کد خبر: 9944

وزیر خارجه آمریکا روز چهارشنبه با حضور در نشست خبری در پاریس، گفت طرفین در مذاکرات هسته‌ای به تمدید ضرب‌الاجل فکر نمی‌کند و صحبتی در این رابطه صورت نگرفته است.

به گزارش قم خبر به نقل از فارس، «جان کری» وزیر خارجه آمریکا روز چهارشنبه با حضور در نشست خبری، در مورد موضوعات مختلف از جمله مذاکرات هسته‌ای جاری میان ایران و گروه ۱+۵ صحبت کرد.


آقای کری که در پاریس در جمع خبرنگاران صحبت می‌کرد، در پاسخ به سوالی در مورد احتمال تمدید مذاکرات، گفت: «ما برای تاریخ ۲۴ نوامبر آماده می‌شویم و هدفمان این تاریخ است. نه بحثی در مورد رفتن فراتر از این تاریخ وجود دارد و نه به آن فکر می‌کنیم.»

دور تازه مذاکرات هسته‌ای ایران و اعضای دائم شورای امنیت سازمان ملل به علاوه آلمان در حالی هفته آینده آغاز می‌شود که طرفین همچنان از وجود اختلافات گسترده در مذاکرات سخن می‌گویند.

آقای کری هم امروز با بیان اینکه همچنان اختلاف نظرهای «زیاد» و «اساسی‌ای» بین ایران و ۶ کشور وجود دارد، گفت در صورتی که این اختلاف‌ها تا ضرب‌الاجل ۲۴ نوامبر (سوم آذر) ادامه داشته باشد، می‌تواند مذاکرات را با مشکل مواجه کند. وی افزود: «معتقدیم که به دلایل متعدد، ضروری است که این کار (توافق) انجام شود.»

وزیر خارجه آمریکا همچنین در پاسخ به سوالی در رابطه با شکست دموکرات‌ها در انتخابات سنا و تأثیر آن در سیاست خارجی، گفت: «آمریکا همچنان در رابطه با سیاست خارجی، متحد مانده و صدایی قدرتمند خواهد داشت... فارغ از اینکه کنترل سنا به دست کیست، فکر نمی‌کنم به هیچ وجه تغییری ایجاد کند، ضمن اینکه قدرت اقلیت را نیز نباید نادیده گرفت.»

آقای کری افزود: «ارزش‌های ما، ارزش‌های ماست... همین ارزش‌ها محور سیاست خارجی ما هستند... و این امر تغییر نمی‌کند.»

وی همچنین در مورد اوضاع شرق اوکراین گفت مردم اوکراین نشان داده‌اند که به دنبال آینده‌ای اروپایی هستند. وی تصریح کرد در صورتی که توافق مینسک اجرایی شود، تحریم‌های اعمال‌شده علیه روسیه، لغو می‌شوند.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری