کد خبر: 9298

مشاور فرهنگی رئیس‌جمهور گفت: منظور از گفتمان اعتدال، گفتمان یک دولت خاص و شعار سیاسی یک دولت نیست بلکه یک راهبرد عظیم ملی است.

به گزارش قم خبر به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست‌جمهوری، حسام‌الدین آشنا مشاور فرهنگی رئیس‌جمهور روز پنجشنبه در نشست «مدیران اتاق فکر استانی کل کشور و مدیران شبکه سیاست‌گذاری عمومی»، با تأکید بر ضرورت هموار شدن راه ورود دیدگاه‌های نخبگان استانی به بالاترین سطوح تصمیم‌گیری در دولت، گفت: این هموار کردن یک مسیر سیاسی است تا این دیدگاه حاکم شود که باید صداها را شنید و گفت‌وگوی اجتماعی را گسترش داد. باید مسیری برای انتقال دغدغه‌های ملی به سطح استان‌ها ایجاد شود.

مشاور فرهنگی رئیس‌جمهور با اشاره به اینکه «عدالت»، «تعادل» و «اعتدال» دارای یک ریشه هستند، به یادآوری نیاز کشور به «نگاه عادلانه»، «تعادل ساختاری»، «تعادل بین هزینه و فایده» و «تعادل بین شعار و شعور» پرداخت و خاطرنشان کرد: «اعتدال» چیزی جز درونی کردن و تثبیت تعادل نیست، به گونه‌ای که امکان زیگزاگ رفتن‌های خیلی شدید را کم کنیم. احتیاج داریم این دیدگاه‌های ملی را در سطح استان‌ها رواج دهیم.

آشنا نقش نخبگان استانی برای تداوم گفتمان اعتدال در میان جامعه را نقشی ممتاز برشمرد و گفت: منظور از گفتمان اعتدال، گفتمان یک دولت خاص و شعار سیاسی یک دولت نیست بلکه یک راهبرد عظیم ملی است مبنی بر اینکه با افراط، تفریط، جهل، عجله و کوتاه‌نگری نمی‌توانیم آینده کشور را بسازیم.

وی با بیان اینکه «راهبردی‌ترین مسئله کشور، ایجاد راهبردهایی است که بر سر آنها اجماع وجود داشته باشد»، تصریح کرد: اگر بر سر راهبردی که فکر می‌کنیم بهترین است، اجماع وجود نداشته باشد، همان راهبرد موجب اختلاف و همچنین تضعیف خود می‌شود. بنابراین چاره‌ای جز گفت‌وگو نداریم.

مشاور فرهنگی رئیس‌جمهور افزود: اگر بتوانیم مباحثات علمی و سیاسی کشور را حول مسائل سیاستی ملی سامان دهیم، آنگاه اولویت‌های سیاستی ملی، مورد اختلاف هیچ جناح و گروهی قرار نمی‌گیرد و دیگر بر سر موارد بی‌فایده اختلاف نمی‌کنیم بلکه برای ارائه راه‌حل‌های پر فایده به رقابت می‌پردازیم. اگر رقابت‌ها در کشور بر سر مسائل مفید و ارائه راه حل باشد، کشور بیمه می‌شود.

آشنا در آغاز سخنانش، رحلت حضرت آیت‌الله مهدوی کنی رییس مجلس خبرگان رهبری و رییس دانشگاه امام صادق (ع) را تسلیت گفت.

نشست «مدیران اتاق فکر استانی کل کشور و مدیران شبکه سیاست‌گذاری عمومی» صبح پنج‌شنبه با حضور مشاور فرهنگی رییس‌جمهوری و سید ضیاء هاشمی معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری برگزار شد.

اولین اجلاس اتاق‌های فکر استانی، اردیبهشت ماه ۹۳ با حضور مدیران اتاق‌های فکر ۱۷ استان برگزار شده بود که در حال حاضر مدیران این اتاق‌ها در ۲۷ استان فعال شده‌اند.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری