کد خبر: 4776

یک رسانه آمریکایی خاطر نشان کرد که گروه‌های مقاومت منطقه جمهوری اسلامی ایران را یگانه پشتیبان خود قلمداد می‌کنند.

به گزارش قم خبر به نقل فارس، پایگاه خبری «دیلی‌بیست»، طی گزارشی تحلیلی می‌نویسد: «قاسم سلیمانی»، فرمانده نیروی قدس ایران که در داخل و خارج ایران به خاطر عملیات برون مرزی‌اش معروف است، اخیرا حمایت خود را از رزمندگان فلسطینی و ۵ گروه نظامی به عنوان نیروهای رزمنده علیه اسرائیل اعلام داشت.

بر اساس این گزارش، گردان‌های «القسام»، «القدس»، «ابو علی مصطفی»، «الاقصی» و «ناصر صلاح الدین» ۵ نیروی مقاومت فلسطینی یاد شده از سوی سردار سرلشگر قاسم سلیمانی و حمایت وی هستند.

دیلی‌بیست در ادامه به معرفی هرکدام از نیروهای مقاومت ذکر شده پرداخته و می‌نویسد: گردان القسام، شاخه نظامی حماس بزرگترین و مجهزترین گروه نظامی فعلی در غزه است.

«محمد الضیف»، فرمانده گردان عزالدین قسام که رسانه‌های اسرائیلی از او به عنوان «سر مار» یاد می‌کنند با قاسم سلیمانی در مواضع ضد اسرائیلی همگام است. برخی عنوان می‌کنند اشتراک عقاید ضد اسرائیلی این ۲ نفر برای کنار گذاشتن اختلافات پیشین ایران و حماس کافی بوده است تا ایران را مبدل به بزرگترین حامی حماس در منطقه کند زیرا در حالی‌که قطر و ترکیه خود را از حامیان حماس معرفی می‌کنند اما «خالد مشعل»، رییس دفتر سیاسی جنبش حماس که مقرش در قطر است تاکنون هیچ کمک نظامی را از این ۲ کشور دریافت نکرده است.

گردان القدس نیز شاخه نظامی جهاد اسلامی فلسطین و نزدیکترین متحد ایران در غزه در سال ۱۹۸۱ تاسیس شد. روابط بین ایران و گردان القدس بسیار عمیق بوده و حتی قدیمی‌تر از رابطه بین ایران و حماس است. هم اکنون روابط بین ایران و گردان القدس بسیار مستحکمتر از قبل است.

گردان ناصر صلاح الدین سومین نیروی مقاومت شبه نظامی در غزه است. فرمانده این گردان مقاومت مشخص نیست. این گردان متشکل از نیروهای انشقاق یافته فتح است.

گردان شهدای الاقصی نیز خود را شاخه نظامی رسمی فتح می‌نامد و بسیاری از نیروهای آن ساکن غزه و مسلح می‌باشند. این شاخه نظامی اخیرا مدعی شلیک موشک علیه سامانه دفاع موشکی اسرائیل شد . از نقاط برجسته در این زمینه باید از اعلام همبستگی گردان شهدای الاقصی با حزب‌‌الله لبنان اشاره کرد که این خود موید ارتباط مناسب با جمهوری اسلامی ایران می‌باشد.

گردان ابوعلی مصطفی شاخه نظامی جبهه آزادی فلسطین نیز در سال ۱۹۶۷ تاسیس شد و رسما وابسته به جبهه آزادی بخش فلسطین می‌باشد و البته دارای اختلافاتی با دولت حماس در غزه است.

دیلی بیست در ادامه گزارش خود می‌نویسد: اعلام حمایت سردار سلیمانی از این گروه‌ها به مفهوم تاکید مجدد مواضع ضد اسرائیلی ایران است و در این بین سخنان «آیت الله خامنه‌ای»، رهبر عالی ایران و مقام‌های ارشد سیاسی و نظامی این کشور در این باره همگی تاییدی بر حمایت جمهوری اسلامی ایران از تمامی گروه‌های مختلف مقاومت فلسطین و نه تنها حماس است.

به گزارش این منبع خبری، این عوامل موجب می‌شود تا فضای حرکتی مناسبی برای ایران هم در بعد بین المللی و هم سیاسی ایجاد شود. همچنین در هنگامه بازسازی غزه نیز ایران در مسیر کمک به این منطقه گام برخواهد داشت و این فرصتی دیگر برای گسترش نفوذ ایران در خاورمیانه به ویژه با توجه به عقب نشینی کشورهایی چون عربستان سعودی، مصر در حمایت حماس دارد.

دیلی‌بیبست در خاتمه می‌نویسد: اگر گروه‌های مقاومت در پی نبرد طولانی علیه اسرائیل باشند، لازم است تا از حمایت و پشتیبانی ایران برخوردار شوند و قاسم سلیمانی این اطمینان را برای گردان‌های مقاومت فلسطینی ایجاد کرده است تا همراه او باشند.

 

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری