کد خبر: 7173

نامزدهای دور دوم انتخابات ریاست جمهوری افغانستان موافقتنامه تشکیل دولت وحدت ملی افغانستان را امضا کردند.

به گزارش قم خبر به نقل از ایسنا، محمد اشرف غنی احمدزی و عبدالله عبدالله امروز ۳۰ شهریور در ارگ ریاست جمهوری افغانستان این سند را امضا کردند.

بر اساس این موافقتنامه یکی از این نامزد‌ها، رئیس جمهور خواهد شد و پست ریاست اجرایی در اختیار تیم نامزد دیگر خواهد بود.

به گزارش بی.بی.سی این توافقنامه در چهار صفحه آماده شده که براساس آن احمدزی به عنوان رئیس جمهوری اعلام می‌شود و عبدالله فردی را برای تصدی ریاست اجرایی معرفی می‌کند.

در روزهای گذشته هر دو ستاد بر سر تشکیل دولت مشترکی به عنوان "دولت وحدت ملی" توافق کردند که براساس آن قدرت بین هر دو نامزد به صورت مساوی تقسیم می شود، اما چگونگی نتایج انتخابات به عنوان یک مورد اختلافی باقی ماند. این موضوع دیشب حل شد، ولی جزئیات آن هنوز مشخص نیست.

حامد کرزای، رئیس جمهوری افغانستان تنها سخنران مجلس امروز بود.

او توافق نامزد‌ها را تبریک گفت و افزود که محتوای این موافقتنامه و اجرایی شدن آن مسئولیت هر دو نامزد است و او خوشحال است که سرانجام بن بست انتخابات افغانستان شکسته شده است.

با امضای توافقنامه مذکور قرار است کمیسیون انتخابات افغانستان نتایج رسمی انتخابات را اعلام کند.

در جریان دیدارهایی که روز شنبه انجام شد، مذاکرات زیادی میان تیم‌های انتخاباتی عبدالله عبدالله و اشرف غنی احمدزی، دو نامزد انتخابات، با میانجی‌گری سازمان ملل متحد و سفارت آمریکا در کابل در جریان بود و هدف این مذاکرات، یافتن راه حل برای چگونگی اعلام نتیجه انتخابات اعلام شد.

با امضای موافقتنامه عبدالله عبدالله اکنون می‌پذیرد که اشرف غنی احمدزی، رئیس‌جمهوری افغانستان باشد و او می‌تواند رئیس شورای اجرایی را که صلاحیت‌های یک نخست‌وزیر را داشته باشد، معرفی کند.

بر اساس توافقنامه‌ امضا شده رئیس اجرایی از صلاحیت‌های قابل توجهی برخوردار خواهد بود.

در این توافقنامه آمده است که شورای وزیران به وجود خواهد آمد و ریاست آن را رئیس اجرایی به عهده خواهد داشت. معاونان رئیس اجرایی نیز عضو شورای وزیران خواهند بود.

در توافقنامه به تقسیم برابر مقام‌های کلیدی دولت میان دو تیم نیز اذعان شده است.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری