عفونت بیمارستانی این بار در اتاق عمل قلب بیمارستان مدرس تهران خبر ساز شد. بخش جراحی قلب تعطیل شد و اکنون حداقل ۶ بیمار در بخش پست CCU نه به خاطر جراحی قلب بلکه به خاطر عفونت بیمارستانی درد می‌کشند.

به گزارش قم خبر به نقل از فارس، بیمارستان مدرس در شمال تهران و منطقه سعادت آباد قرار دارد و اکنون حدود ۲ هفته است. بیمارانی که در این بیمارستان تحت عمل جراحی قلب قرار گرفته‌اند، دچار عفونت بیمارستانی شده‌اند.

غفاری، فرزند یکی از بیماران این بخش به خبرنگار فارس می‌گوید: حدود ۲ هفته پیش مادرم به این بیمارستان آمد تا عمل جراحی قلب انجام دهد، عمل جراحی قلب خوب بود و مشکلی نداشت اما بعد از عمل جراحی به صورت ناگهانی مادرم بینایی‌اش را از دست داد و بعد از ۴ روز اعلام کردند که دچار عفونت بیمارستانی شدید در ناحیه قفسه سینه شده است.

وی می‌افزاید: عفونت بیمارستانی در بخش جراحی قلب بیمارستان مدرس زیاد است. بعد از پیگیری ما این بخش را تعطیل کردند و تعدادی از بیمارانی که دچار عفونت شده بودند از جمله مادرم را در بخش پست CCU بستری کرده‌اند.

غفاری می‌گوید: در مورد علت عفونت بیمارستانی حرفهای مختلفی زده می‌شود، برخی می‌گویند به خاطر فضای اتاق عمل بوده و برخی می گویند به خاطر نوع داروهای مصرفی بوده است، هیچ یک از مسئولان نیز در این مورد به ما پاسخی نداده‌اند و تمام مریضهای دچار عفونت را هم در یک بخش بستری کرده‌اند به مسئولان بیمارستان که اعتراض می‌کنیم می‌گویند اتاق دیگری نداریم.

حسین همراه یکی دیگر از بیمارستان این بیمارستان نیز می‌گوید: پدر من چند روز پیش در بیمارستان مدرس عمل قلب باز انجام داد اما اکنون دچار عفونت شدید سینه شده است، حتی قفسه سینه‌اش را باز کردند، می گویند منتظریم تا عفونت درمان شود.

اسراردل، همراه یکی دیگر از این بیماران نیز می‌گوید: من خودم داروساز هستم، همسر من هم در این بیمارستان عمل قلب باز انجام داده است بعداً مشخص شد که دچار عفونت بیمارستانی شده است.

وی ادامه می‌دهد: برای اثبات اینکه عفونت بیمارستانی بوده یا نه عفونت بیماران را کشت دادند و مشخص شد که عفونت بیمارستانی از اتاق عمل بوده است و اکنون این مسئله کاملاً ثابت شده است اما از زمانی که آزمایش کشت انجام شد تا جواب آن آمد ۶ روز طول کشید و در تمام این مدت اتاق جراحی قلب بیمارستان مدرس فعال بود و کار می‌کرد تا اینکه بعد از جواب آزمایش این بخش را تعطیل کردند.

اسرار دل می‌گوید: ما مسئولان بیمارستان را مقصر این حادثه می‌دانیم البته عفونت بیمارستانی در همه جا هست اما میزان عفونت بیمارستانی در بخش جراحی قلب بیمارستان مدرس بیش از حد معمول است به طوری که حتی پرستاران و پرسنل این بیمارستان نیز از این مسئله متعجب شده اند.

وی ادامه می‌دهد: حال همسر من خوب نیست و تب ۴۰ درجه دارد، حتی از خارج بیمارستان برای درمان بیماران پزشک آورده‌اند تا بتوانند عفونت بیمارستانی این بیماران را کنترل کنند.

محمد آقاجانی، معاون درمان وزیر بهداشت در گفت و گو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس درباره این حادثه توضیح می‌دهد: عفونت بیمارستانی در بین بیمارانی که طی روزهای گذشته در بیمارستان مدرس عمل قلب داشته‌اند، صحت دارد و من گزارش این حادثه را روز پنجشنبه دریافت کردم. ظاهراً ۶ نفر از بیمارانی که دچار عفونت بیمارستانی شده‌اند اکنون در بخش پست‌ CCU بستری و تحت درمان هستند.

وی می‌افزاید: بنده در جریان این حادثه هستم و مسئولان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی مشغول بررسی علت این حادثه و پیگیری درمان بیماران هستند.

آقاجانی ادامه می‌دهد: بنده اصل موضوع عفونت بیمارستانی را تأیید می‌کنم اما در مورد اینکه می‌گویید یکی از بیماران دچار نابینایی شده است گزارشی نداشته‌ام اما ظاهراً یکی از بیماران دچار کم بینایی شده است که مطمئناً ربطی به عفونت بیمارستانی ندارد.

وی می گوید: عوارض عفونت بیمارستانی بعد از چند روز از عمل یا بستری در بیمارستان مشخص می شود اما بیماری که دچار کم بینایی شده است، ظاهراً بعد از عمل دچار این عارضه شده است که ممکن است به علت مشکل در عروق مغزی باشد و ربطی به عفونت بیمارستانی ندارد.

وی می گوید: اتاق عمل قلب بیمارستان مدرس بعد از اینکه موضوع عفونت مشخص شد از روز ۲۲ شهریور تعطیل شد و اکنون تیم بررسی عفونت در این بیمارستان مشغول بررسی موضوع است و تا زمانی که دقیقاً علت عفونت بیمارستانی مشخص و بر طرف نشود، بخش جراحی قلب بیمارستان مدرس باز نمی شود.

وی می‌گوید:‌ علت عفونت بیمارستانی در این بخش دقیقاً معلوم نیست و کارشناسان در حال بررسی هستند تا بدانیم علت، وضعیت اتاق عمل، تهویه اتاق یا نوع رفتار یا عمل پرسنل، جراح یا کمک جراح بوده است.

معاون وزیر بهداشت ادامه می‌دهد:‌ این حادثه هیچ مورد «مرگ و میر» نداشته است و بیمارانی که دچار عفونت شده‌اند، تحت درمان هستند و همه خسارتهای بیماران جبران خواهد شد.

وی می‌افزاید: همکاران من در بیمارستان مدرس تمام تلاش خود را می کنند تا از آسیبهای احتمالی جلوگیری شود. هنوز گزارش کاملی از این حادثه نداریم اما بعد از اخذ گزارش، جزئیات آن را اعلام خواهیم کرد. بنابراین فعلاً از ذکر جزئیات این مسئله خودداری می‌کنم.

آقاجانی درباره میزان عفونت بیمارستانی در کشور نیز می‌گوید: متأسفانه چون فعلاً در کشور نظام ثبت عفونت بیمارستانی نداریم، آماری نیز از میزان شیوع عفونت بیمارستانی در دست نیست. میزان متوسط جهانی آن در دنیا بین ۳ تا ۵ درصد بیماران بستری در بیمارستانهاست ولی در کشور ما آماری نداریم.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری