کد خبر: 8332

آژانس بین المللی انرژی اتمی اعلام کرده پیشرفت محدودی در گفتگوهای هفته جاری در تهران حاصل شده است.

به گزارش قم خبر به نقل از تسنیم به نقل از رویترز؛ آژانس بین المللی انرژی اتمی اعلام کرده پیشرفت محدودی در گفتگوهای هفته جاری در تهران حاصل شده است.

هیئت کارشناسی آژانس طی دو روزگذشته در تهران با مقامات کشورمان مذاکره می کردند. هیئت اعزامی آژانس بین المللی انرژی اتمی بامداد سه‌شنبه به‌سرپرستی معاون مدیرکل آژانس به تهران آمد تا با کارشناسان و مسئولان سازمان انرژی اتمی ایران گفت‌وگو کند.

بنا بر گزارش رویترز آژانس در بیانیه ای بدون تعیین تاریخ مشخصی افزوده است مذاکرات با ایران ادامه می یابد.

رضا نجفی سفیر و نماینده دائم ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیز پیش از این اعلام کرده بود:‌ هیئت‌های ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی پس از دو روز مذاکره به کار خود پایان دادند. در این دو روز تمامی مسایل فی‌مابین از جمله نحوه تکمیل دو اقدام عملی توافق شده و راههای پیشِ‌رو مورد بحث و بررسی قرار گرفت. در این نشست ایده‌هایی نیز در خصوص روند کار مطرح شد و در مجموع مذاکرات بسیار سازنده، جدی، محتوایی و صریح بود.

بهروز کمالوندی سخنگوی سازمان انرژی اتمی درباره موضوع مورد مذاکراه بین هیئت آژانس با ایران گفته بود که سفر این هیأت به تهران برای مذاکرات درخصوص دو اقدام عملی از پنج اقدام گام سوم توافق‌های ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی است.

ایران و آژانس در مذاکرات ۳۰ اردیبهشت در خصوص ۵ اقدام عملی دیگر به توافق رسیده بودند. ، پنج اقدام مذکور که دو اقدام مذکور آن مربوط به فعالیت‌های گذشته و سه اقدام مربوط به فعالیت‌های هسته‌ای فعلی ایران است به شرح زیر است:

۱ - دسترسی مدیریت شده به کارگاه‌های تولید, مونتاژ و انبار روتورهای سانتریفیوژ

۲- نهایی کردن رهیافت پادمان راکتور تحقیقاتی ۴۰ مگاواتی اراک

۳- بازدید فنی از یکی از مراکز تحقیق و توسعه سانتریفیوژها

۴- بررسی ادعاهای مربوط به مدل سازی و محاسبات نوترونی

۵- تبادل اطلاعات در خصوص ادعاهای مربوط به آغازگرهای انفجاری بزرگ و ادعاها درباره انفجار قوی مربوطه در ایران

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری