کد خبر: 7146

یکی از اعضای شورای شهر قم در مورد گزارش تفریغ بودجه برخی سازمان های شهرداری معتقد است بعضی از آنها گردش مالی سالیانه‌ای به اندازه یک سوپرمارکت دارند.

به گزارش قم خبر به نقل از فارس ، هشتاد و ششمین جلسه رسمی و علنی شورای اسلامی شهر قم صبح امروز در سالن جلسات شورا برگزار شد.

در ابتدای این جلسه، بحث اصلاح اساسنامه سازمان مدیریت پسماند مطرح شد؛ پیشنهاد شهرداری پنج نفره شدن اعضای هیئت مدیره این سازمان بود که البته مخالفانی هم داشت؛ ناصر رعیت‌پور عضو شورای شهر در این زمینه گفت: در قانون بحث سه، پنج و هفت نفره بودن هیئت مدیره مطرح شده و به نظر من باید به پیشنهاد شهرداری بها بدهیم.

اتاق فکر سه نفره یا پنج نفره؟

محمد دلبری شهردار قم در این زمینه توضیحاتی ارائه و از پیشنهاد مدیریت شهری قم در افزایش تعداد اعضای هیئت مدیره سازمان مدیریت پسماند دفاع کرد.

حجت‌الاسلام سعید روحانی عضو شورای شهر قم در ادامه به نقد سخنان شهردار پرداخت و گفت: اگر طبق سخنان شهردار سازمان مدیریت پسماند آنقدر اهمیت دارد که باید اعضای هیئت مدیره آن را افزایش داد، باید در انتخاب اعضای هیئت مدیره هم دقت لازم را داشته باشیم.

محسن عابدینی‌پور دیگر عضو شورا هم در این خصوص خاطرنشان کرد: گردش مالی سازمان مدیریت پسماند کمتر از 3 میلیارد تومان در سال است و به همین دلیل بزرگتر کردن هیئت مدیره آن منطقی نیست.

وی افزود: گزارشات تفریغ بودجه برخی سازمان‌های شهرداری نشان می‌دهد عملکرد مالی آنها در طول یک سال معادل یک سوپرمارکت در همین قم است.

دلبری در ادامه در مقام پاسخگویی برآمد و گفت: وضعیت رو به رشد عملکردی سازمان مدیریت پسماند گویای فعالیت صحیح افرادی است که در آنجا کار می‌کنند.

وی ادامه داد: در مورد بودجه سازمان‌های شهرداری هم بسیاری از فعالیت‌های آنها را در قالب بودجه شهرداری در نظر گرفته‌ایم و این موضوع را بارها مورد تاکید قرار داده‌ایم و نباید افراد، بیش از این بر روی این مسئله انگشت بگذارند.

شهردار قم با بیان اینکه مأموریت‌های فراوانی برای مدیریت پسماند متصور هستیم اما در سال‌های گذشته ابتر مانده‌اند گفت: برای گسترش فعالیت‌های این سازمان باید اتاق فکر آن را هم توسعه داد که همان اعضای هیئت مدیره هستند.

وی خاطرنشان کرد: اصلاح اساسنامه سازمان‌های تابعه شهرداری بحثی کلان است که باید به دور از دیگر مسائل، بررسی در مورد آن را انجام داد.

شهردار در مقابل اظهار نظر اعضای شورا آرامش بیشتری داشته باشد

حجت‌الاسلام سید محمد آتش‌زر دیگر عضو شورا در ادامه خواستار سعه‌صدر بیشتر شهردار در مواجه با نظرات اعضای شورا شد و افزود: انتقاداتی وجود دارد ولی در مجموع به نظر من، افزایش اعضای هیئت مدیره پیشنهاد خوبی است.

در پایان این بحث، سه نفره بودن اعضای هیئت مدیره سازمان مدیریت پسماند به رأی گذاشت شد که البته موافقت لازم را کسب نکرد؛ پنج نفره بودن این تعداد هم رأی لازم را کسب نکرد و به همین دلیل، لایحه شهرداری به کمیسیون مربوطه ارجاع داده شد تا بررسی‌های بیشتری بر روی آن صورت بگیرد.

در ادامه دو فوریت طرح نامگذاری بوستان شهدای اصناف با رأی اکثریت اعضای شورا به تصویب رسید و پس از آن، بررسی این نامگذاری وارد دستور شد.

حجت‌الاسلام سعید روحانی با تاکید بر شورامداری در شهرداری تصریح کرد: این تفکر باید در مدیریت شهری قم نهادینه شود که شورا نهادی بالادستی است و باید در فرآیند نامگذاری‌ها، مصوبه شورا نه به عنوان اقدامی تشریفاتی، بلکه اقدام قانونی الزام‌آور مورد توجه قرار گیرد.

مصطفی ملایی عضو شورای شهر قم در ادامه خواستار نامگذاری این بوستان به نام یکی از شهدای شاخص اصناف قم شد و گفت: می‌توان نام شهدای اصناف را در ذیل این نامگذاری قرار داد.

طوبی حجازی رئیس کمیسیون فرهنگی شورای شهر هم همین نظر را تایید کرد.

دلبری شهردار قم پس از ارائه نظر اعضای شورا خاطرنشان کرد: در نامگذاری معابر و بوستان‌های شهری باید کمیته‌ای که اعضای شورا هم در آن عضویت دارند تشکیل شود.

وی ادامه داد: نامگذاری یک بوستان یا خیابان به نام یک نفر شهید شاخص مورد اعتراض بسیاری از دیگر خانواده‌های شهدا قرار می‌گیرد به همین دلیل نمی‌توان در نامگذاری‌ها این موضوع را مدنظر قرار داد.

در انتهای رأی‌گیری برای تصویب پیشنهاد شهرداری مبنی بر نامگذاری بوستانی در بلوار 15 خرداد به نام «شهدای اصناف» انجام شد و این لایحه به تصویب رسید.

طوبی حجازی، رئیس کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای شهر در ادامه جلسه به قرائت لوایح و مصوبات این کمیسیون پرداخت.

وی در مورد طرح فیلم نوشت مستند معرفی شورا که در جلسه قبل مطرح شده بود گفت: قرار بود اعضای شورا فیلمنامه را مطالعه و نظراتشان را بیان کنند.

مصطفی ملایی عضو شورای شهر قم به ارائه پیشنهادات خود برای گنجاندن در فیلمنامه پرداخت و افزود: باید مزیت‌های فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی قم را در این مستند لحاظ کرد.

محمود مسگری و مصطفی سعادت‌طلب از دیگر اعضای شورا بودند که در این زمینه به بیان مطالبی پرداختند و پس از آن رأی‌گیری برای تصویب طرح ساخت مستند «همسایگان خانه خورشید» صورت گرفت و این طرح رأی لازم را کسب کرد.

حسن بختیاری رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر در ادامه جلسه به قرائت گزارش تفریغ بودجه سازمان‌های شهرداری در سال 92 پرداخت و گفت: سازمان میادین در آن سال 318 میلیارد ریال بودجه داشته که البته در اصلاحیه، 103 میلیارد ریال در نظر گرفته شد.

وی افزود: بودجه سازمان میادین شهرداری قم در سال گذشته 50 درصد نسبت به اصلاحیه محقق شده است؛ در بخش وصولی هم 52.5 میلیارد ریال و هزینه‌ها هم 92 میلیارد ریال رقم گزارش تفریغ بودجه سازمان میادین محسوب می‌شود.

بختیاری با بیان اینکه گزارش تفریغ بودجه سازمان میادین در سال 1392 به تصویب کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر رسیده است خاطرنشان کرد: البته اعضای کمیسیون نقطه‌نظراتی هم دارند که برخی از آنها مربوط به بحث حسابرسی می‌شود؛ سندهای صادره هم در بعضی موارد امضای افراد ذی‌صلاح را نداشته و باید دقت نظر بیشتری در این زمینه صورت بگیرد.

شهردار قم در این زمینه هم توضیحاتی ارائه کرد و گفت: بودجه سازمانی را باید به طور کامل در نظر گرفت؛ اگر اعضای شورا موافق باشند می‌توان دو بودجه برای سازمان‌های تابعه شهرداری در نظر گرفت به این ترتیب که یک بودجه مالیاتی و یک بودجه درون شهرداری داشته باشیم.

وی تصریح کرد: بودجه سازمان‌ها باید به طور کامل مصوب شوند تا اعضای هیئت مدیره به دنبال وظایف در نظر گرفته شده بروند.

گزارش تفریغ بودجه سازمان میادین با رأی اکثریت اعضای شورا به تصویب رسید.

حسن بختیاری در ادامه به قرائت گزارش تفریغ بودجه سازمان مدیریت پسماند شهرداری قم پرداخت و گفت: بودجه در نظر گرفته شده 38 میلیارد ریال بوده که در نهایت وصولی 17.4 یعنی 45.9 درصد محقق شده است؛ برخی از ردیف‌ها هم به هیچ وجه محقق نشده‌اند زیرا سرمایه‌گذاری لازم در مورد آنها صورت نگرفته است و علاوه بر این، هزینه‌ها هم بیشتر از درآمدها بوده‌اند.

وی افزود: اعضای کمیسیون برنامه و بودجه بر این عقیده هستند که عملکرد سازمان مدیریت پسماند در زمینه جذب سرمایه‌گذاری تا حدی ضعیف بوده است.

گزارش تفریغ بودجه سازمان میادین هم با رأی اعضای شورا به تصویب رسید.

اتوبوسرانی دیگر سازمانی بود که گزارش تفریغ بودجه آن توسط بختیاری قرائت شد.

وی خاطرنشان کرد: درآمدهای این سازمان نسبت به اصلاحیه، 75 درصد تحقق یافته است.

بختیاری با بیان اینکه 63.4 میلیارد ریال بودجه اصلاح شده سازمان اتوبوسرانی در سال 1392 بوده است گفت: در نهایت 47 میلیارد ریال از این مبلغ محقق شد.

این گزارش هم به اتفاق آراء به تصویب رسید.

سازمانی بدون بودجه و وابسته به کمک‌های شهرداری!

بختیاری در ادامه به بودجه سال 92 سازمان قطارشهری قم اشاره کرد و افزود: بودجه مصوب این سازمان 26.5 میلیارد ریال بوده که عمده محل تامین آن استقراض از شهرداری مرکز بوده است؛ رقم کمک شهرداری هم 4.8 میلیارد ریال بوده و تحقق بودجه سازمان قطارشهری 18 درصد است؛ با توجه به اینکه درآمدی وجود نداشته هزینه‌ای هم در بسیاری از بندها صورت نگرفته است.

این گزارش تفریغ بودجه هم به تصویب شورا رسید.

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر قم در بخش دیگری از جلسه به مصوبه شورا مبنی بر انحلال سازمان کشتارگاه اشاره کرد و گفت: فرمانداری ایرادی به این مصوبه داشته ولی دقت لازم را نداشته است که شورا مصوب کرده پس از تایید وزارت کشور، انحلال سازمان کشتارگاه شهرداری قم قانونی خواهد بود.

در انتهای جلسه، ولی‌الله بیاتی رئیس شورای شهر قم طی سخنانی با اشاره به انتخاب نمایندگان شورا در سازمان‌ها و کمیته‌های شهرداری اظهار کرد: باید جلسه‌ای در این زمینه برگزار شود تا بتوانیم این انتخابات را انجام دهیم.

رای الکترونیکی اعضای شورا از هفته آینده

وی افزود: در مورد کمیسیون‌ها هم باید به زودی انتخاب رؤسای آنها صورت بگیرد زیرا کمیسیون‌های کنونی تا پایان شهریور ماه وجاهت قانونی دارند.

رئیس شورای اسلامی شهر قم با بیان اینکه سیستم رأی‌گیری الکترونیکی در شورا هم تا هفته آینده تکمیل خواهد شد گفت: پس از آن می‌توان رأی‌گیری ها را با دقت بیشتر انجام داد.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری