رئیس‌جمهور با اشاره به اینکه برخی کشورهای غربی سفره خود را با خون ملت‌های دیگر رنگین کرده‌اند گفت: تمام توان خود را برای تقویت نیروهای مسلح به کار گرفته‌ایم.

روحانی: غرب سفره خود را با خون مردم منطقه رنگین کرده‌ است

به گزارش قم خبر به نقل از تسنیم، حجت‌الاسلام حسن روحانی در مراسم رژه نیروهای مسلح به مناسبت آغاز هفته دفاع مقدس در جوار حرم مطهر امام‌خمینی(ره)، گفت: سالروز مقاومت و ایستادگی ملت ایران در برابر تجاوز بیگانگان و هفته دفاع مقدس را گرامی می‌داریم.

وی افزود: وحدت و انسجام جامعه ما در سایه رهنمودهای آن عزیزی است که مشاهده کردیم که در هفته‌های گذشته دل همه به قلب تپنده کل کشور متصل بود.

روحانی با اشاره به اینکه هفته دفاع مقدس هفته درس برای ما و هفته درس‌آموزی برای دشمنان ماست، خاطرنشان کرد: از عصر روز سی‌ویکم شهریور ۱۳۵۹ که تجاوز شروع شد و همزمان فرمان امام(ره) صادر شد همه به خیابان‌ها آمدند، لباس رزم پوشیدند و به جبهه‌های نبرد حرکت کردند.

رئیس‌جمهور تصریح کرد: سیل مردم ایثارگر به سمت غرب و جنوب برای دفاع از کشور بود و دیدیم که در کمتر از ۲۴ ساعت صبح فردایش خلبانان قهرمان نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران چگونه قاطعانه به متجاوزین در سراسر عراق پاسخ دادند. هوانیروز در مرزهای غرب و جنوب تانک‌ها، توپخانه‌ها، رزمندگان، سپاه دلاور، بسیجیان، عشایر، نیروی انتظامی و همه و همه در صف واحد که انهم بنیان‌المرسوس در برابر متجاوزین ایستادند.

وی در ادامه گفت: دنیا فکر کرد که اگر روزی شرق و غرب در مسئله‌ای در کنار هم متحد شوند و اگر پول مرتجعین در کنار سلاح شرق و غرب قرار گیرد و اگر افلغیان به میدان نبرد بیایند می‌توانند انقلابی را به شکست بکشانند. این اشتباه بزرگ قدرت‌های بزرگ و مرتجعین در دیروز قبل از انقلاب، در دیروز دفاع مقدس و در امروز ایستادگی مردم ما در برابر توطئه‌هاست.

روحانی تاکید کرد: چرا غرب و دیگران اشتباهات‌شان را تکرار می‌کنند. قبل از پیروزی انقلاب در دو ۸ سال یعنی ۱۶ سال همه در کنار یک رژیم سفاک ایستادند و ملت ما تنها تحت فرمان فرامین امام‌شان و راهبرشان در برابر سفاکان، متجاوزین، دیکتاتورها، مستبدین و همه حامیان آنها از شرق و غرب ایستادند. ۲۲ بهمن را خلق کردند، آفریدند، حماسه بزرگ سیاسی و پیروزی را در عصر و دوران ما که در دهه‌های گذشته بی‌سابقه بود به وجود آوردند و پرچم انقلاب اسلامی را در این کشور و در سراسر منطقه به اهتزاز درآوردند.

رئیس شورای عالی امنیت ملی اظهار داشت: دشمن دید دو ۸ سال در برابر ملت ایستاد و شکست خوردف اما متاسفانه از تجربه خود درس نیاموخت و ۸ سال سوم را به عنوان تجاوز و جنگ بر ملت و مردم ما تحمیل کرد در این ۸ سال هم رزمندگان ما در جبهه‌ها پیروز شدند. نه از آواکس آمریکا و نه از میراژ غربی‌ها و نه از میگ ۲۵ شرقی‌ها و نه از انواع تانک‌ها، نفربرها و موشک‌های شرق و غرب و نه حتی از سلاح شیمیایی اهدایی غرب و نه از ماهواره‌های جاسوسی و نه از تبلیغات و نه از ابزار سیاسی آنها در سازمان ملل از هیچ کدام آنها ملت بزرگ ما نهراسیدند و راه خود را ادامه دادند و مطمئن بودند که اگر در راه حق بایستند فماهنو لما اصابهم فی‌سبی‌الله. اگر بمباران و سختی و مشکلات در برابر آنها ظاهر شود هرگز آنها را در راه و مسیر‌شان سست نخواهد ساخت و ماضعفو و هرگز ناتوان نخواهند شد و هیچ‌گاه در برابر دشمن سر تسلیم فرود نخواهند آورد که والله یحبو الصابرین، صبرپیشگان، مقاومین، استقامت‌کنندگان خدا در کنار آنهاست و آنها محبوب حق‌اند.

رئیس‌جمهور خاطرنشان کرد: پیروزی‌های بزرگی را در ۸ سال دفاع مقدس آفریدیم که دشمنان هرگز آن را باور نمی‌کردند. یک سال بیشتر از این تجاوز نگذشت که عملیات بزرگ شکست حصر آبادان را نیروهای مسلح ما رقم زدند.

وی افزود: به دنباله آن فتح بستان پیروزی بعدی آن فتح‌المبین و بالاخره شکست حصر خرمشهر و پیروزی خونین‌شهر در سال ۶۱ و هر روز و هر روز پیروزی جدید‌تر تا عملیات والفجر ۸ و فاو و عملیات والفجر ۱۰ و حلبچه و غرب و جنوب در سراسر کشور حماسه و پیروزی آفریدند.

روحانی تصریح کرد: گرچه در این مقاومت به جان عزیزان ما صدمه خورد و بهترین فرزندان این مرز و بوم تقدیم راه جهاد و در پیشگاه خداوند به طبق اخلاص گذاشته شد و خسارت‌های مادی به مردم وارد شد، اما گویی ملتی جدید، کشوری جدید با روحیه نو و با قدرتی جدید در این کشور آفریده شد.

رئیس‌جمهور خاطرنشان کرد: نه دشمن توانست به اهداف خود در جنگ تحمیلی ۸ ساله دست یابد و نه توانست صدمه‌ای به انقلاب ما بزند و نه توانست تمامیت ارضی ما را مخدوش کند و نه توانست عزت و عظمت ملت ما را زیر سوال ببرد و نه اینکه توانست راهی را برای تجاوزات آینده خود بگشاید.

به گزارش تسنیم، وی افزود: این ایستادگی ۸ ساله سد محکمی بود برای همه توطئه‌های آینده این ۸ ساله ظاهرش دفاع بود، اما باطن‌اش بازدارندگی در برابر انواع توطئه‌هایی بود که دشمن در فکر خود می‌پروراند، اما متاسفانه دشمن درس لازم را نیاموخت. ۸ سال دیگر در برابر این ملت بپاخواست و متاسفانه و به بهانه مسئله هسته‌ای و این بار به شکل جدید جنگ جدید را جنگ اقتصادی و تحریم را بر ملت ما تحمیل کرد.

رئیس شورای عالی امنیت ملی تاکید کرد: اما مردم ما در ۸ ساله چهارم هم ایستادگی کردند، مقاومت کردند به جهانیان اعلام کردند ما به فکر ساخت سلاح کشتار جمعی نبوده‌ایم و نیستیم، اما برای توسعه و برای پیشرفت علمی و برای احقاق حقوق این ملت هرگز در برابر فشار غرب و ابرقدرت‌ها سر فرود نیاورده‌ایم و نخواهیم آورد و شما دیدید ملت بزرگ ما در طول یک سال گذشته بعد از حماسه سیاسی امروز در راه ایجاد حماسه اقتصادی تلاش می‌کند تا اقتصاد مقاومتی را بسازد و بتواند بر مشکلات اقتصادی خود فائق آید.

رئیس‌جمهور اظهار داشت: به حول و قوه الهی در شرایطی که هنوز تحریم دشمن باقی است، ملت بزرگ ما توانست از مسئله تورم فاصله بگیرد و هم توانست از رکود فاصله بگیرد و هم توانست قدم‌های اولیه برای رونق اقتصادی بردارد

وی افزود: جامعه امروز ما جامعه متحد و منسجم است، نه تنها ارتش و سپاه و بسیج و نیروی انتظامی ما صف واحد و مشت گره کرده واحد در برابر دشمنان‌اند، بلکه تمام اقوام و مذاهب در سراسر کشور همه یکپارچه تحت لوای پرچم جمهوری اسلامی ایران قانون اساسی، راهبری و دولت واحد در برابر دشمنان ایستاده‌اند و خواهند ایستاد.

روحانی تصریح کرد: ما از فشار دشمن هراسی نداریم، البته ما ملت صلحیم. ما قصد تحمیل جنگ به هیچ کشوری نداشته‌ایم و نداریم و نخواهیم داشت. ما نمی‌خواهیم با ایجاد جنگ و فروش سلاح سفره را رنگین کنیم. آن چنان که برخی از کشورهای غربی سفره خود را با خون ملت‌های دیگر رنگین می‌کنند.

رئیس‌جمهور تاکید کرد: ما سفره خود را با عرق جبین و تلاش و کوشش، مجاهده و اقتصاد پاک و تلاش و نان حلال رنگین خواهیم کرد. ما قصد جنگ و تجاوز نداریم، اما در برابر تجاوز و جنگ تحمیلی و هرگونه تحمیل ایستادگی کردیم و ایستادگی خواهیم کرد.

رئیس شورای عالی امنیت ملی تصریح کرد: دنیا باید به ایستادگی خانواده‌های عزیز ایثارگران ما بنگرد که در طول این سی و چند سال چگونه با چهره بشاش و شاداب علیرغم اینکه عزیز‌ترین عزیزان خود را تقدیم کردند ایستاده‌اند و فداکارند و افتخار می‌کنند که باز هم برای این کشور برای این سرزمین و برای اسلام شان و برای انقلاب‌شان و برای نظام اسلامی‌شان فداکاری کنند.

روحانی خاطرنشان کرد: دولت همه تلاش خود را برای تقویت بیشتر نیروهای مسلح و همه توان خود را برای رفاه خانواده‌های ایثارگر و شهدا به کار گرفته و به کار خواهد گرفت و خوشحالم که از این تریبون امروز اعلام کنم که انشاءالله در مهرماه امسال که از فردا آغاز می‌شود در طول ماه مهر همه مطالبات و معوقات خانواده‌های ایثارگر را دولت با حول و قوه الهی پرداخت خواهد کرد.

وی افزود: بخشی از معوقات پرداخت شده و این معوقات مربوط به سال ۱۳۸۶ است تا به امروز که ۱۷۰۰ میلیارد تومان در مهرماه به عنوان بازپرداخت معوقات به این خانواده‌ها تقدیم خواهد شد. البته روشن است که دولت هرچه توان داشته باشد و تقدیم این خانواده‌ها کند در برابر کار عظیم و بزرگی که آنها انجام داده‌اند آن چنان ناچیز است که نمی‌توان آن را به زبان آورد.

رئیس‌جمهور خطاب به خانواده‌های شهدا، جانبازان و ایثارگران گفت: شما کار بزرگ و عظیمی انجام داده‌اید و اجر و مزد شما در پیشگاه خداوند است. نیروهای مسلح ما به حول و قوه الهی توانسته‌اند با ابتکار و اختراعات متعدد و با سلاح‌های جدید و از آن مهمتر با ایمان‌شان با قدرت روحی‌شان و با انگیزه‌شان امروز قوی‌ترین نیروی مسلح را در منطقه ما به وجود آورند. ما به این نیروی مسلح افتخار می‌کنیم. در برابر قدرت نیروهای مسلح‌مان سر تواضع فرود می‌آوریم.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری