عضو هیئت علمی موسسه امام خمینی (ره) بابیان اینکه حرکت و قیام سید الشهدا (ع) یک حرکت پویا و زنده است، گفت: قیام امام حسین (ع) نشان داد که حق همیشه در مقابل باطل پیروز است در حقیقت راهی برای پیروزی تمام مظلومان جهان است.

به گزارش قم خبر ، حجت الاسلام قاسم روانبخش در گفت‌و‌گو با تسنیم، با اشاره ایام سوگواری امام حسین (ع) و تسلیت این ایام درباره اهمیت واقعه عاشورا و حقانیت شیعه اظهار کرد: عاشورا نماد حقانیت شیعه است و نماد پیروزی حق بر باطل و پیروزی مظلومیت علیه ظلم و بیدادگری است.

عضو هیئت علمی موسسه امام خمینی (ره) افزود: تردیدی نیست که حکومت یزید حکومت نامشروع و غاصبانه بوده و در واقع نه مشروعیت دینی و الاهی داشت و نه حتی مقبولیت مردمی و نه تنها ائمه معصومین (ع) حق مخالفت با حکومت غاصب او را نداشتند بلکه برای مردم هم هیچ حق رای و انتخابی قائل نبود و در واقع یزید خلافت خود را بر آن‌ها تحمیل کرد.

وی با اشاره به غصب خلافت توسط بنی امیه خاطر نشان کرد: بنی امیه خلافت الهی ائمه معصوم را به گونه‌ای ظالمانه و وقیهانه غصب کردند و تاریخ نشانگر این موضوع بوده که حتی این مسئله را در سخنان رسول خدا (ص) نیز می‌توان دید.

حجت الاسلام روانبخش عنوان کرد: متاسفانه هر چه زمان گذشت دست بنی امیه باز شد و با عوام فریبی و وعده‌های مالی و دنیوی افراد زیادی را به سمت خود جلب کرد و در واقع باید گفت که خود را بر مسلمانان و حکومت اسلام تحمیل کردند و چهره دین و شریعت خدا و رسول الله را لکه دار کردند.

استاد حوزه علمیه گفت: معاویه حتی به پیمان خود با امام حسن (ع) که بر مبنای منصوب نکردن جانشین بعد از خودش بود عمل نکرد و ان را شکست و یزید را به عنوان جانشینش معرفی کرد و در واقع حکومت یزید حکومت نامشروع بود چون بنی امیه خود در اصل غاصبانه و نامشروع بود و نقض پیمان معاویه نیز خود تایید دوباره‌ای بر نامشروع بودن آن شد.

وی با تبیین مبانی دیکتاتوری حکومت یزید افزود: در حکومت دیکتاتوری یزید آزادی معنایی نداشت و کسی حق انتخاب نداشت یا باید حکومت او را تایید می‌کرد یا کشته می‌شد.

عضو هیئت علمی موسسه امام خمینی (ره) خاطرنشان کرد: سیدالشهدا (ع) خطر استحاله شدن دین اسلام را درک کرد و حاضر بود برای زنده نگه داشتن دین و شریعت خدا از تمام خانواده و فرزند و جان و زندگی خود بگذرد.

استاد حوزه علمیه عنوان کرد: شهادت مظلومانه اباعبدالله (ع) سبب بیداری تمام شیعیان و مسلمانان شد و طولی نکشید که قدرت مظلوم بر ظالم چیره شد و اساس حکومت غاصب بنی امیه به برکت قیام امام حسین (ع) و قیام‌های بعد از آن مثل مختار و توابین از هم پاشید.

حجت السلام روانبخش با توجه به اهمیت شناخت قیام سید الشهدا (ع) عنوان کرد: حرکت امام حسین (ع) یک حرکت پویا و زنده برای تمام زمان هاست و نباید صرفا به عنوان یک واقعه تاریخی به آن نگاه کرد.

استاد حوزه علمیه خاطرنشان کرد: ملت‌هایی که با تمام وجود فلسفه قیام و حرکت سیدالشهدا (ع) را درک کرده‌اند همیشه در مقابل ظلم و ستم و بیدادگری ایستادگی کرده‌اند‌‌‌ همان گونه که بسیاری از حرکت‌های انقلابی در دنیا از جمله انقلاب اسلامی ایران در گذشته و انقلاب‌های امروز در لبنان و یمن و بحرین و سایر کشورهای اسلامی از آن الگو برداری کرده‌اند، حتی کشورهای غیر اسلامی مانند هند نیز از قیام امام حسین (ع) الگو گرفته‌اند که این مطلب از زبان رهبر انقلابشان گاندی بیان شد که گفت ریشه انقلاب ما را در کربلا باید جستجو کرد.

استاد حوزه و دانشگاه به درسهایی که باید از عاشورا آموخت تاکید کرد، و گفت: مهم‌ترین درسی که می‌توان از یاران باوفای امام حسین (ع) آموخت درس ولایت مداری و پیروی از امام زمان خویش است.

وی به ابعاد شخصیت بزرگ حضرت اباالفضل (ع) اشاره کرد و گفت: حضرت عباس (ع) نمونه و الگو بر‌تر شیعه واقعی است چون که ایشان امتحان پیروی از امام و رهبر خود را به خوبی پس داد و حقیقتا مطیع امر و فرمان امام بودن را به همه نشان داد.

حجت السلام روانبخش به بصیرت حضرت عباس (ع) اشاره کرد و گفت: حضرت اباالفضل (ع) را به دلیل بصیرت و معرفت مثال زدنیش با لقب نافذالبصیره می‌خواندند، او که خود از شخصیت‌های بزرگ عصر خودش بود و از محضر بزرگی چون امام علی (ع) درس آموخته بود و از بزرگان بنی هاشم شناخته می‌شد با این حال اما هرگز رای خود را بر فرمان امامش ارجح ندانست و همیشه مطیع فرمان امام خود بود و به همه درس وفاداری و مرام و معرفت را آموخت.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری