس روحانیت خاطرنشان کرد: در حقیقت هر کس شخصی را ملبس به این لباس دید باید به یاد دین بیفتد و رفتار روحانیون به گونه‌ای باشد که مردم دین را در رفتار و گفتار طلاب ببینند و اگر این التزام وجود نداشته باشد نوعی خیانت محسوب می‌شود.

وی بیان کرد: رفتار و گفتار روحانیون باید تصدیق‌کننده لباس آنها باشد به این ترتیب که رفتار و الگوی زندگی اسلامی را ترویج کنند و در این صورت است که هر نفسی در این لباس برآید، عبادت است و اجر و ثواب دارد.

بعد از سخنان آیت‌الله مصباح یزدی، و به توسط این عالم برجسته گروهی از طلاب موسسه امام خمینی(ره) مفتخر به پوشیدن لباس روحانیت شدند.

تجلیل از خدام حرم حضرت معصومه(س) و مسجد جمکران

در پایان این مراسم هم با حضور آیت‌الله مصباح یزدی، از سادات خادم حرم حضرت معصومه(س) و مسجد مقدس جمکران تجلیل شد.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری