کد خبر: 9962

جرداق می‌گوید: عشق من به امام علی، به دوران کودکی‌ام باز می‌گردد. سر در منزل ما، آزینی زیبا داشت. آزینی که تمام اعضای خانواده برای آن احترامی خاص قائل بودیم.پدرم و برادر بزرگترم فواد شیفته آن بودند. عبارت چنین بود: «لافتی الا علی لا سیف الا ذولفقار».

به گزارش قم خبر به نقل از فارس، جورج جرداق نویسنده مسیحی لبنانی که به دلیل علاقه‌اش به امام علی(ع) مشهور بود، شب گذشته در سن ۸۳ سالگی درگذشت.


محمدرضا وصفی استاد دانشگاه در پی درگذشت این نویسنده لبنانی یادداشتی را در اختیار خبرگزاری فارس قرار داده است:

در یکی از دیدارهایی که با جورج جرداق در ایام حضور چند ساله‌ام در لبنان با جمعی از دوستان داشتم، او خاطره‌ای از دوران کودکی خود تعریف کرد و گفت: عشق من به امام علی، به عنوان یک مسیحی ارتدوکس و عرب زاده‌ای اصیل، به دوران کودکی‌ام باز می گردد. سر در منزل ما، آزینی از عبارتی زیبا داشت. آزینی که تمام اعضای خانواده برای آن احترامی خاص قائل بودیم و پدرم ، به عنوان یک معمار ساختمان و برادر بزرگترم فواد به عناون یک ادیب و شاعر، شیفته آن بودند. عبارت چنین بود: «لافتی الا علی لا سیف الا ذولفقار»

من زاده مرجعیون منطقه‌ای از جنوب لبنان بودم و همبازی‌هایم مسیحیان و مسلمان عاشق اهل بیت. در کودکی از مدرسه فراری بودم اما در منزل و تحت تعلیمات برادرم فواد هر روز بخش‌هایی از نهج البلاغه را حفظ می کردم. روزی مدیر مدرسه برادرم را خواست و از من، بخاطر عدم حضور در مدرسه شکایت کرد، برادرم که می‌دانست موضوع از چه قرار است، با خود نسخه‌ای از نهج البلاغه به مدرسه آورده بود.

به مدیر مدرسه گفت: شما هم بخوانید و آن را حفظ کنید و از آن فراری نباشد؛ آنچه جورج در منزل می آموزد، بسیار با ارزش‌تر از آن چیزی است که در مدرسه می‌آموزد

نام جورج جرداق حدود شصت سال پیش زمانی آوازه عام و خاص شد. او در آن زمان، جوانی بیست و چند ساله بود که کتاب «صوت العدالة الانسانیة» را منتشر ساخت. کتابی که بوی عطر ادبیات برادر مرحومش، فواد را می‌داد، و قلم جورج.

جورج جرداق آخرین نسل از مسیحیان لبنانی بود که با نام علی ابن ابی طالب (ع) عشق بازی می‌کردند. برخی از آنها از کودکی و با زندگی کردن در محله‌هایی آمیخته از شیعه و مسیحی با نام اهل بیت پیامبر آشنا شدند، و برخی نیز در دانشگاه. در نیمه قرن بیستم، یکی از متون کهنی که در دانشکده ادبیات و زبان عرب دانشگاه لبنان تدریس می شد «نهج البلاغه» بود . و امروز...!

آن نسل همچون سلیمان کتانی و سعید عقل و .. علامه عبد الله علایلی – بزرگی از بزرگان اهل سنت – دیگر در میان ما نیستند.

خدا را شاکرم که در بخشی از عمر ، با یک یک آنان ؛ دمی همنفس بودم. یاد او ، که انسانیت را از امام نخست شیعیان آموخته بود ، و همه ادبا و عاشقان آن امام همام ، از هر دین و مسلک و آیینی که باشند؛ گرامی باد

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری