کد خبر: 8740

دبیرکل حزب مردم‌سالاری گفت: من معتقد نیستم که چون آقای فرجی‌دانا روی بورسیه‌های غیرمنطقی دست گذاشتند بعضی‌ها را حساس کرد. وی نتوانست به سوالات برخی نمایندگان جواب دهد.

به گزارش قم خبر به نقل از تسنیم، شب گذشته برنامه "متن و حاشیه" با حضور مصطفی کواکبیان، دبیرکل حزب مردمسالاری، محسن کوهکن، قائم مقام جبهه پیروان خط امام و رهبری از شبکه ۳ به روی آنتن رفت.


مجری برنامه در ابتدا از مصطفی کواکبیان سؤال کرد: "به نظر شما با توجه به حساسیت‌هایی که امروز چه در بین دانشگاهیان و چه در بین سیاسیون در حوزه آموزش عالی وجود دارد، آیا این حساسیت ها بجاست یا کاذب است؟

کواکبیان در پاسخ به این سوال با بیان اینکه قطعا ما باید در خصوص نظام آموزش عالی کشور دغدغه و حساسیت داشته باشیم و باید سرنوشت دانشجویان برای همه و دلسوزان جامعه اهمیت داشته باشد، گفت: منتهی به نظر من گاهی بعضی از دلسوزی‌ها مورد ندارد، یعنی یک نوع احساس توهم در اندیشه‌های بعضی افراد هست که بی‌جهت دغدغه در خودشان تصور می‌کنند.

وی در ادامه "ارتقای علمی و سطح آگاهی های علمی و بینش علمی دانشجویان"، "تربیت اخلاقی و تهذیب دانشجویان" و "ایجاد شرایط برای نشاط سیاسی و درک مسائل سیاسی و اجتماعی" را سه وظیفه مدیریت دانشگاه ها عنوان کرد.

دبیرکل حزب مردم‌سالاری در خصوص اولویت "علم" یا "نشاط سیاسی" گفت: وظیفه ذاتی دانشگاه‌ها ارتقای معلومات و سطح علم و دانش دانشجویان است؛ این وطیفه اول است ولی از سایر جنبه‌ها نمی‌توان غافل ماند؛ یعنی ما نباید دانشجویی داشته باشیم که صرفاً سرش در کتابش باشد و متوجه نباشد در جامعه چه خبر است و فاقد تحلیل از جامعه باشد.

کوهکن با اشاره به اینکه من نیز به سه وظیفه‌ای را که آقای کواکبیان برای مدیریت دانشگاه قائل شدند، اعتقاد دارم، گفت: همچنین در اولویت قرار گرفتن کسب علم و دانش به نشاط سیاسی هم حرف درستی است؛ یعنی باید دغدغه دانشگاه دغدغه ارتقای سطح عملی کشور باشد.

رئیس سابق فراکسیون دانشگاهیان مجلس افزود: دانشجو اگر به معنای واقعی دانشجو باشد به تحقیق می‌پردازد، از طرفی هم دانشگاه باید دانشگاه سیاسی باشد، یعنی نمی‌تواند نسبت به مسائل سیاسی بی‌تفاوت باشد و اگر قرار است که دانشگاه سیاسی باشد باید با دانشجویی روبرو باشیم که احساس پاکی دارد و آلوده به مادیات نشده و عدالتخواه و استقلال‌خواه است و به همه ارزش‌های انقلابی، انسانی، معنوی و اخلاقی علاقه‌مند است.

وی به روزهای اولیه انقلاب اشاره کرد و گفت: همین دانشگاه با همین تعاریفی که از آن می‌کنیم کارش به جایی کشیده شد که در آنجا سنگربندی کردند و در نهایت در یک مقطعی مقدار قابل توجهی اسلحه از داخل دانشگاه ها جمع آوری شد.

کوهکن اضافه کرد: اینکه دغدغه داشته باشیم اشکالی ندارد ولی این دغدغه اولا باید درست مطرح شود، ثانیا پاسخ درستی هم داده شود و ثالثا مسئولین هم به این دغدغه توجه کنند.

این فعال اصول‌گرا افزود: اگر "طرح"، "پاسخگویی" و "مدیریت" این دغدغه درست انجام شود نباید نگران آن باشیم.

نماینده سابق مجلس در خصوص "اختلاف جریان فکری متبوع خود از این دغدغه با جریان فکری کواکبیان"، گفت: دغدغه ای که ما داریم این است که ما آزادی را بدون استقلال، آزادی نمی‌دانیم یعنی در عرصه مطالبات و دغدغه های دانشجویی، آزادی در گرو استقلال است.

وی ادامه داد: وقتی می‌گوییم آزادی در گرو استقلال است یعنی هر آنچه را که شامل دخالت برون مرزی در این امر باشد را بر نمی‌تابیم، نهایتا باید فضا دست خود دانشجو و استاد باشد.

این فعال اصول‌گرا در خصوص "تهذیت اخلاق" که کواکبیان مطرح کردند، گفت: دغدغه ما در این زمینه مربوط به هر اقدامی است که برای تهذیت اخلاق، فرصت سوزی کند.

کوهکن با بیان اینکه "دغدغه سوم ما این است که به نام دانشگاه سیاسی، دانشگاه به پاتوق احزاب تبدیل شود"، اظهار داشت: ما معتقدیم همانطور که احزاب اگر می‌خواهند فعالیت کنند هزینه‌هایشان را باید خودشان بپردازند و هیچ حزبی اجازه ندارد از امکانات دولتی استفاده کند، همین فرض را در مورد دانشگاه‌ها هم داریم به زبان ساده احزاب سیاسی به دانشگاه نباید طمع داشته باشند.

کواکبیان با بیان اینکه "آقای کوهکن دغدغه‌مند هستند ولی دلواپس نیستند"، گفت: دانشگاه همانطور که نباید باشگاه یا پاتوق سیاسی باشد، از آن طرف دانشگاه پادگان نظامی هم نیست باید به این دو سر طیف توجه کنیم؛ هم باشگاه سیاسی نباید باشد و هم پادگان نظامی؛ دانشجو باید بتواند راحت حرف خود ر ا بزند و آزادانه نظر بدهد.

این فعال اصلاح‌طلب افزود: ممکن است دانشجویان یک سری خواسته هایی را مطرح کنند که خودشان تصور کنند منطقی است و شاید جنبه های منطقی هم نداشته باشد اعتقاد من بر این است ما باید فضای آزاد را در دانشگاه ها تضمین کنیم.

وی اظهار داشت: من حق مجلس می دانستم که بتواند وزرا را استیضاح کند اما حق فرجی دانا این نبود که با این برخورد مواجه شود.

این فعال اصلاح‌طلب افزود: آقای فرجی دانا چند ماهی بیشتر در این سمت نبود و خود این مجلس به ایشان رای اعتماد داده بود و من معتقد نیستم که چون ایشان روی بورسیه‌های غیر منطقی دست گذاشتند بعضی‌ها را حساس کرد؛ بالاخره یه سری نظرات و سوالاتی داشتند که ایشان نتوانست به سوالات برخی نمایندگان جواب دهند.

وی افزود: در بحث ارتقای علمی توجه داشته باشیم که دانش بشری و دستاوردهای علمی امروز فقط در انحصار یک عده خاص نیست. اینکه مقام معظم رهبری بارها تاکید کردند که ما باید کرسی‌های آزاد اندیشی در دانشگاه‌ها برپا کنیم واقعیت این است که حتی در مجلس بودجه‌هایی هم برای این قضیه تصویب شد اما چقدر اجرا می‌شود؟

مدیرمسئول روزنامه مردم‌سالاری تصریح کرد: تشکل‌های دانشجویی که به صورت قانونی در دانشگاه ها مجوز می گیرند و فعالیت می‌کنند باید دستشان در چارچوب همان معیارها باز باشد و بتوانند فعالیت های قانونی خود را داشته باشند.

کواکبیان با اشاره به اینکه "من در بیش از ۷۰-۸۰ دانشگاه کشور سخنرانی و مناظره داشته‌ام"، اظهار داشت: واقعا آن دانشگاه‌هایی که اجازه می‌دهند فعالیت ‌های جنبی در کنار مسائل علمی هم باشد رشد بیشتری دارند، حتی در مسائل علمی؛ هر چند قبول دارم ما نباید اجازه دهیم که دانشگاه محل تاخت و تاز احزاب باشد.

این فعال اصلاح‌طلب تصریح کرد: من همیشه گفته‌ام دانشجویان می‌توانند در بیرون از دانشگاه عضو هر حزبی باشند، اما احزاب حق ندارند شعبه‌ای از خودشان را در دانشگاه ایجاد کنند.

وی با بیان اینکه "ما باید فضا را طوری ببینیم که واقعا دانشجویان احساس نشاط کنند"، گفت: حقیقتا در بعضی از دانشگاه‌ها هنوز در خصوص اینکه دانشجویان بیایند و راحت حرفشان را بزنند ترس وجود دارد از جمله کمیته‌های انضباطی و برخورد های دیگر؛ لذا باید به این قضیه توجه کرد.

کوهکن بیان داشت: آقای کواکبیان گفتند که دانشگاه نباید پادگان نظامی باشد درست است حتما نباید باشد من عرض کردم یک زمانی که دانشگاه رها شد و محل احزاب در دهه اول انقلاب شد به پادگان نظامی تبدیل شد. اگر منظور از پادگان نظامی در دوره فعلی این است که نظامی داخل دانشگاه نرود قانون و مصوبه برای ورود نظامیان در دانشگاه چارچوب گذاشته است، پس اگر منظور ما ورود نظامی از بیرون به دانشگاه است ما در این زمینه قانون داریم حتما باید هماهنگی‌هایی صورت گیرد.

این فعال اصولگرا ادامه داد: اما بعضی از افراد رادیکال وقتی می گویند "پادگان نظامی"؛ سراغ بسیج می‌روند. من نمی‌خواهم آقای کواکبیان را متهم کنم که منظورشان بسیج است؛ بنده معتقد هستم آن کسانی که حضور بسیج را در دانشگاه بر نمی‌تابند به نوعی به یک نوع استبداد فکری متبلا هستند.

وی افزود: ما نقش بسیج را در هشت سال دفاع مقدس در واکسیناسیون در کمک به وزارت بهداشت و کارهای مهم دیگر مقدس نمی‌توانیم انکار کنیم؛ همچنین بسیج امری داوطلبانه است، یعنی بسیج در دانشگاه امری اجباری نیست و قانون هم اجازه می‌دهد در همه جا باشد و دانشجویان بسیجی قبل از آنکه به دانشگاه بیایند در دبیرستان و محله‌های خود هم عضو بسیج بوده‌اند.

عضو جبهه پیروان ادامه داد: بعضی‌ها که دم از پادگان نظامی می‌‌زنند انگشت اشاره خود را به سمت بسیج می‌برند که این واقعا کمال بی‌انصافی است؛ ما هم معتقد هستیم که دانشگاه نباید پادگان نظامی باشد، همانطور که الان هم نیست و برای ورود نظامیان مجوز می‌خواهد و بدون هماهنگی انجام نمی‌شود؛ ولی ما حضور بسیج در دانشگاه را هم به معنی پادگان نمی‌دانیم.

کواکبیان در پاسخ به اظهارات کوهکن گفت: اولا من اشاره کنم که بسیج دانشجو و طلبه تعبیری است که حضرت امام (ره) به کار بردند و بنده هم به آن اعتقاد دارم؛ اما منظور من از بحث پادگان نظامی حتی این نبود که نظامیان بخواهند خلاف قانون وارد دانشگاه شوند؛ منظور من سختگیری‌های بی‌موردی است که مدیریت خود دانشگاه در بحث‌های حتی علمی و نشاط سیاسی علیه دانشجویان به کار می‌گیرد؛ اینجا دانشگاه است و محل تقاطی افکار و محل تبادل نظر و مباحث علمی.

وی افزود: منظور من بیشتر این بود که توجه داشته باشیم همانطور که می‌گوییم نباید دانشگاه محل تاخت و تاز احزاب باشد از آن طرف نباید توقع داشته باشیم دانشجو آنطوری باشد که استاد می‌گوید و بیش از این دانشجو نمی‌تواند نظری بدهد؛ اینطور نیست دانشجو باید آزاد باشد.

کوهکن در این خصوص گفت: شاید اگر آقای کواکبیان می‌گفتند که دانشگاه را نباید با شیوه های پادگانی اداره کرد این شبهه به وجود نمی‌آمد.

این فعال اصلاح‌طلب بیان داشت: من اصلا بحث بسیج را مطرح نکردم و منظور من هم این نبود، اما همان بسیج هم باید در چارچوب مقررات و قوانین فعالیت کند. من معتقدم که به هیچ وجه دانشجو نباید آزاد باشد تا هر کاری که بخواهد انجام دهد؛ هیچ کس به این امر معتقد نیست.

مجری برنامه از میهمانان سوال کرد: یکی ازبحث‌هایی که در جلسه استیضاح وزیر علوم مطرح شد این بود که یک سری شب‌نامه‌ها در دانشگاه‌ها توزیع شده است که مربوط به منافقین بوده است و معتقد بودند که این اتفاقات در دانشگاه‌ها باید بیفتد؟ نظر شما در این رابطه چیست؟

کواکبیان در این خصوص گفت: من معتقدم که در محیط علمی حتما باید نظارتی بر دانشجو داشته باشیم ممکن است دانشجویان مطالبات غیر منطقی هم داشته باشند، اما باز همان را هم در چارچوب علمی خودش باید پاسخ دهیم.

کوهکن در ادامه برنامه افزود: ما باید یک تعریفی از دانشجو داشته باشیم و حداکثر آزادی را برای رسیدن به آن هدفی که قبلا تعریف کردیم مشخص کنیم، بعد بیاییم بگوییم هر مانعی که به "ارتقای علمی"، :تهذیت اخلاق" و "سیاسی شدن دانشگاه" لطمه بزند باید برداشته شود؛ یابد باید مانع را برداریم یا اگر کسی خواست مانع ایجاد کند جلوی او را بگیریم؛ ما باید این را بپذیریم.

این فعال اصولگرا با بیان اینکه "من فکر نمی‌کنم که در دانشگاه‌های ما در خصوص بحث‌های علمی مانعی باشد"، اظهار داشت: خوشبختانه در نظام ما بر خلاف برخی کشوهای مستعمره، محدودیت‌هایی برای مباحث علمی و ارتقای سطح علمی وجود ندارد، یعنی از آزادترین کشورهایی هستیم که نظام در این زمینه محدودیتی ایجاد نکرده است و همین بالندگی در بعضی از بخش ها مثل هوافضا، فیزیک، نانو و غیره به همین خاطر بوده است.

وی افزود: در خصوص بحث تهذیب اخلاق، ما نباید آن را محدود به گذاشتن دو واحد درس اخلاق بدانیم؛ تهذیب اخلاق فراهم آوردن بستری است که در آن بستر، خود دانشجو بر اساس تشخیص و فطرت خودش در آن مسیر گام بردارد.

کواکبیان در ادامه گفتگو اظهار داشت: چون من در مجلس هشتم عضو فراکسیون دانشگاهیان هم بودم در خصوص تهذیب اخلاق، حتی ما پیشنهاد دادیم که یک دانشگاه خاص خواهران ایجاد شود که در بعضی از استان ها ایجاد شد؛ اما اگر فرض کنید در یک دانشگاهی ما به اندازه کافی برای خواهران و برادران کلاس داشته باشیم و آنها را از هم جدا کنیم اشکالی ندارد.

این فعال اصلاح طلب در پاسخ به سوال مجری برنامه که پرسید "پس شما موافق تفکیک جنسیتی هستید؟"، جواب داد: نه، من می‌خواهم این را بگویم در دانشگاهی ما ۲۰ دانشجو داشتیم که ۱۷نفر آقا و ۳ نفر خانم بودند؛ مدیریت اصرار داشت که یک کلاس برای آن سه دانشجوی خانم داشته باشیم و یک کلاس هم برای ۱۷ دانشجوی پسر.

وی افزود: من موافق این محدودیت ها و دیوار کشیدن ها درون یک کلاس به اسم تفکیک جنسیتی نیستم؛ ولی در چارچوب قواعد شرعی حتما باید مسائل شرعی رعایت بشود.

کواکبیان بیان داشت: پادگان نظامی نبودن در هر سه جنبه یعنی هم در بحث آزاداندیشی در عرصه علم هم در بحث رعایت مسائل شرعی در بحث اخلاق و هم در بحث نشاط های سیاسی باید مورد توجه قرار گیرد.

کوهکن در ادامه اظهار داشت: بخش هایی از حرف های قبول دارم اما ما بحث تهذیب اخلاق در دانشگاه ها را فقط در تفکیک جنسیتی نمی دانیم که مثلا اگر جدا باشند صد در صد تهدیب اخلاق کسب می کنند؛ اما این اختلاط ، دستاورد غرب است ولی خودشان در تحقیقات علمی که انجام دادند اعلام کردند که در انگلیس خانواده ها به این نتیجه رسیدند که این اختلاط حتی پیشرفت علمی را با مشکل مواجه می کند.

این فعال اصولگرا ادامه داد: بنده تهذیب اخلاق را یک مجموعه ای از مولفه ها ی مختلفی می بینم که یکی از آنها هم همین است؛ اگر جایی چنین امکانی داشت چه بهتر که این کار انجام بشود.

وی افزود: من معتقدم اگر در یک کلاسی ۳۰ نفر خواهر باشند و مربی آنها هم خانم باشد، دانشجویان از نظر پوشش،چادر و مقنعه خیلی در کلاس راحت تر و آزادتر هستند چون نامحرم نیست.

مجری برنامه در ادامه در خصوص شایعه معرفی شدن کواکبیان به عنوان وزیر علوم پرسید که کواکبیان پاسخ داد: از طرف مسئولان کسی با من صحبت نکرده است بعضی دوستان از مجلس و جاهای دیگر بحث هایی را مطرح کردند؛ بنده گفتم اگر صحبت بکنند ما خودمان را خادم این نظام می دانیم و هر جایی که کمکی از دستمان بر بیاید انجام می دهیم.

وی در خصوص راه اندازی کمپین در این زمینه گفت: بله شنیدم ولی خودم فیس بوکی نیستم.

ملاوردی: تیتر روزنامه آرمان تحریف شده بود

آخرین بخش این برنامه؛ "حاشیه" بود که به مصاحبه بحث برانگیز مولاوردی، معاون رئیس جمهور در امور زنان در روزنامه آرمان با تیتر " آماده باش انتخاباتی معاون رئیس جمهور به زنان" اختصاص داشت.

مولاوردی درباره این اقدام روزنامه آرمان بیان داشت: من هفته گذشته یک مصاحبه تلفنی با روزنامه آرمان در خصوص ورزش خانم‌ها و بازی‌های آسیایی و مدال آوری و افتخارآفرینی‌هایی داشتم و در انتهای این مصاحبه، یک سوال بسیار کوچک، خبرنگار آرمان از من داشتند در رابطه با برنامه‌های دولت برای حضور زنان در انتخابات مجلس که من جواب دادم و اظهار امیدواری کردم که زمینه‌های لازم برای ساماندهی زنان در قالب تشکل‌های سیاسی فراهم شود تا زنان بیشتری را ما بتوانیم در انتخاباتی آتی، در مجلس داشته باشیم.

وی ادامه داد: این روزنامه به شکل سلیقه‌ای از موضوع "آماده باش انتخاباتی"، تیتری را زد که از صحبت‌های من برداشت کرده بود، و آن را تیتر یک روزنامه کرد که با حاشیه‌هایی همراه شد.

مجری از واکنش خانم مولاوردی نسبت به انعکاس نادرست روزنامه از صحبت‌هایش و اعتراض یا تکذیبیه ایشان نسبت به این تیتر سوال کرد که وی گفت: از طریق تماسی که با روزنامه برقرار شد، مراتب اعتراض خودمان را اعلام کردیم، البته نظر روزنامه این بود که مثل خبرگزاری نیست که اصلاح کند، چون روزنامه چاپ و منتشر شده است و این طور مطرح می‌کردند که هر کس متن مصاحبه رو بخواند متوجه می‌شود که این تیتر چندان تناسبی با آن متن ندارد و برداشت و انتخاب روزنامه بوده است.

معاون رئیس جمهور افزود: در توضیحی که در صفحه شخصی خود گذاشتم از یک طرف به این موضوع اشاره کردم که این روزنامه با این تیتر ما را دچار حاشیه کرده و هم به برداشت صدا و سیما از این موضوع پرداختم.

مجری: مصاحبه شما ۱۵ مهر ماه با روزنامه آرمان انجام شده است و صدا و سیما و بخش خبری ۲۰:۳۰ روز پنجشنبه مطلب شما را عنوان کرد در این فاصله چرا اعتراضی نشد؟ و چرا وقتی صدا و سیما گزارش داد شما واکنش نشان دادید؟

مولاوردی اظهار داشت: به روزنامه طی تماسی که داشتیم اعتراض کردیم و از یک کانال دیگر هم اعتراض کرده بودیم و کار دیگه‌ای نداشتیم و البته تیتری هم که زده بود به معنی تمام زنان ایران بود، نه اینکه ما داریم یک کار سیاسی انجام می دهیم تا بتوانیم یک گرایش یا طیف سیاسی خاصی را آماده بکنیم که وارد مجلس بشوند، چون با توجه به وظیفه و جایگاه ستادی که معاونت امور زنان و خانواده دارد اصلا نمی تواند به این شکل ورود کند.

وی ادامه داد: ما به دلیل حاشیه‌هایی که این تیتر بوجود آورد و برداشت‌های متفاوتی که از این تیتر می‌توان داشت؛ مراتب اعتراض را اعلام کردیم و خود روزنامه در جریان است.

مجری: شما گفته بودید که یک تعدادی خانم مشغول فعالیت سیاسی هستند اینها چه کسانی هستند؟ این کار حزبی است یا کاری در سطح کلان بانوان است؟

مولاوردی پاسخ داد: بحث انتخابات مجلس بود، قطعا خانم‌هایی همیشه در میدان هستند هم به عنوان بیشترین انتخاب کننده و هم به عنوان منتخب و همیشه هم داوطلب هستند.

وی افزود: معلوم است که در آستانه هر انتخاباتی خانم ها مثل آقایان وارد عمل می شوند و آن آمادگی لازم را برای حضور در این عرصه پیدا می کنند؛ اشاره من به این موضوع بود هم در جناح اصولگرایان و هم در جناح اصلاح طلبان؛ این مشخص است و نیازی به توضیح ندارد که از همین الان فعالیت ها برای آماده شدن برای ورود به مجلس شروع شده است.

معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده در پایان گفت: برنامه ۲۰:۳۰ عنوان کرد که تیتر روزنامه آن به این معنی است که "خانم ها و جامعه منتظر هیچ برنامه و فعالیتی تا یک سال و دو سال آینده نباشند چون این معاونت دغدغه های دیگری دارد"؛ اولا من این را مورد نقد قرار دادم چون اصلا متن مصاحبه این را نمی رساند و ثانیا ما به سهم خودمان برای ارتقای شاخص حضور زنان در عرضه های سیاسی فعالیت هایی داریم تا زمینه سازی بکنیم برای اینکه نسبت نمایندگان زن به کل نمایندگان پارلمان، نسبت عادلانه و معقولی باشد که این وظیفه همه مسئولان و دستگاه ها است ولی به این معنی نیست که ما کلیه فعالیت های مان را تعطیل کرده ایم و صدا و سیما هم نباید بذر ناامیدی را در جامعه به این شکل پراکنده کند.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری