کد خبر: 13907

رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران خبر داد

رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران از انجام مصاحبه با 57 نفر از رجال اصلی پهلوی به میزان 1100 ساعت خبر داد و گفت: این اقدام با هدف جمع‌آوری تاریخ شفاهی پهلوی انجام شده و این اثر در 50 جلد تدوین خواهد شد.

خبرگزاری فارس: تدوین تاریخ شفاهی پهلوی در 50 جلد
به گزارش قم خبر به نقل از فارس ، رضا صالحی امیری پیش از ظهر امروز در دیدار با آیت‌الله عبدالکریم موسوی اردبیلی با اشاره به اینکه 2 میلیون و 7 هزار جلد کتاب در کتابخانه ملی کشور گردآوری شده است، اظهار کرد: در این کتابخانه 38 هزار نسخه خطی، 34 هزار نسخه سنگی و 5 میلیون نشریه جمع آوری شده و ساختمان اسناد و کتابخانه ملی نیز با معماری ناب ایرانی اسلامی ساخته شده است.

وی ضرورت حفظ نسخه‌های خطی را مورد تاکید قرار داد و گفت: باید در این زمینه سرمایه‌گذاری کرده و نسبت به خریداری نسخ خطی از مردم اهتمام داشته باشیم، چرا که کشورهای عربی و غربی نسخه‌های خطی ایران را از طریق دلالان به قیمت‌های بسیار بالا خریداری می‌کنند.

رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران با اشاره به اینکه نسخه‌های خطی به کشور بعد از ورود اسلام به دو زبان فارسی و عربی نوشته شده است خاطرنشان کرد: در حال حاضر 34 هزار نسخه خطی جمع‌آوری شده و این در حالی است که میزان نسخه‌های خطی موجود در ایران به رقمی بالغ بر 500 هزار نسخه می‌رسد، همچنین پیش‌بینی ما این است که 500 هزار نسخه خطی متعلق به ایران در آسیای میانه و به همین میزان نیز در کشورهای هند و پاکستان وجود داشته باشد.

وی به وضعیت منطقه اشاره کرد و گفت: با توجه به فعالیت‌های داعش و تحولات اخیر در عراق و سوریه نسبت به نسخه‌های خطی دغدغه داریم، چرا که داعش نسخه‌های خطی را می‌سوزانند.

صالحی امیری از جمع‌آوری چندصد میلیون برگ سند در سازمان اسناد خبر داد و گفت: باید بر روی این اسناد کارهای پژوهشی انجام شود تا نسل‌های جدید از گذشته آگاهی لازم را کسب کنند.

وی از انجام مصاحبه با 57 نفر از رجال اصلی پهلوی به میزان 1100 ساعت خبر داد و گفت: این اقدام با هدف جمع‌آوری تاریخ شفاهی پهلوی انجام شده و این اثر در 50 جلد تدوین خواهد شد که تاکنون چهار جلد آن آماده شده است.

رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران با اشاره به اینکه تاریخ مرجعیت از نکات مورد توجه است، بیان کرد:‌ در این زمینه نیز به دنبال انجام کاری متقن هستیم تا نسل‌های آینده از آثار و خدمات مراجع تقلید آگاهی داشته باشند.

وی همچنین از افتتاح یادمان مراجع تقلید در این سازمان خبر داد و گفت: از مراجع تقلید می‌خواهیم تا قلم، لباس،‌ آثار و دست نوشته‌های خود را به این سازمان ارائه کنند تا در معرض دید عموم مردم قرار گیرد و نسل جوان ما بیشتر با خدمات مراجع تقلید آشنا شوند.

 

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری