آژانس بین المللی انرژی اتمی روز جمعه در گزارش خود اعلام کرد ایران در حال انجام اقدامات بیشتر به منظور تطبیق با شرایط موافقتنامه موقت تمدید شده با شش کشور قدرتمند جهان است. یک نسخه از این گزارش آژانس در اختیار خبرگزاری رویترز قرار گرفت.

به گزارش قم خبر ، باشگاه خبرنگاران به نقل از خبرگزاری رویترز خبر داد، کشورهای غربی ممکن است یافته های درج شده در گزارش ماهانه آژانس بین المللی انرژی اتمی را مثبت قلمداد کنند. این در حالی است که مذاکرات میان دو طرف طی هفته کنونی در نیویورک از سر گرفته شد تا شاید به بن بست یک دهه اخیر بر سر فعالیت های هسته ای ایران پایان داده شود.


بر اساس گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی، ایران به عمل کردن به تعهدات خود بر اساس موافقتنامه اولیه ادامه می دهد. این موافقتنامه اولیه سال گذشته میان ایران از یک سو و آمریکا، فرانسه، آلمان، انگلیس، چین و روسیه از سوی دیگر امضا و از ماه ژانویه اجرایی شد.

به علاوه، بر اساس توافق دو طرف در زمان تمدید چهار ماهه موافقتنامه هسته ای در ماه ژوئیه، ایران در حال استفاده از بخشی از اورانیوم غنی شده با درجه غنای بالای خود به شکل اکسید و تولید سوخت از آن است.

وظیفه آژانس بین المللی انرژی اتمی، کنترل این موضوع است که آیا ایران به تعهدات خود بر اساس موافقتنامه موقت عمل می کند یا نه. هدف از این موافقتنامه موقت، ایجاد فرصت کافی برای انجام گفتگوهای کنونی درباره یک موافقتنامه جامع است.

هدف اولیه از گفتگوها میان ایران و شش کشور قدرتمند جهان، دستیابی به یک موافقتنامه طولانی مدت تا پیش از ضرب الاجل بیستم ماه ژوئیه بود که توسط دو طرف تعیین شده بود. این در حالی است که گفتگوها و همچنین موافقتنامه موقت تا تاریخ ۲۴ ماه نوامبر تمدید شد.

بر اساس گزارش روز جمعه آژانس بین المللی انرژی اتمی، ایران از تاریخ ۲۴ ماه ژوئیه ۱۲ و نیم کیلوگرم (برابر با ۲۸ پوند) از اورانیوم ۲۰ درصد خود را که به شکل اکسید بود، برای تولید سوخت مورد استفاده قرار داد. همچنین بر اساس این گزارش، ایران اقدامات آماده سازی برای رقیق سازی بیش از چهار تن گاز اورانیوم با غنای حداکثر دو درصد را آغاز کرده است.

گفتنی است، گزارش های ماهانه آژانس در خصوص اجرای موافقتنامه هسته ای، صرفا برای اعضای این آژانس منتشر می شود و در اختیار عموم قرار نمی گیرد.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری