کد خبر: 4757

تاریخ محل عبرت است و تجربه‌های تاریخی نشان‌دهنده مسیر آینده. این روزها که همزمان شده با تاریخ پیام تبریک میتران، رئیس‌جمهور فرانسه به شهید رجایی و پاسخ تند شهید رجایی به رئیس‌جمهور فرانسه و نیز عکس‌العمل امام‌خمینی در قبال این ماجرا؛ رئیس‌جمهور محترم در نطقی خارج از چارچوب متعارف با منتقدان برخورد کرده است؛ هر چند این رفتار از سوی ایشان چندباره شده اما لازم دیدیم عملکرد شهید رجایی و برخورد امام با ایشان را به گوش آقای روحانی برسانیم؛ شاید عبرتی شود برای ایشان و آیندگان!

به گزارش قم خبر به نقل از خبرنامه دانشجویان، آنچه می‌گویم نقلی است از کیومرث صابری «گل‌آقا» که متن جوابیه شهید رجایی به میتران را نوشته بود. وی می‌گوید: «شهید رجایی که رئیس‌جمهور شد؛ فرانسوا میتران، رئیس‌جمهور سوسیالیست فرانسه بود و برای شهید رجایی پیام تبریک فرستاد. آقای رجایی از من خواستند جوابیه را بنویسم و من هم به خاطر اینکه فرانسه مأمنی امن برای بنی‌صدر و منافقین شده بود جوابیه‌ای تند نوشتم و شهید رجایی این جوابیه انقلابی و نسبتاً تند را برای او ارسال کردند.


پس ‌از ارسال این نامه شهید رجایی برای ارائه گزارش کار امور مملکتی به خدمت امام رسیده بودند. شهید رجایی پس از بازگشت به ما گفتند که «امام امروز جوری گوش من را کشید که به عمرم کسی چنین گوش من را نکشیده بود.» این اصطلاح خود ایشان بود! گفتیم چه طور؟ گفت: امام به من گفتند: «یک کسی به تو تبریک گفته است، تبریک عرض می‌کنم، تو به‌عنوان یک مسلمان باید بگویی متشکرم. تو چه جوری می‌زنی تو دهان رئیس‌جمهور یک مملکت. ادبمان کجا رفته است؟!»

شهید رجایی چند روز بعد مجدداً به دیدار امام می‌رود و باز هم درباره این موضوع با امام صحبت می‌کند که گویا امام به ایشان گفته بودند «آن مطالبی که شما در پاسخ میتران آورده‌اید مطالب درست و متینی است اما این نامه پاسخ یک رئیس‌جمهور به رئیس‌جمهور دیگر نیست و شما شأن ریاست‌جمهوری را رعایت نکرده‌اید.» و رجایی چون صداقت داشت این را به ما گفت. شهید رجایی و بنده به‌اشتباه خودمان پی بردیم و حرف امام را پذیرفتیم و از ایشان عذرخواهی کردیم».
حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی با کارنامه‌ای درخشان از سوابق و فعالیت‌ها و مجاهدت‌های انقلابی در یازدهمین انتخابات ریاست‌جمهوری در سال ۹۲ رأی آورد و به‌عنوان رئیس‌جمهور انتخاب شد.

دکتر حسن روحانی تاکنون در سمت‌های مختلفی در خدمت انقلاب اسلامی بوده است که بخشی از فعالیت‌های وی در دوران پس از انقلاب از این ‌قرار است: نماینده مردم استان تهران در مجلس خبرگان رهبری از سال ۱۳۷۸ و عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام از سال‌۱۳۷۰، از سال ۱۳۶۸ تا ۱۳۸۴ دبیر شورایعالی امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران و رئیس تیم هسته‌ای و مذاکره‌کننده ارشد ایران با ۳ کشور اروپایی آلمان، فرانسه و انگلیس درباره برنامه هسته‌ای ایران، از سال ۱۳۶۸ تا ۱۳۹۲ عضو شورایعالی امنیت ملی به نمایندگی از رهبر حکیم انقلاب ‌ و از سال ۱۳۷۱ تا ۱۳۹۲ رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام.

در دوران قبل از انقلاب نیز دکتر حسن روحانی فعالیت‌ها و مبارزه‌های زیادی را علیه رژیم سفاک پهلوی در کارنامه خود دارد. به گفته برخی راویان، وی همچنین نخستین کسی بود که در دوران تاریک رژیم ستم‌شاهی لقب «امام» را برای بنیانگذار کبیر جمهوری اسلامی برگزید و ایشان را امام خمینی خواند.
دکتر حسن روحانی همیشه خود را یار انقلاب و رهبری و پیرو راستین خط امام می‌داند و سعی دارد بر همین خط استوار بماند و در دوران ریاست‌جمهوری نیز مشی امام خمینی را چه در قبال مسائل داخلی و چه در قبال مسائل خارجی دنبال کند اما در این میان برخی حرکات رئیس‌جمهور باعث انتقاداتی شده که در پاره‌ای از اوقات باعث ایجاد حواشی زیادی می‌شود.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین دکتر روحانی، رئیس‌جمهوری اسلامی ایران در همایش سالانه سفرای ایران در خارج از کشور در بخشی از سخنان خود خطاب به منتقدان داخلی و متعهد به‌نظام گفته است: «هر وقت مذاکره می‌شود عده‌ای می‌گویند ما می‌لرزیم، خب به جهنم، بروید جایی که نلرزید.» باید از دکتر حسن روحانی پرسید وقتی امام خمینی درباره ادبیات تند شهید رجایی، رئیس‌جمهور کشورمان در قبال رئیس‌جمهور فرانسه که کشورش را پناهگاهی امن برای بنی‌صدر و گروهک نفاق کرده بود، شهید رجایی را بشدت توبیخ می‌کنند، در قبال منتقدان داخلی دلسوز و وفادار به ‌نظام، آیا این ادبیات تند و توهین‌آمیز شما به‌عنوان یک مسلمان، روحانی، رئیس‌جمهور اسلامی ایران و عضو مجلس خبرگان را می‌پسندند؟

آیا شایسته نیست اکنون حضرتعالی نیز مانند رئیس‌جمهور شهید کشورمان محمدعلی رجایی و همکارانشان که به خاطر جوابیه تندشان عذرخواهی کردند، مشی شهدا و امام را در پیش بگیرید و با عذرخواهی به خاطر این ادبیات تند باعث رضایت امام و شهدایی شوید که معتقدیم روحشان شاهد و ناظر اعمال ما است؟

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری