انجمن اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه بیرجند در نقد مواضع دکتر هروی نماینده مردم شهرستان قائن نامهای به وی ارسال کرد.

به گزارش قم خبر ، متن این نامه به شرح زیر است:


بسم الله الرحمن الرحیم
«حرکت علمى در کشور خوب آغاز شده است؛ بحمدالله در این سال‌ها، در این ده دوازده سال حرکت خوبى در کشور به‌وجود آمده؛ این حرکت مطلقاً نباید کُند بشود، بلکه باید سرعت و شتاب بگیرد. خیلى از افتخارات ملى و بخش مهمى از عزت ملى و بخش قابل‌توجهی از ثروت ملى به برکت علم به‌دست مى‌آید؛ مسئله‌ى علم و تحقیق و پیشرفت در بخش‌های گوناگون علمى و کشف سرزمین‌هاى ناشناخته‌ى دانش، براى کشور خیلى مهم است؛ این هم ان‌شاءالله باید در برنامه مورد توجه قرار بگیرد.»
بیانات رهبر انقلاب در دیدار نمایندگان مجلس شورای اسلامی رمضان ۹۳

مردم محترم شهرستان زیرکوه و قائن
سلام علیکم
یک سال از روی کار آمدن دولت تدبیر و امید و همچنین ۳ سال از رای مردم شهرستان قائن و زیرکوه به نماینده‌ی این شهر جناب آقای دکتر هروی در مجلس شورای اسلامی می‌گذرد. با گذشت این چند سال بر آن شدیم و بنا به وظیفه جهت روشن‌سازی افکار عمومی مردم محترم شهرستان قائن، خط کش معیار را در برابر مواضع اخیر ایشان قرار داده و چوب نقد بر مواضع ایشان زده تا مشاهده کنیم که چه مقدار مواضع ایشان با معیارها و مواضع رهبر انقلاب و واقعیات رخ داده در جامعه، هم‌خوانی داشته است.

در بین مواضع ایشان دو موضع را با توجه به سیاست‌های کلان کشور در دهه‌ی پیشرفت و عدالت که جای تامل، بررسی و نقد بیشتری دارد، مهم دانستیم تا نکاتی را پیرامون مواضع ایشان بیان کنیم:

۱- مسئله‌ی هسته‌ای و مذاکرات گروه ایرانی و ۵+۱ که منجر به توافق ژنو داشته است از مسائل حساس و تاثیرگذار امروز ایران و منطقه است. مذاکراتی که رهبر انقلاب نظر خود را درباره نتیجه‌ی آن، این طور بیان می‌کنند: «در گذشته میان مسئولان ما و مسئولان آمریکا هیچ ارتباطی نبود اما در یک سال اخیر به خاطر مسائل حساس هسته‌ای و تجربه‌ای که مطرح شد انجام بشود، بنا شد مسئولان تا سطح وزارت خارجه تماس‌ها، نشست‌ها و مذاکراتی داشته باشند اما از این ارتباطات نه تنها فایده‌ای عاید نشد بلکه لحن آمریکایی‌ها تندتر و اهانت‌آمیزتر شد و توقعات طلبکارانه‌ی بیشتری را در جلسات مذاکرات و در تریبون‌های عمومی بیان کردند. آمریکایی‌ها نه تنها دشمنی‌ها را کم نکردند بلکه تحریم ها را هم افزایش دادند! البته می‌گویند این تحریم‌ها، جدید نیست اما در واقع جدید است و مذاکره در زمینه‌ی تحریم هم فایده‌ای نداشته است.»

با مروری که بر مواضع جناب آقای دکتر هروی به عنوان نماینده‌ی مردم ولایت مدار شهرستان قائن که رای حداکثری مردم را کسب نموده است، درباره‌ی مذاکرات هسته‌ای می‌بینیم که ایشان مواضعی در تضاد با این سخنان رهبر انقلاب داشته‌اند. ایشان در مصاحبه‌ای با خبرگزاری ایسنا به عنوان رئیس کمیسیون آموزش عالی مجلس شورای اسلامی بیان می‌کنند: «توافق‌های اخیری که صورت گرفته است فرصتی برای خروج از تهدیدهاست. اتفاق مبارکی که افتاده است احیای عزت ملت در مذاکرات آبان ماه است که بعد از سال‌ها کش و قوس به دست آمده است.» و یا در مصاحبه‌ای دیگر با خبرگزاری ایرنا پس از توافق ژنو این طور از نتیجه‌ی مذاکرات دفاع می‌کنند «در مذاکرات ایران و ۵+۱ عزت ایران حفظ شد.»
اما باید از ایشان پرسید، آیا امروز با توجه به تذکرات چندباره‌ی رهبر معظم انقلاب درباره‌ی نتیجه‌ی مذاکرات و اشاره‌ی مستقیم ایشان به بی‌فایده بودن این مذاکرات و توافق‌نامه ژنو و همچنین افزایش تحریم‌های پس از آن، جای تامل دارد که چگونه دکتر هروی این طور از این مذاکرات و وزیر امور خارجه دفاع می‌کنند؟

ایشان در مصاحبه‌ای منتقدان نتایج مذاکرات، این طور خطاب قرار می‌دهند. «کم‌طاقتی برخی‌ها در قبال مفاد مذاکرات ۱+۵ داستان موسی و خضر را به یادمان می‌آورد، مگر در نظام ولایت فقیه هر کسی حق دارد، خودسرانه آن هم در مواضع خارجی تصمیم بگیرد» ایشان باید پاسخگو این سوال باشند آیا رهبر انقلاب که چندین بار از نتایج مذاکرات ابراز نارضایتی کرده‌اند، مخاطب این اظهارنظر ایشان بوده است؟ و یا جمعیت نخبگانی و جبهه‌ی مردمی مومن که از نتایج این مذاکرات ابراز نگرانی کرده‌اند مخاطب این سخنان ایشان هستند؟

اما ایشان شاید فراموش کرده باشند که باید به عنوان یکی از وکلای مردم در مجلس و نماینده‌ی شهرستان قائن حافظ حقوق ملت ایران باشند و بر عملکرد وزیران دولت نظارت کنند، ایشان به این شکل از وزیر خارجه حمایت می‌کنند، دکتر هروی در مصاحبه‌ای در حمایت از انتقادات از وزیر خارجه و مذاکرات این طور بیان می‌کنند:

«امروز مجلس نهم برخلاف مجلس اول که راه افراط را رفت، راه تفریط را در پیش گرفته و نسبت به تمام جزئیات محرمانه آن مذاکرات خواهان افشاگری است و دستگاه دیپلماسی کشور را در مظان اتهام و فشار قرار داده است، چنانچه می‌خواهند وزیر امور خارجه را محاکمه کنیم.»

آیا ایشان به عنوان نماینده‌ی مردم خود را مسئول گزارش به مردم درباره‌ی مذاکرات نمی‌داند؟ قطعا یک از وظایف نمایندگان مجلس، گزارش به مردم درباره‌ی مسائل کشور است که این مورد را ایشان نادیده گرفته‌اند و انتقاد می‌کنند که چرا دستگاه دیپلماسی تحت فشار گزارش به مردم درباره‌ی توافقنامه ژنو است. در حالی که دستگاه دیپلماسی و نمایندگان مجلس باید مردم را در جریان این مذاکرات قرار دهند.

۲- اما دومین مسئله‌ای که ما را بر آن داشت این نامه را خطاب به مردم ولایت مدار قائن بنویسیم، مواضع جناب آقای دکتر هروی نماینده‌ی این شهرستان در مجلس درباره‌ی عملکرد یک ساله‌ی دولت در زمینه‌ی وزارت علوم و سیاست‌های حاکم بر دانشگاه است.

از همان ابتدای روی کار آمدن دولت یازدهم صحبت‌هایی از بازگشت عناصر فتنه‌ای و مسئله‌دار به دانشگاه به گوش می‌رسید. عناصری که روزی در دانشگاه به عنوان دفاع از فتنه‌گران فتنه ۸۸ در دانشگاه تحصن می‌کردند و در مقابل پیشرفت حرکت علمی خلل ایجاد می‌کردند. معرفی دو نفر به عنوان وزیر پیشنهادی که سابقه‌ی تحصن در دفاع از فتنه‌گران و ایجاد شبهه تقلب علیه نظام را داشتند این گمان را تقویت کرد. اما دکتر فرجی دانا نهایتا به عنوان سومین گزینه پیشنهادی دولت به مجلس به عنوان وزیر علوم از سوی نمایندگان مجلس رای اعتماد گرفت.

اما امروز با گذشت ۹ ماه از وزارت دکتر فرجی دانا متاسفانه اتفاقاتی در دانشگاه رخ داده که سبب حساسیت جبهه‌ی مومن و انقلابی و جنبش دانشجویی مسلمان شده است. اتفاقاتی همچون بازگشت اساتید و دانشجویان اخراجی که سابقه‌ی فعالیت سیاسی علیه نظام داشته‌اند که حتی وزارت اطلاعات نیز صلاحیت آن را تایید نکرده است، انتصاب روسای دانشگاه‌ها برخلاف روال قانونی، اجازه‌ی انتشار به نشریات معاند اسلام و جمهوری اسلامی و ... خود نشان‌دهنده‌ی فعالیت‌هایی است که سبب شده رهبر انقلاب نیز به این شکل نسبت به این اتفاقات، هشدارهایی را به روسا و اساتید دانشگاه‌ها بدهند: « دانشگاه در اختیار کسانى قرار نگیرد که پیشرفت علمى را به هیچ مى‌انگارند؛ به آن اهمیت نمی‌دهند. من خواهش می‌کنم از مدیران دانشگاه‌ها و مسئولان گوناگون مدیریتی که دانشگاه را مرکز جوَلان سیاسى و تلاش‌ها و فعالیت‌های جناح‌های سیاسى قرار ندهید. سمّ مهلک حرکت علمى این است که دانشگاه‌ها تبدیل بشوند به باشگاه‌هاى سیاسى؛ کارى که در یک دوره‌اى انجام گرفت. این به معنای نفى حرکت سیاسى در بین دانشجویان دانشگاه‌ها نیست»

چه شده است که رهبر انقلاب دوباره این هشدار را پس از یک دوره‌ی چند ساله به اساتید دانشگاه‌ها و مجموعه‌ی وزارت علوم می‌دهد؟ مگر امروز چه سیاست‌هایی می‌خواهد بر دانشگاه‌ها حاکم شود و چه گروه‌هایی در دانشگاه در حال فعال شدن هستند؟

آقای دکتر هروی به عنوان نماینده‌ی مردم زیرکوه و قائن که ریاست کمیته آموزش عالی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس را نیز بر عهده دارد، چگونه نسبت به این کارها واکنش نشان نمی‌دهد؟

ایشان از ابتدای وزارت فرجی دانا در مقابل عملکرد ایشان سکوت کرد و فقط به مسائلی اثبات نشده همچون بورسیه‌ی ۳۰۰۰ نفری در دولت قبل ورود کرد و درباره‌ی آن اظهاراتی داشت. مسئله‌ای که هنوز در حال بررسی قرار دارد و صحبت‌های کلی و بدون اسنادی محکم درباره‌ی آن از وزارت علوم به گوش می‌رسد.

اما اوج دفاع ایشان از عملکرد مسئله‌دار وزارت علوم در روز چهارشنبه و در جلسه‌ی استیضاح وزیر علوم رخ داد. ایشان به عنوان مدافع عملکرد وزیر علوم به طرح مباحثی همچون عدالت آموزشی و توزیع سرانه‌ی دانشجویی در صحن مجلس پرداخت.

ایشان باید پاسخ حوزه‌ی انتخابیه خود را بدهد که چگونه چشم خود را در برابر عملکرد منفی دکتر فرجی دانا در عزل و نصب‌های مسئله‌دار در فضای علمی وزارت علوم و دانشگاه‌ها بست.

چرا و به چه دلیل ایشان در سخنان خود به هیچ کدام از این فعالیت‌های وزارت علوم که خلاف نص صریح خواسته‌های رهبر انقلاب از وزارت علوم بود، اشاره‌ای نکرد؟ چرا در مقابل سیاسی‌کاری‌ها و بازگشت عناصر فتنه‌گر به دانشگاه و وزارت علوم سکوت کرد و هیچ نگفت؟

این‌ها همه بخش‌هایی از سوالاتی است که مردم و جنبش دانشجویی مسلمان از شما نماینده محترم مردم در مجلس دارند که توفیق خدمت و وکالت مردم در مجلس را پیدا کرده‌اید.

انجمن اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه بیرجند به عنوان بخش کوچکی از جنبش دانشجویی مسلمان بر خود فرض دانست تا نسبت به عملکرد نماینده‌ی محترم شهرستان قائن جناب آقای دکتر هروی نکاتی بیان کند. نکاتی که امیدواریم توانسته باشیم نسبت به روشن‌سازی فضای جامعه نسبت به عملکرد مسئولین کمک بیشتری کنیم. و مطالبات و دغدغه‌های خود و مردم ولایت مدار قائن را از نماینده‌ی مردم این شهرستان بخواهیم.

والسلام علیکم

انجمن اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه بیرجند

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری