عضو اصلاح‌طلب کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر تهران طی یادداشتی توهین‌آمیز پرسید: آیا تکفیک زباله اولویت است یا تفکیک زنان؟ نشریه اصلاح‌طلبان هم تیتر زد که انصاری: تفکیک زباله مهم‌تر است یا تفکیک جنسیتی؟

به گزارش قم خبر به نقل از تسنیم، غلامرضا انصاری عضو اصلاح‌طلب کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر تهران در یادداشتی که هفته‌نامه "صدا" آن را منتشر کرد، به‌صراحت پرسیده که آیا تفکیک زباله در شهرداری تهران اولویت دارد یا تفکیک جنسیتی؟


این عضو اصلاح‌طلب در ادامه و در بخش دیگری از یادداشت توهین‌آمیز خود، این اقدام شهرداری تهران را در جهت پوشش تخلفات شهرداری عنوان کرده است. این هجمه به قالیباف در حالی صورت می‌گیرد که بسیاری از مراجع، نمایندگان مجلس، ائمه جمعه سراسر کشور، رئیس قوه قضاییه و بسیاری از شخصیت‌های سیاسی، مذهبی، فرهنگی، اجتماعی و بسیاری از متدینین و حتی کارکنان زن شهرداری تهران، این اقدام را پسندیده و ستوده‌اند.

در بخشی از این یادداشت آمده است: "حجاب و عفاف یکی از اصول پذیرفته شده انسانی است اما مطرح کردن این موضوع به‌صورت منفک و بدون در نظر گرفتن زیرساخت‌‌هایی همچون حاکمیت اخلاق اسلامی، حاکمیت مروت، مردانگی،‌ انصاف و همه ارزش‌‌های مربوط به اخلاق اسلامی درست نیست...، بنابراین پرداختن تنها به یک بعد اخلاق کاری است عبث و بیهوده‌".

آنچه از این سخنان برداشت می‌شود این است که هیچ‌یک از ویژگی‌های مذکور به‌عنوان زیرساخت در جامعه وجود ندارد و از سوی دیگر؛ ویژگی‌های اخلاقی یادشده به‌عنوان زیرساخت برای ارتقای کرامت بانوان محسوب نمی‌شود.

اگرچه وی در ادامه بدون ذکر منبع، به مخالفت امام خمینی(ره) با تفکیک جنسیتی اشاره کرده اما باید به این عضو اصلاح‌طلب شورای شهر یادآور شد که طبق بند ۳۶ راهبردهای گسترش فرهنگ عفاف مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی، اقدام اخیر شهردار تهران تنها در جهت مناسب‌سازی فیزیکی و فرهنگی و محیط کار صورت گرفته است و تفکیک جنسیتی محسوب نمی‌شود؛ اقدامی که اصلاح‌طلبان بدون درک درست از آن دائماً بر آن تأکید می‌کنند و گویی با آن‌که می‌دانند این اقدام تنها در راستای تکریم بانوان است، اما همواره بر طبل تفکیک جنسیتی می‌کوبند تا رسانه‌های زنجیره‌ای ایشان نیز خوراک و مستمسکی برای تحریف حقایق داشته باشند.

وی در قسمت دیگری از این یادداشت به دروغ به‌عنوان یک رذیلت اخلاقی اشاره کرده و گفته است: "متأسفانه بسیاری از ضداخلاقی‌ها در حال حاضر در جامعه ما و در سطوح مختلف همچمون نقل و نبات مطرح است،‌ یکی از این راذئل اخلاقی دروغ است که امروز بسیار دامن‌گیر است. این بداخلاقی‌ها حتی امروز در بالاترین سطوح جامعه نیز دامن‌گیر افراد است به‌طوری که در دولت گذشته دروغ‌های بسیاری شنیده می‌شد تا آنجا که شنیدن حرف راست تعجب‌برانگیز بود." فارغ از این‌که این ادعا بسیار توهین‌آمیز و خود نوعی دروغ‌ است، برای خوانندگان این پرسش پیش می‌آید که آیا عضو شورای شهر تهران بر این باور است که شهردار ابتدا باید اقدامی برای برچیده شدن دروغ در جامعه انجام دهد سپس به تکریم زنان و ارزش نهادن به آن‌ها بپردازد؟

این اظهار نظرها صرف‌نظر از این‌که مخاطب را به‌خلاف نگارنده‌اش به تفکر واداشته حقایق را آشکار می‌کند، بلکه دست رو شده اصلاح‌طلبان به‌دلیل ناکامی آنان در عزل قالیباف را یک‌بار دیگر بالا می‌برد چرا که در این دست اقدامات کاملاً مشخص است که سایه حاشیه بر متن سنگینی می‌کند.

انصاری همچنین تفکیک جنسیتی را توهین به زن،‌ توهین به مرد و توهین به کرامت انسانی دانسته است، اما بهتر بود معنی کرامت انسانی و ارزش نهادن به زن یا مرد را هم بیان می‌کرد تا با نظرات ارزشمند وی بیش از پیش آشنا شویم. آیا وجود وضعیتی که بانوانی در آن مجبور باشند ساعت‌های طولانی کنار همکار مرد خود فعالیت کنند نمونه‌ای از ارزش‌ نهادن و تکریم آن‌هاست؟ راستی کنار هم قراردادن تفکیک زباله مهم‌تر است یا تفکیک جنسیتی که برآمده از یادداشت توهین‌آمیز آقای انصاری است در نشریه همفکر ایشان، توهین به زنان نیست؟

وی در حالی که اعتقاد دارد پرداختن به یک فرد آن هم در محیط اداری کاری عبث است، به‌تمسخر، نگرانی خود از این اقدام غیرتمندانه مدیران ارشد شهرداری تهران را معطوف به تفکیک جنسیتی ارباب رجوع‌ کرده و گفته است: "فرض کنید که تفکیک جنسیتی بین کارمندان یک اداره به‌طور کامل اجرا شود، ... آیا می‌توان ارباب رجوع‌ها را نیز براساس جنسیت جدا کرد و هریک را به قسمتی خاص ارجاع داد؟".

برداشت عضو اصلاح‌طلب شورای شهر در حالی است که بارها تأکید شده تفکیک جنسیتی در شهرداری تهران رخ نداده است و هم‌اکنون مردم جدای از مرد یا زن بودن به بخش مورد نظر خود بدون هیچ‌ محدودیتی مراجعه می‌کنند. قطعاً نویسنده این یادداشت بعد از اقدام اخیر شهرداری حتی‌ یک بار هم برای ارزیابی در شهرداری حضور نیافته است و تمام موضع‌گیری اخیر وی ناشی از بغض سیاسی اصلاح‌طلبان نسبت به مدیریت جهادی شهردار تهران است.

در بخش جالب دیگری از یادداشت وی آمده است: "به نظر می‌رسد طرح تفکیک جنسیتی در شهرداری تهران یک شعار توخالی و حرکتی عبث است و برخی تلاش می‌کنند با این هوچی‌گری‌ها و اقدامات نامیمون و نادرستی را که در مجموعه می‌افتد تحت‌الشعاع و تحت پوشش قرار دهند. این در حالی است که باید تلاش شود که ابتدا ارزش‌ها در جامعه و محیط‌های اداری پیاده شود و سپس به فروع پرداخته شود".

آنچه انصاری از آن به‌عنوان هوچی‌گری یاد می‌کند موضوع و اقدامی است که نخست از سوی برخی رسانه‌های زنجیره‌ای و اعضای اصلاح‌طلب شورای شهر مطرح شد و هیچ‌یک از مسئولان شهرداری به‌صورت رسمی اقدام به انتشار این خبر و مانور رسانه‌ای نکرده‌اند که بخواهیم آن را اقدامی برای تحت‌الشعاع قرار دادن برخی مشکلات بدانیم. همچنین اگر این موضوع همان‌طور که از نگاه انصاری بی‌اهمیت است و مشکلات مهم‌تری در شهر وجود دارد چرا خود و برخی رسانه‌های همسو با وی وقت خود را صرف پرداختن به این موضوع می‌‌کنند؟ آیا انصاری به‌عنوان نماینده مردم در شورای شهر وظیفه پرداختن به موضوعات مهم‌تری را که روزی خود درباره آن شعار و به مردم وعده داد ندارد؟ از سوی دیگر این اظهارات از سوی طیفی که همواره بر لزوم توجه به زنان و کرامت بانوان در جامعه سخن گفته‌اند جالب است که توجه به کرامت زنان به‌زعم این عضو اصلاح‌طلب شورای شهر نه‌تنها ارزش نیست بلکه جزو مسائل فرعی تلقی شده است.

در یادداشت انصاری آمده است: "در شرایطی که تندروی‌ها و طالبانیسم چهره‌ منطقه را زشت کرده است و شاهد حرکات نادرست گروه داعش به نام اسلام هستیم و در شرایطی که در داخل موظف هستیم که خرابی‌های ۸ سال گذشته را جبران کنیم،‌ پرداختن به مسائلی مانند تفکیک جنسیتی در ادارات نه‌تنها موهم است بلکه سیمای کشور را در مجامع بین‌المللی تخریب می‌کند؛ این موضوع افکار عمومی جهان را مشوش و مکدر خواهد کرد".

چنان‌چه بخواهیم نگران تخریب چهره ایران در مجامع بین‌المللی و همواره به فکر جلب رضایت آن‌ها باشیم، قطعاً نبود آزادی‌های نامشروعی چون همجنس‌بازی نیز باید ما را نگران تخریب چهره کشور در مجامع بین‌المللی کند، از سوی دیگر باید از این عضو اصلاح‌طلب شورای شهر تهران پرسید که شما موظف به آبادانی کدام خرابی‌های ۸ سال گذشته هستید؟

اگر منظورتان دولت است که باید گفت دولت فعلی نیز همچون دولت احمدی‌نژاد و خاتمی شهردار کلان‌شهر تهران را در جلسات هیئت دولت دعوت نمی‌کند و این بغض تهرانی‌ها که شهردار شهرشان به دولت دعوت نمی‌شود، همچنان گلوی آن‌ها را می‌فشارد و از طرفی جناب انصاری گزارشی ارائه کنند که در طول یک سال گذشته از فعالیتشان، در شورای شهر تهران کدام‌یک از خرابی‌های ۸ سال گذشته را آباد کرده‌اند؟ و اصولاً مشکلات به جا مانده برای شهر تهران میراث کدام شهردار است و از کدام طیف؟

وی همچنین گفته است: "امروز اختلاس و دروغ در سطح ادارات دولتی و سطوح مدیریتی گسترش یافته است، اگر مسئولان میل به پیاده کردن ارزش‌های اسلامی در جامعه دارند باید ابتدا این رذائل اخلاقی را از بین ببرند." صرف‌نظر از این که باید از ایشان پرسید چه‌کسی گفته ابتدا برای پرداختن به ارزش‌های اسلامی اولویتی تعیین شده است؟ آیا در اسلام آمده ابتدا دروغ را از بین ببرید بعد به کرامت انسانی توجه کنید یا مجامع بین‌المللی چنین نظریه‌ای صادر کرده‌‌اند؟ باید یادآوری کرد که شهردار تهران چه اقدامی در دولت می‌تواند انجام دهد و اصولاً آیا شهرداری زیر نظر دولت اداره می‌شود که این ایشان خواهان اصلاح دستگاه‌های دولتی هستند؟

انصاری همچنین معتقد است: "مطرح کردن بحث تفکیک جنسیتی در شهرداری در آستانه انتخابات مجلس کنار مسائل سیاسی شائبه این را به وجود آورده است که شهرداری تهران این اقدام را برای سرپوش گذاشتن بر مسائل دیگر آغاز کرده است؛‌ هوچی‌گری،‌ نبود استدلال قوی و سرپوش گذاشتن بر مشکلات از طریق بیان مسائل فرعی این‌چنین موجب می‌شود که وقت مسئولان و مردم گرفته شود".

جدای از آن‌که باید یادآوری کنیم اصول‌گرایان تاکنون هرگز هوچی‌گری نکرده‌اند و همواره استدلال قوی داشته‌اند و هرگز روی مشکلات سرپوش نگذاشته‌اند، باید پرسید آیا می‌توان مدعی شد که برخی مراجع عظام تقلید، کارشناسان مسائل دینی، بیش از ۲۰۰ نماینده مجلس شورای اسلامی و بانوانی که طی توماری رضایت خود را نسبت به اقدام اخیر قالیباف؛ شهردار تهران اعلام کرده‌اند، متوجه اقدام خود نبوده‌اند و تنها عده‌ای از اصلاح‌طلبان توان تشخیص معایب این تصمیم را داشته‌اند؟

وی در ادامه آورده است: " برای امور اخلاقی و فرهنگی سازمان‌ها و دستگاه‌هایی در کشور فعال هستند که بودجه دریافت می‌کنند و وظیفه رسیدگی به این امور را دارند" حال این پرسش مطرح می‌شود که چرا اصلاح طلبان به‌جای پرداختن به یک اقدام بی‌اهمیت به‌زعم آنها، به عملکرد سازمان‌ها و دستگاه‌های فرهنگی کشور نقدی وارد نمی‌کنند تا در وضعیت حجاب که با وجود دستگاه عریض و طویل وزارت فرهنگ و ارشاد مغایر با شعائر اسلامی است بهبودی حاصل شود؟

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری