کد خبر: 4481

یک روزنامه آمریکایی گزارش داده رئیس جمهور این کشور پس از حمله گروه داعش اندیشه تغییر نخست وزیر عراق را در سر پرورانده است.

به گزارش قم خبر به نقل از تسنیم، روزنامه دیلی‌بیست گزارش داده باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا همواره به دنبال تغییر نظام در عراق بوده اما پس از حمله داعش به این کشور در ماه ژوئن وی شروع به تلاش برای یافتن نخست وزیری جدید کرد.

دیلی‌بیست در ابتدای این گزارش می‌نویسد رویکرد آقای اوباما در قبال اوضاع سیاسی در عراق تا سالها رویکردی مبتنی بر تسلیم و انفعال بود، اما بعد از آنکه گروه داعش دومین شهر این کشور در عراق را تصرف کرد، اوباما سیاست نقشه برای نخست وزیری جدید را آغاز کرد.

دیلی‌بیست با استناد به منابعی متوجه شده که اوباما از اواخر ماه ژوئن به دنبال تغییر رژیم در عراق بوده است.

با این حال، اوباما این بار مانند جورج بوش، رئیس جمهور قبلی‌اش به زور نظامی جهت این کار متوسل نشده بلکه به دیپلمات‌هایش در واشنگتن و بغداد دستور داده تا جایگزینی برای نوری مالکی پیدا کنند. این دیپلمات‌ها از ماه ژوئن، به آرامی و در خفا از یکی از اعضای حزب خود مالکی برای به دست گرفتن سمت نخست‌وزیری حمایت کرده‌اند.

دیلی‌بیست مدعی شده در واقع این تلاشهای دیپلمات‌ها روز یکشنبه، هنگامی که اکثریت سیاستمدان شیعه حمایت خود را از حیدر العبادی به عمل آورند جواب داد که در نهایت فواد معصوم، رئیس جمهور عراق به وی دستور تشکیل دولتی جدید را داد.

یک مقام آمریکایی گفت: «ما بسیار مخفیانه کار کردیم و پیامی به احزاب مختلف فرستادیم مبنی بر اینکه العبادی، گزینه‌ای در دسترس است.»

دیلی‌بیست در ادامه این گزارش می‌افزاید العبادی از اواخر ماه ژوئن گزینه مورد ترجیح اوباما برای جایگزینی نوری مالکی بود.

مقام‌های آمریکایی و عراقی می‌گویند رابرت بی‌کرافت، سفیر آمریکا در عراق و برت مک‌گورک، معاون دستیار وزارت خارجه آمریکا در امور عراق و ایران در گفت‌وگوهای پشت پرده به سیاستمداران عراق فهمانده‌اند که العبادی را به عنوان نخست وزیر جدید آن کشور ببینند.

به عنوان مثال، در ماه جولایف بی‌کرافت شخصا از احمد چلبی، یکی از اعضای پارلمان عراق خواست که نامزدی‌اشش برای تصدی معاون پارلمان عراق پس بگیرد.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری