پیش بینی نتایج مذاکرات ایران و گروه ۱+۵، پشت پرده توقف راه اندازی بانک ایرانی در چین، جزئیات مذاکره طیب‌نیا با چشم بادامی‌ها برای افزایش فروش نفت ایران، دستیابی به ۷۰ میلیارد دلار مبادلات تجاری، سهم خاص چینی‌ها در برنامه ششم توسعه و سرمایه گذاری ۲ میلیارد دلاری آنها در دولت تدبیر و امید؛ محورهای گفتگوی مشروح مهر با اسدالله عسگراولادی، رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و چین است.

به گزارش قم خبر ، اسداله عسگراولادی در گفتگوی مشروح با مهر گفت: ایران در اقتصاد با چین باید به درازمدت نگاه کند و در این میان نباید به این موضوع متکی باشد که با اروپا تفاهم خواهد کرد و این تفاهم باعث شود که چینی ها را در روابط اقتصادی خود کنار بگذاریم، این در حالی است که اگر تفاهمی نیز با اروپا شکل گیرد، تا شرایط به مرز عادی شدن روابط اقتصادی برسد، چندین سال زمان می برد و این گونه نیست که با امضای موافقت نامه، از فردا صبح همه چیز حل شود.

دو هدف ایران از توسعه روابط اقتصادی با چین

رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و چین افزود: به دلیل اینکه بداخلاقی غربی ها هنوز وجود دارد، باید به چین و روسیه نگاه درازمدتی داشته باشیم، به خصوص چین. نیز باید بیشتر مورد توجه قرار گیرد، این در حالی است که چین در شرایط فعلی، بزرگترین صادرکننده به ایران و واردکننده از ایران است و این کشور، روزانه چند صد هزار بشکه نفت از ایران خریدار می کند. البته بنده تعداد دقیق بشکه های نفتی صادر شده به چین را می دانم اما نباید آن را منتشر کنیم.

وی تصریح کرد: با حجم عظیمی از انرژی، پتروشیمی و میعانات گازی که چین از ایران خریداری می کند، در حال حاضر باید روابط میان دو کشور به صورت درازمدت تعریف شود، تنها مساله کوچکی که باید در این میان مدنظر قرار گیرد این است که ایران نمی تواند کالاهای مصرفی بی کیفیت چینی را خریداری کند، بلکه باید خرید کالاهای با کیفیت چینی را نیز به حداقل برساند و بیشتر به سمت سرمایه گذاری های مشترک پیش رود.

به گفته عسگراولادی، باید به سرمایه گذاران چینی فشار وارد آوریم که سرمایه گذاری مشترک با ایران داشته باشند، البته ایران نیاز به منابع مالی چین ندارد و بیشتر هدف ایران از سرمایه گذاری مشترک با این کشور، دریافت تکنولوژی روز دنیا و داشتن سهم بازار از صادرات است. بر همین اساس، سمینارهای متعددی از سوی دو کشور برای افزایش میزان سرمایه گذاری برگزار شده است و در نیمه دوم سال جاری میلادی نیز، دو سمینار در ایران و چین برگزار خواهد شد که هدف آن، تشویق سرمایه گذاری چینی ها در ایران و ایرانی ها در چین است.

وی اظهار داشت: هدف دومی که در توسعه روابط میان دو کشور دنبال می شود، این است که مطابق با قرارداری که ایران در فروش نفت به چین دارد، باید مبلغی به صورت پول نقد و مبلغی به صورت کالا دریافت کند، اما با توجه به اینکه کالاهای مورد نیاز ایران، تامین کننده تمامی رقمی نیست که ایران از چین طلب دارد، قرار بر این شد که به ازای هر یک دلار از این مبلغ، دو دلار سرمایه گذاری در ایران صورت گیرد.

حجم روابط تجاری به ۷۰ میلیارد دلار می رسد

رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و چین ادامه داد: بانک مرکزی نیز مذاکراتی به تازگی در رابطه با این فاینانس داشته و قرار است که این فاینانس عملیاتی شود. با عملیاتی شدن این حجم از فاینانس ها، روابط اقتصادی ایران و چین که در مرز ۴۵ میلیارد دلار است، امسال با ده درصد افزایش از مرز ۵۰ میلیارد دلار می گذرد.

به گفته وی، روسای جمهور دو کشور قول داده اند که حجم روابط تجاری مشترک دو کشور به ۷۰ میلیارد دلار برسد که اگر این روابط، هر سال ده درصد افزایش یابدف، ظرف مدت سه سال می توان که به این توافق مشترک روسای جمهور دست یافت.

عسگراولادی خاطرنشان کرد: سفیر جدید چین به تازگی به ایران آمده است و مشخصه های خاصی دارد که می تواند به رونق روابط دو کشور کمک کند؛ چراکه وی فردی است که ایران و منطقه را به خوبی می شناسد و در گروه ۱+۵ نیز عضو بوده است و این امتیاز برای ما مهم است؛ البته وی هنوز هم در هیات نمایندگی چین در این دور از مذاکرات غرب با ایران نیز حضور دارد.

پیش بینی نتایج مذاکرات ایران با گروه ۱+۵

وی ضمن پیش بینی مذاکرات هسته ای ایران با گروه ۱+۵ خاطرنشان کرد: چینی ها منتظر نتایج مذاکرات ایران با غرب نمانده اند و روال عادی است، البته به نظر می رسد که برای آنها، نتایج مذاکرات نیز چندان اثری در روابط با ایران نداشته باشد. چینی ها هم به خوبی می دانند که تفاهم ایران با غرب تا پایان سال جاری میلادی به سرانجام نخواهد رسید.

عسگراولادی با توضیح بیشتر این پیش بینی خود، گفت: امریکایی ها در سال جاری انتخابات مهمی پیش رو دارند و البته مسائل اسرائیل با فلسطین نیز که اکنون حاد شده، مزید بر علت است، ضمن اینکه تحرکات برخی گروهک های تروریستی در منطقه، ادامه مذاکره با ایران را به تعویق می اندازد.

سهم خاص چین در برنامه ششم توسعه

وی ادامه داد: سال آینده میلادی که آغاز بررسی برنامه ششم توسعه است، برای ایران و چین مهم به شمار می رود، چرا که در این برنامه قرار است که جایگاه خاص و ویژه ای برای چین قرار داده شود، به نحوی که سالانه ۱۵ تا ۲۰ درصد افزایش حجم مبادلات تجاری میان دو کشور صورت گیرد.

به گفته عسگراولادی، بر اساس تصمیم دولت، قرار است که چینی ها سهم بزرگتری در پروژه های مهم ایران ایفا کنند و سرمایه گذاری بیشتری در ایران داشته باشند. البته ایرانی ها نیز قرار است که سرمایه گذاری بیشتری در چین داشته باشند.

سرمایه گذاری ۲ میلیارد دلاری چینی ها در دولت تدبیر و امید

رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و چین، ادامه داد: در سال ۲۰۱۴ میلادی بنا بر آمارهای سازمان سرمایه گذاری خارجی، چینی ها ۲ میلیارد دلار در ایران سرمایه گذاری کرده اند، البته چینی ها آمار دقیق سرمایه گذاری در ایران را به صورت رسمی اعلام نمی کنند.

وی با انتقاد از انتشار برخی از شایعات مبنی بر اینکه واردات ایران از چین در سه ماهه ابتدای سال ۹۳ حدود سه برابر شده است، گفت: واردات ایران از چین سه برابر نشده بلکه صادرات ایران به چین افزایش یافته است.

عسگراولادی افزود: برخی شایعات مرتبط با تجارت ایران و چینی سیاسی است و خیلی از غربی ها مخالف توسعه روابط ایران با چین هستند در حالی که تجارت دو کشور در سال گذشته در مرز ۴۴ تا ۴۵ میلیارد دلار بوده و سال گذشته نیز این رقم، ۴۳ میلیارد دلار ثبت شده و چین نیز اولین خریدار کالاهای صادراتی ایرانی در دنیا است.

سیف اجازه مذاکره برای تاسیس بانک ایرانی- چینی را نداد

رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و چین گفت: بانک‌های چینی همچنان در شرایط تحریم برای ایران نقش آفرینی دارند ولی مشکلات بانکی هنوز حل نشده است و تنها یک بانک چینی، به صورت انحصاری در شرایط تحریم برای ایران عمل می کند اما تقاضای ما از چینی ها این است که اجازه نقل و انتقال پول و فاینانس را در سطح گسترده به ایران بدهند که هنوز انجام نشده است.

وی اظهار داشت: البته رئیس کل بانک مرکزی در سفری که به تازگی به چین داشته است، قرار بود در مورد این مسائل نیز صحبت کند، البته این اصرار بانک مرکزی و وزارت امور اقتصادی و دارایی ایران است که گشایش بانکی با چین فراهم شود.

عسگراولادی جزئیات مذاکره وزیر امور اقتصادی و دارایی در سفری که ظرف ماه‌های گذشته به چین داشته است را اعلام و تصریح کرد: افزایش خرید نفت و حل مشکلات بانکی در این سفر مورد مذاکره قرار گرفت، اما هنوز به صورت جدی کار عملیاتی نشده است.

وی در خصوص تاسیس بانک ایرانی در چین نیز افزود: بانک مرکزی این موضوع را دنبال نکرد در حالی که بنده شخصا به رئیس کل بانک مرکزی این موضوع را پیشنهاد داده و اعلام آمادگی کردم تا برای مذاکره با چینی ها پیشقدم شوم. البته رئیس کل بانک مرکزی معتقد است که راه اندازی این بانک مشکلاتی دارد.

عسگراولادی ادامه داد: تصور رئیس کل بانک مرکزی این است که طرف چینی این پیشنهاد را قبول نمی کند در حالی که من مبتکر این کار بودم و اعلام کردم که در چین به راه می افتم و سرمایه بانک را نیز با استفاده از توان بخش خصوصی تامین می کنم، فقط از بانک مرکزی اجازه میخواستم که مجوز راه اندازی این بانک را صادر کند.

وی افزود: سرمایه این بانک را از اشخاص و از تجار می گیرم. البته این بانک نباید دولتی باشد، چراکه در شرایط تحریم غرب نتواند آن را محدود کند. فقط دولت باید اجازه بانک را صادر کند.

رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و چین با بیان اینکه آف شور بانک‌هایی که قرار است در مناطق آزاد راه اندازی شود، نمی تواند جایگزین بانک ایرانی در چین شود، گفت: قوانین چین اجازه می دهد تا خارجی ها ۱۵ درصد در یک بانک سهامدار باشند، اما با مذاکره می توان این سهم را افزایش داد اما بانک مرکزی اجازه این مذاکره را نمی دهد.

وی تصریح کرد: ایران خواستار این است که ۴۰ تا ۵۰ درصد در بانک چینی سهامدار باشد، اما این نیاز به مذاکره دارد، ضمن اینکه اگر بانک مرکزی اجازه می داد می رفتم مذاکره می کردم و این اجازه را می گرفتم.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری