ائتلاف ضدداعش به دنبال نابودی زیر‌ساخت‌های سوریه و تضعیف بیش از پیش این کشور و نهایتا براندازی نظام سوریه می باشد.

به گزارش قم خبر به نقل از جهان نيوز ، حملات آمریکا و هم‌پیمانانش به خاک سوریه به بهانه مبارزه با گروهک تروریستی داعش در حالی کمتر از ده روز را پشت‌سر گذاشته که در این حملات حدود ۱۵ پالایشگاه و حلقه‌های چاه نفتی سوریه که در مناطق تحت اشغال داعش قرار دارد، توسط جنگنده‌های ائتلاف بمباران شده است!

در طول این مدت دو پالایشگاه نفتی در مناطق «الهول» و «رجم الطوقجی» در استان الحسکه که گفته می شود در اختیار نیروهای داعش قرار دارد و منابع غربی این پالایشگاه ها را منابع مالی این گروه معرفی می کنند، بمباران شدند.

ائتلاف آمریکایی مبارزه با داعش همچنین سه پالایشگاه نفت در شمال سوریه و در اطراف شهر «الرقه» و ورودی اصلی یک پالایشگاه گاز را در «دیرالزور»، واقع در شرق سوریه و تأسیسات گازی کونیکو بزرگ‌ترین پالایشگاه گازی در سوریه را نیز بمباران کردند.

این حملات نشان می‌دهد که این ائتلاف به دنبال نابودی زیر‌ساخت‌های سوریه و تضعیف بیش از پیش این کشور و نهایتا براندازی نظام سوریه می باشد.

'عبدالباری عطوان' نویسنده و تحلیلگر مشهور جهان عرب در مقاله ای با اشاره به مشارکت جنگنده های عربستان، امارات، قطر، بحرین و اردن در حملات هوایی به خاک سوریه نوشت: 'عرب‌ها در مقابل پیوستن به ائتلاف بین المللی علیه داعش و شرکت در حملات هوایی از آمریکا قول گرفتند که این حملات به سرنگونی نظام بشار اسد در سوریه منتهی شود، همانطور که پیش از این حملات نیروهای ناتو به لیبی موجب سرنگونی نظام معمر قذافی شد.'

عطوان اضافه کرد: 'هرچند نمی توان پیش بینی کرد که پنج کشور عربی مزبور پس از پایان حملات هوایی و زمانی که دیگر چیزی برای بمباران باقی نماند و به عبارت بهتر پس از نابودی پالایشگاه های نفت و نیز زیرساخت های کشور در مرحله بعدی نیروی زمینی به سوریه اعزام خواهند کرد یا خیر؟ اما می توان حدس زد که اگر آمریکا به آنان قول نمی داد که هدف نهایی این جنگ تغییر نظام سوریه است، آنان در این حملات شرکت نمی کردند.'

در همین حال یک افسر ارشد اطلاعاتی اسرائیلی در جمع تعدادی از خبرنگاران نظامی اسرائیلی فاش کرد که اسرائیل گزارش‌های اطلاعاتی در اختیار ائتلاف تشکیل شده علیه داعش قرار می‌دهد و اعلام کرد که داعش روزانه ۶ میلیون دلار از فروش نفت به دست می‌آورد و به حدود نیمی از ذخیره گاز طبیعی سوریه دسترسی پیدا کرده است.

به گزارش منابع لبنانی این افسر اسرائیلی مدعی شد که اطلاعاتی که تل‌آویو در اختیار ائتلاف ضد داعش قرار می‌دهد استراتژیک و عملیاتی و اطلاعات جاسوسی را نیز بزودی در اختیار این ائتلاف قرار خواهد داد.

وی همچنین مدعی شد که داعش به قدرتی اقتصادی در منطقه تبدیل می‌شود و مناطقی که تحت تصرف این گروه قرار دارد حاوی دست کم ۶۰ چاه نفتی فعال است.

این افسر رژیم صهیونیستی گفت که ارتش اسرائیل با توجه به امکان نفوذ داعش به مناطق دیگری از خاورمیانه از جمله لبنان برای این مسئله آمادگی پیدا می‌کند.

به اعتقاد تحلیلگران صهیونیست ها با بزرگ‌نمایی توان مالی داعش و دادن ارزیابی‌های جهت‌دار اطلاعاتی به دنبال تضعیف اقتصادی و براندازی دولت سوریه و زمینه‌سازی برای سرکار آوردن دولت همراه با این رژیم در کشور شام می باشند.

این تحلیلگران معتقدند در این میان عربستان بیشترین همفزایی را در رسیدن به این هدف گذاری ها با رژیم صهیونیستی از میان کشورهای عربی دارد.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری