کد خبر: 6583

کارشناس مسائل سیاسی با بیان اینکه پیچ تاریخی علم مدنظر مقام معظم رهبری در دستان دانشمندان ایرانی است، گفت: غرب نگاهی قدرت‌طلبانه و انحصارگرایانه به علم دارد و سعی می‌کند با پیشرفت همه کشورها مخالفت کند.

به گزارش قم خبر ؛ محمدحسین قدیری ابیانه کارشناس مسائل سیاسی در گفت‌وگو با فارس، در پاسخ به سؤالی در خصوص ممانعت غرب از تحصیل دانشجویان ایرانی و انحصارگرایی آنان در علم گفت: برخلاف دیدگاه غرب که دیدگاه قدرت‌طلبانه دارد، دیدگاه اسلام بر علم‌آموزی و آموزش است و مطابق با احادیث به کسانی که علم را دارند و آن را به دیگران نمی‌آموزند لعنت می‌فرستد.

وی افزود: غرب به دنبال پیشرفت همه ملت‌های جهان با هم نیست بلکه تلاش می‌کند تا سلطه خودش را در جهان گسترش دهد.

قدیری ابیانه با بیان اینکه غرب برای اینکه سلطه خودش را بر جهان تحکیم ببخشد سعی می‌کند از پیشرفت سایر کشورها ممانعت کند، اظهار داشت: غرب برای جلوگیری از پیشرفت سایر کشورها انواع ترفندها را دنبال و اجرا می‌کند که یکی از آنها ممانعت از علم‌آموزی است.

این کارشناس مسائل سیاسی با تأکید براینکه غرب سعی می‌کند که فرهنگ مطالعه را در کشورهای غیر خودی تخریب کند، تصریح کرد: یکی از راههای جلوگیری از پیشرفت کشورهای غیر حامی غرب فرهنگ پایین مطالعه و عدم علم‌آموزی آنان است.

وی خاطرنشان کرد: یکی از استراتژی‌های اساسی آمریکا و انگلیس این است که کشورهای نفت‌خیز نباید از وابستگی به نفت نجات پیدا کنند و باید همواره وابسته باشند چون نباید تولید ثروت کنند و برای اینکه هم تولید ثروت نکنند نباید کاری هم کنند و به همین دلیل در این کشورها فرهنگ کار از بین رفته است.

این کارشناس مسائل سیاسی با بیان اینکه غرب تلاش می‌کند درآمدهای حاصل از نفت کشورهای نفت‌خیز صرف پیشرفت این کشورها نشود، گفت: غربی‌ها در این کشورها سعی کرده‌اند به مصرف‌گرایی دامن بزنند و در کنار مصرف‌گرایی خرید کالای خارجی را ترویج و این امر را به یک فرهنگ تبدیل کنند.

وی با تأکید براینکه کشورهای غربی با علم‌آموزی ایرانی‌ها از گذشته‌‌های دور در رشته‌های اساسی مخالف بوده‌اند، افزود: در زمانی که ما صنعتی را به طور کامل خریداری می‌کردیم وقتی نیاز به تعمیر پیدا می‌شد کارشناسان غربی برای اینکه ایرانی‌ها تعویض قطعات را یاد نگیرند پرده‌ای را برای تعویض قطعه می‌کشیدند و این مسائل در تعویض قطعات هواپیماهای نظامی و غیر نظامی و همچنین دستگاه‌های ریسندگی به وفور وجود داشته است.

این کارشناس مسائل سیاسی با اشاره به اینکه سیاست غرب عقب‌ نگه داشتن کشورها است، اظهار داشت: وقتی مذاکرات ایران با تروئیکای اروپایی برگزار می‌‌شد آنها دنبال این بودند که برخی رشته‌های خاص در دانشگاه‌های ایران تدریس نشود چه برسد به تحصیل دانشجویان ایران در کشورهای خودشان.

وی تصریح کرد: زمانی که غربی‌ها احساس کردند که پله‌های ترقی خیلی سریع در جمهوری اسلامی ایران در حال طی شدن است و جوانان ایرانی به برخی علوم دسترسی پیدا کردند که غرب حتی تصور آن را نیز نداشت آنها تمام تلاش خود را برای سنگ‌اندازی در مقابل ایران انجام دادند و حتماً هم در آینده ادامه می‌دهند.

قدیری ابیانه با تأکید براینکه مذاکرات ایران با ۱+۵ به نتیجه نخواهد رسید، اظهار داشت: پس از عدم نتیجه‌گیری در مذاکرات هسته‌ای مسائلی مانند ممانعت از تحصیل دانشجویان ایرانی در اروپا و آمریکا در برخی رشته‌های حساس ادامه خواهد داشت البته راه علم‌آموزی هیچگاه بسته نیست و بستگی فراوانی به همت جوانان، دانشجویان و محققین ایرانی خواهد داشت.

این استاد دانشگاه ادامه داد:‌ ما در ایران حدود ۴ و نیم میلیون دانشجو داریم که معادل چندین برابر جمعیت برخی کشورهای همسایه عرب ما است و بیش از ۵۰۰ هزار نفر از آنان در مقطع تحصیلات تکمیلی هستند که همگی اینها پتانسیل خوبی را برای کشور ما به وجود آورده‌اند و دشمنان ما را به وحشت انداختند.

قدیری ابیانه افزود: پیشرفت‌های ما در زمینه سلول‌های بنیادی، پزشکی، نانوتکنولوژی، بیوتکنولوژی، هسته‌ای و موشکی باعث نگرانی دشمنان جمهوری اسلامی ایران شده است.

وی با اشاره به رشد ۱۱ برابری پیشرفت علمی ایران طبق متوسط جهانی خاطرنشان کرد: با اینکه این امر برای ما موجب افتخار است ولی دشمنان ما را به شدت نگران کرده است.

قدیری ابیانه تصریح کرد: روند کلی حرکت جهان به سمتی است که قدرت‌های غربی رو به افول و بیداری اسلامی روبه گسترش و در حال حرکت به سمت ایجاد قطب اسلامی و تشکیل تمدن بزرگ اسلامی است و در دهه اخیر که دهه تغییر و تحولات جهانی است و جهان از تک قطبی بودن به سمت چند قطبی بودن در حال حرکت است مطمئناً یکی از قدرتمندترین قطب آن قطب اسلامی خواهد بود.

این کارشناس مسائل سیاسی خاطرنشان کرد: سیا و پنتاگون پیش‌بینی کرده‌اند که رژیم صهیونیستی تا ۱۰ سال آینده یعنی تا سال ۲۰۲۵ مضمحل خواهد شد و این‌ سال‌ها همان سال‌هایی است که مدنظر مقام معظم رهبری با عنوان پیچ تاریخی است.

وی با تأکید براینکه آینده پیش‌روی ما شیرین‌تر، گسترده‌تر و توصیف‌ناپذیرتر نسبت به وضعیت فعلی است، اظهار داشت: این چیزی است که دشمن آن را درک و به همین جهت تمام تلاش خود را برای جلوگیری از وقوع آن انجام داده است ولی قطعاً موفق نخواهد شد و جوانان ما با تحصیل علم این مرزها را پشت‌سر خواهند گذاشت.

قدیری ابیانه در پایان گفت: امروزه می‌توان بسیاری از علوم را به طرق مختلف حتی از طریق اینترنت و بدون حضور در دانشگاه‌های خارجی به دست آورد.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری