کد خبر: 7772

مردم شهر قطیف در شرق عربستان در مراسم تشییع پیکر یکی از معترضان شرکت کردند و همبستگی خود را با آیت الله شیخ نمر الباقر النمر روحانی بارز شیعه زندانی در این کشور ابراز داشتند.

به گزارش قم خبر ؛ تسنیم به نقل از رسانه‌های عربستانی خبر داد، نیروهای امنیتی رژیم سعودی جمعه گذشته تظاهرات کنندگان را به هنگام آماده شدن برای برگزاری تظاهرات در همبستگی با آیت الله نمر و سایر بازداشت شدگان سیاسی در عربستان غافلگیر و به سمت آنها تیراندازی کردند که به شهادت باسم القدیحی منجر شد.

مردم شهر قطیف نیز در مراسم تشییع پیکر شهید القدیحی شرکت کردند. این مراسم از مسجد امام علی (ع) در جزیره تاروت آغاز شد و شرکت کنندگان خشمگین علیه جنایات رژیم آل سعود درحق غیرنظامیان شعار دادند.

اهالی قطیف همچنین همبستگی خود را با آیت الله نمر و سایر زندانیان سیاسی ابراز داشتند.

آیت الله شیخ نمر باقر النمر روحانی بارز عربستانی با انتقاد از رژیم آل سعود، خواستار آزادی بیان و انجام تغییرات سیاسی در این کشور برای دادن نقش بیشتر به مردم در حاکمیت است.

نیروهای امنیتی سعودی هشتم ماه ژوئیه سال ۲۰۱۲ با تعقیب خودروی آیت الله شیخ نمر، به طرف وی تیراندازی کرده و او را با گلوله جنگی مجروح کردند.

دادستان عربستان، در ۲۵ مارس گذشته (پنجم فروردین ۹۳) با مطرح کردن اتهامات دروغ مانند فتنه مذهبی، تشکیل جلسه با مجرمان فراری، ترویج کشتار شهروندان و نیروهای پلیس، تخریب مساجد در هنگام نماز جمعه و دخالت در امور سایر کشورها، خواستار صدور حکم اعدام برای شیخ نمر شد.

درپی این امر شماری زیادی از مسئولان و شخصیت های سیاسی و دینی در کشورهای مختلف اسلامی و نهادهای حقوق بشری درباره تعرض به آیت الله نمر به رژیم سعودی هشدار داده بودند.

برادر آیت الله شیخ نمر باقر النمر چهارم مهرماه جاری در گفت‌وگو با خبرگزاری تسنیم اعلام کرد که آیت الله شیخ نمر را به زندان "الحایر" در جنوب ریاض منتقل کرده‌اند.

وی همچنین تأکید کرد که آیت الله شیخ نمر از ۲۰ روز پیش جابه‌جا شده و تاکنون در زندان الحایر به سر می‌برد و تنها مورد پیش‌آمده این بوده است که امور اجرایی لازم برای ملاقات خانواده با او فراهم نشده است.

زندان الحایر که در ۲۹ کیلومتری جنوب ریاض قرار دارد، از امنیتی‌ترین زندان‌های عربستان بوده و زندانیان سیاسی در آن نگهداری می‌شوند و پیشتر موارد زیادی از شکنجه زندانیان در آن گزارش شده بود.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری