کد خبر: 4736

عضو تیم‌های واکنش سریع هلال‌احمر (ایثار) با تشریح تفاوت‌ غرق شدگی در آب‌های سد و دریا، علت حوادث غرق‌شدگی گروهی را توضیح داد.

به گزارش قم خبر ؛ حسین درخشان سخنگوی سازمان امداد و نجات هلال احمر در گفت‌وگو با تسنیم، اظهار داشت: متاسفانه در سد رجایی ارومیه ۴ نفر دچار غرق‌ شدگی شدند که در نهایت ۲ نفر از آنان جان خود را از دست دادند و ۲ نفر دیگر با احیای قلبی و CPR نجات یافتند.

وی در تشریح این حادثه و همچنین، توضیحات آموزشی برای جلوگیری از چنین وقایع تلخی عنوان کرد: مثلاً در این حادثه ۴ نفر که چوپان بودند برای رفع خستگی تنی به آب زده بودند، ولی به محض اینکه نفر اول دچار مشکل غرق‌شدگی شد، نفر دوم که برادرش بود به کمک وی شتافت ولی چون شنا نمی‌دانست مانند برادرش دچار غرق‌شدگی شد و در ادامه نیز دو نفر دیگر هم برای کمک، خود را به آب می‌زنند ولی آنها هم به دلیل آشنایی به شنا دچار غرق‌شدگی می‌شوند، که در نهایت با کمک رسانی، دو نفر آخری که به آب زده بودند با احیای قلبی و CPR نجات یافتند.

درخشان ادامه داد: بنابراین باید در زمینه نجات و کمک برای غرق‌شدگان این مسئله را در نظر داشت که به هیچ عنوان احساسی عمل نشود و در چنین مواقعی، افراد به محض اینکه با شماره ۱۱۲ و نیروهای امدادی تماس می‌گیرند، سعی کنند به وسیله چوب یا طناب و یا هر وسیله‌ دیگری برای کمک به غرق شده اقدام کنند. یعنی اگر افراد شنا نمی‌دانند در این مواقع برای کمک به افراد غرق شده احساسی عمل نکنند و وارد آب نشوند چون خودشان نیز غرق می‌شوند.

عضو تیم‌های واکنش سریع هلال‌احمر (ایثار) در توضیح بیشتر عنوان کرد: در هر بار باز و بسته شدن دهان یک حادثه دیده غرق شدگی ۲۰۰ تا ۳۰۰ میلی‌گرم آب وارد حلق و ریه فرد می‌شود، همچنین، فردی که دچار غرق‌شدگی می‌شود به شدت دست و پا می‌زند، بنابر این فردی که می‌خواهد به این غرق شده کمک کند مورد ضربات دست و پای فرد غرق شده قرار می‌گیرد و امکان غرق شدن فرد یاری‌رسان نیز وجود دارد.

درخشان در تشریح تفاوت غرق شدگی‌ها در آب‌های دریا و سدها نیز گفت: به طور معمول آب‌های سدها سنگین هستند و دارای املاح بوده و این مسئله باعث می‌شود که احتمال غرق‌شدگی افراد بیشتر شود. به خاطر آنکه چون زمان یک غرق‌شدگی کمتر از ۲ تا ۳ دقیقه است و آب سدها نیز چون دارای املاح بیشتری هستند وقتی این آب‌ها وارد حلق و در نهایت ریه افراد می‌شوند باعث شدت غرق‌شدگی حادثه‌دیده می‌شود.

سخنگوی سازمان امداد و نجات هلال احمر خاطرنشان کرد: براین اساس افراد با مشاهده غرق شدگی حادثه‌ دیده‌ای این دقت را داشته باشند که احساسی عمل نکنند و اگر خودشان شنا نمی‌دانند به هیچ عنوان به آب نزنند، بلکه نیروهای امدادی را مطلع کنند و یا با روش‌هایی که در مطلب قبلی عنوان شد سعی کنند به حادثه‌دیده کمک کنند.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری