کد خبر: 9849

نشریه ساندی تلگراف با اشاره به فشار سیاسیون لندن برای تروریستی اعلام شدن اخوان المسلمین، نوشته است که این کار تنها با هدف راضی کردن عربستان و امارات صورت می گیرد.

به گزارش قم خبر به نقل از فارس، نشریه «ساندی‌تلگراف» روز یکشنبه با انتشار گزارشی در مورد گروه اخوان‌المسلمین، از تلاش خاندان سلطنتی و دولت انگلیس بر کمیته تحقیق برای تروریستی اعلام کردن این گروه، پرده برداشته است. به نوشته این هفته‌نامه، این اقدام با هدف خوشایند کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس نظیر عربستان و امارات صورت می‌گیرد.

به نوشته این هفته‌نامه، بعد از اینکه مقامات سعودی اخوان‌المسلمین مصر را تروریست خواندند، هم پیمانان غربی این پادشاهی سعودی نیز روند مشابهی در پیش گرفته‌اند. با این حال نتایج کمیته تحقیق شکل‌گرفته از سوی لندن، نتایجی خلاف این موضوع را ثابت می‌کند.

بازدید زمستان گذشته پرنس «ولز» (چارلز، ولیعهد انگلیس) از عربستان سعودی، دومین سفر رسمی‌اش در سال جاری و دهمین باری بود که او به این پادشاهی عربی سفر می‌کرد.

«پتر آبورن» نویسنده این مطلب با بیان اینکه مقامات سعودی در این سفر به صراحت خواسته‌های خود از انگلیس را مطرح کرده‌اند، نوشته است: «طبق اطلاعاتی که من دارم، سعودی‌ها به صراحت ناراحتی و سرخوردگی خود را از اینکه اخوان‌المسلمین با وجود ممنوعیت در عربستان، همچنین آزادانه در لندن فعالیت می‌کند، ابراز کرده‌اند.»

وی می‌افزاید: «بعد از آنکه پرنس چارلز از سفر بازگشت، این ناخرسندی ریاض را به نخست‌وزیر و همچنین مقامات وزارت خارجه اعلام کرد. اندکی پس از آن بود که سر «جان جنکینز» سفیر بریتانیا در ریاض، به عنوان مسئول تحقیق در مورد ارتباط میان اخوان‌المسلمین و تروریسم، تعیین شد.»

آبورن با بیان اینکه این اقدام تنها چند هفته پس از اعلام اخوان به عنوان یک گروه تروریستی از سوی عربستان صورت گرفت، نوشته است: «بنابراین، تحقیقات بریتانیا به اظهارات مقامات عربستانی مبنی بر اینکه اخوان المسلمین برای مقاصد سیاسی به خشونت متوسل می‌شود، مشروعیت بخشید. سر جان جنکینز کار خود را به طور کامل انجام داد. او برای یافتن حقیقت تمام منطقه خلیج (فارس) و شمال آفریقا را زیر پا گذاشت، که این امر از دید عربستان، زیاده‌روی بود.»

نهایتا تحقیقات در ماه جولای پایان یافت. تلگراف با بیان اینکه منابع داخل دفتر نخست‌وزیری می‌گویند «جان جین کینز» نتوانسته هیچ دلیلی برای تروریستی اعلام کردن اخوان‌المسلمین بیابد، نوشته است: «در حالت تئوری، گزارش سر جان باید تا الان به طور عمومی منتشر شده بود، خاک خورده و نهایتا به کلی فراموش شده بود. اما اسناد جنکینز اینطور نشد.»

لابی انگلیسی-عربی در قلب لندن

به گفته نگارنده این گزارش، مسئله اینجاست که جنکینز نتوانست به نتیجه‌ای که نخست‌وزیر انگلیس، پرنس چارلز و متحدان پر سر و صدای خاورمیانه‌ای آن‌ها می‌خواستند، برسد. آن‌ها امیدوار بودند که این گزارش ارزیابی عربستان از اخوان المسلمین را تائید کند.

تلگراف با اشاره به اینکه این نتیجه کمیته تحقیق می‌تواند منجر به عصبانیت هم پیمانان نخست‌وزیر انگلیس یعنی عربستان سعودی و امارات‌متحده‌عربی شود، نوشته است: «محمد بن زاید ولیعهد امارات شماره تلفن شخصی نخست‌وزیر را دارد و در استفاده از آن برای ابراز ناراحتی از عدم قاطعیت انگلیس، تردید نمی‌کند.»«تونی بلر» نخست‌وزیر پیشین انگلیس هم، چه به صورت علنی و هم به نوشته نگارنده، در دیدار خصوصی با کامرون، از این نتیجه اعلام نارضایتی کرده است. این گزارش می‌افزاید: «علاوه بر این، بحث سفارش خرید جنگنده‌های تایفون از بریتانیا به ارزش ۵ میلیارد دلار هم هست، که کامرون روی آن به عنوان یک امتیاز برای افزایش اعتبار خود حساب کرده بود. از زمانی که تحقیقات آغاز شد، این قرارداد تعلیق شده و ناظران شروع به گمانه‌زنی‌هایی کرده‌اند مبنی بر اینکه ممکن است امارات به جای انگلیس، با فرانسه قرارداد ببندد.»

در بخش دیگری از این گزارش آمده است: «خلاصه اینکه لابی بریتانیایی-عربی، کاملا شاکی است. حضور این لابی در قلب دولت، به ندرت احساس شده و کمتر اطلاعی در مورد آن وجود دارد. بر خلاف لابی حامی اسرائیل (که به هر حال ما با آن اتحاد نزدیکی داریم)، به ندرت دیگر نقاط فشار (به دولت) به چشم آمده‌اند. لابی بریتانیایی-عربی نوپاست، اما حضور قدرتمندی در نهادهای نظامی و اطلاعاتی بریتانیا دارد و ارتباطات اساسی‌ای با نفت و صنایع نفتی، دارد. ارتباط آن‌ها با خاندان سلطنتی بریتانیا هم بسیار عمیق است.»

این گزارش می‌افزاید: «روابط دو طرف، بسیار دیرینه است. اتحاد میان آل سعود و بریتانیا به دوران «هنری جان فیلبی» پدر «کیم فیلبی» (جاسوس انگلیسی) و مشاور چندین و چند ساله خاندان وهابی ابن‌سعود، یعنی موسسان دولت امروزی سعودی، بازمی‌گردد. می‌توان گفت تقریبا این بریتانیا بود که عربستان سعودی را ایجاد کرد. از آن زمان تاکنون، اتحاد ما با عربستان، همواره محور سیاست خاورمیانه‌ای ما بوده است. اتحاد عربستان، در جریان رخداد‌های مختلف نظیر دوران «جمال عبدالناصر» در مصر، حضور شوروی در افغانستان و صدام در عراق، برای ما ارزشمند بود.»

آبورن در ادامه آورده است: «این امر در کوتاه‌مدت نتایج خوبی برای ما داشت. اما در بلندمدت، عربستان سعودی نقشی اساسی در رشد القاعده و دیگر گروه‌های تروریستی ایفا کرد. در سال‌های گذشته تقریبا نظر قالب بر این بوده است که سعودی‌ها داعش را پشتیبانی و حمایت مالی کرده‌اند و حالا این گروه سرتاسر عراق و سوریه را به آشوب کشیده است. طنز تاریخ آنکه شاید بعدها آتش داعش، دامان خود عربستان را بگیرد.»

ملک‌ عبدالله؛ مترنیخ خاورمیانه

اخوان‌المسلمین بعد از سقوط عثمانی‌ها در خاورمیانه تاسیس و بیشتر جنبشی روحانی بوده تا یک حرکت سیاسی و در طول دهه‌های اخیر بدون خشونت و تنها با راه‌های معمول سیاسی به دنبال به دست‌ آوردن قدرت بوده‌ است. اوج حضور سیاسی این جریان در سال ۲۰۱۲ و پس از انتخاب محمد مرسی نماینده این جریان به عنوان رئیس‌جمهور مصر، بود. مرسی نهایتا در سال ۲۰۱۳ طی یک کودتای نظامی از قدرت برکنار شد.

آبورن با اشاره به این موضوع و تصریح بر این مسئله که حمایت قطر از اخوان یکی از دلایل خصومت دیگر کشورهای حاشیه خلیج فارس با این کشور است، نوشته است: «این (گروه) دقیقا به یک دلیل از سوی عربستان و امارات منفور به شمار می آید. اسلام دموکراتیک و مدل مستبدانه سعودی، با یکدیگر ناسازگار هستند. در طول پنج سال گذشته، ملک عبدالله سعودی در برابر بهار عربی، شاهزاده «مترنیخ» («کلمنس ونتسل لوتار مترنیخ» صدر اعظم اتریش و مخالف اصلی جنبش‌های آزادی‌خواهی در اروپا) و رهبر ضد-انقلاب‌ها بوده و به سقوط اخوان‌المسلمین در مصر و دیگر نقاط، کمک کرده است.»وی می‌افزاید: «یکی از اصولی که سیاست خارجی روز ما را تعیین می‌کند، اتحاد با اسلام سنی افراطی است. ما بارها و بارها از خودداری این کشورها از تحمل حتی ضعیف‌ترین نشانه‌های دموکراسی و حقوق بشر چشم‌پوشی کرده‌ایم و روابط آن‌ها با ترور را تاب آورده‌ایم.»

در پایان این مطلب آمده است: «دلیل این امر ساده است: پول، تجارت، نفت و در برخی موارد ارتباطات شخصی. ساختار سیاسی بریتانیا به عربستان وابسته شده و تعجبی نیست که موش‌ها تلاش می‌کنند گزارش سر جان جنکینز را از بین ببرند.»

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری