هفتمین دور مذاکرات هسته‌ای ایران و ۱+۵ صبح روز شنبه به وقت تهران پایان یافت.

به گزارش قم خبر به نقل از ایسنا، هفتمین دور مذاکرات هسته‌ای ایران که از ۱۰ روز پیش در نیویورک آغاز شده بود جمعه شب به وقت نیویورک (۶ صبح به وقت تهران) در حالی که اختلافات دو طرف هنوز به قوت خود باقی است پایان یافت.

این مذاکرات جمعه شب با دیدار سه جانبه ظریف اشتون و کری برای دومین‌بار در دو روز گذشته ادامه یافت. اما بعد از دو ساعت رایزنی دو طرف نتوانستند به نقطه نظر مشترک برای رفع اختلاف نظرها برسند.

بر اساس اطلاع خبرنگار ایسنا، هنوز زمان مذاکرات بعدی مشخص نشده است.

بر اساس اعلام تیم مذاکراتی ایران، مذاکرات سه جانبه ظریف با اشتون و کری در فضایی کاملا جدی و صریح صورت گرفته و ابعاد مختلف فنی، سیاسی و حقوقی برنامه هسته‌ای کشورمان و نیز تحریم‌ها را در بر گرفت.

این مذاکرات در مجموع مفید و سازنده بوده اگرچه منجر به پیشرفت قابل ملاحظه‌ای در مرضوعات مورد اختلاف نشد. با عنایت به مجموعه شرایط و بحث‌های فنی فشرده‌ای که تاکنون صورت گرفته است، دو طرف تصمیم گرفتند مشورت‌ها در آینده نزدیک از سر گرفته شود.

در پایان این مذاکرات موضوع نگرانی کشورمان از وضعیت ایرانیان دستگیر شده یا تحت تعقیب توسط دولت آمریکا و ضرورت آزادی فوری آنان به صورت دوجانبه به طرف آمریکایی منتقل شد.

غیر از موضوع ایرانیان که به دلایل انسانی با طرف آمریکایی مطرح شد، جمهوری اسلامی ایران در هیچ موضوع دیگری از جمله موضوع افراط‌گرایی و تهدیدات داعش با دولت آمریکا مذاکره نمی‌کند.

هم‌چنین قرار است معاونان وزیر خارجه ایران و ۱+۵ با محوریت مرور مذاکرات هسته‌ای با ییدیگر دیدار کنند.

در همین چارچوب پس از مذاکرات سه جانبه یک مقام آمریکایی که نخواست نامش فاش شود در جمع خبرنگاران با بیان این که دیدارهای سه جانبه به طور فشرده انجام شد، اعلام کرد اختلافات جدی داریم. همه باید تصمیم دشوار بگیرند.

او ادامه داد: نشست کارشناسی در ادامه برگزار نخواهد شد و با سایر کشورها درباره ادامه مذاکرات گفت‌وگو می‌کنیم.

این مقام آمریکایی گفت که اگر ایران به توافق برسد وارد بازار جهانی خواهد شد.

وی با بیان این که "با ایران درباره داعش همکاری نمی‌کنیم" افزود: داعش موضوعی جدای از مذاکرات است

هنوز هیچ یک از مقامات کشورمان و مقامات اتحادیه اروپا درباره پایان مذاکرات اظهارنظری نداشته‌اند.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری