جیمی کارتر، رئیس جمهور اسبق آمریکا از باراک اوباما، رئیس‌جمهور فعلی این کشور به علت رویکردش در قبال اقدامات گروه داعش و گسترش دامنه فعالیتش در عراق و سوریه انتقاد کرد.

به گزارش قم خبر به نقل از ایسنا: کارتر در مصاحبه‌ با استار تلگراف درباره اقدامات اوباما در مقابل گروه داعش گفت: فهمیدن اینکه اوباما در خاورمیانه چه می‌کند، بسیار سخت است.

وی در این باره افزود: سیاست‌های او از زمانی به زمان دیگر تغییر می‌کند، من متوجه شدم که دو تن از وزرای دفاع او پس از اینکه از سمتشان خارج شدند، نسبت به اقدامات اوباما به عنوان یک رئیس‌جمهور انتقادات بسیاری داشتند.

او به سخنان پانه‌تا و رابرت گیتس در هفته‌های اخیر اشاره کرد. هر دو وزیر اوباما کتاب‌هایی منتشر کرده‌اند و از برخی جنبه‌های تصمیم‌گیری اوباما به ویژه اکراه او در حمایت از شورشیان میانه‌رو در جنگ داخلی سوریه انتقاد کرده‌اند.

کارتر نیز بر انتقادات و نقطه‌نظرات مهم آنها تأکید کرد.

رییس‌جمهور اسبق آمریکا درباره رویکرد دولت و انتقادش به آن در جنگ سوریه و عراق اظهار کرد: ما خیلی صبر کردیم. ما اجازه دادیم که داعش، سرمایه‌اش، توانایی‌اش و سلاح‌هایش را تأمین و آنها را تقویت کند آن هم زمانی که در سوریه بوده بعد هم زمانی که به عراق حمله کرد، مسلمانان سنی به بودن آنها در آنجا اعتراضی نکردند و سومین منطقه در عراق تسلیم شد.

این انتقادات کارتر اما سخنانی تازه نیست پیش از او، بسیاری از مقامات شامل هیلاری کلینتون، وزیر خارجه سابق آمریکا به عملکرد دیر اوباما در واکنش به داعش انتقاد کرده بودند.

کارتر تاکید کرد: اگر آمریکا و متحدانش می‌خواهند در برابر داعش پیروز شوند باید مراکز عملیاتی این گروه در سوریه و عراق را نابود و تضعیف کنند . اگر ما بر روی عراق تمرکز کرده و نیروهای زمینی نیز از حملات هوایی پشتیبانی کنند احتمال پیروزی بسیار زیاد خواهد بود. باید کسی در عرصه میدانی باشد که موشک‌ها را هدایت کرده و به شما اطمینان دهد که درست هدف گیری کرده‌اید. باید کسی باشد که به دنبال آنها برود و بعد از حملات هوایی و بمباران‌ها با آنها بجنگد.

وی همچنین از حملات مرگبار هواپیماهای بدون سرنشین آمریکا در پاکستان و یمن انتقاد کرد و گفت: من با کشتار مردم بخصوص آمریکایی‌هایی که در خارج ا ز کشور هستند آن هم بدون برگزاری دادگاه و محاکمه مخالفم. ما تاکنون چهار آمریکایی را در خارج از کشور با پهپادها کشته‌ایم این از نظر من نقض قانون اساسی آمریکا و حقوق بشر است.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری