کد خبر: 4389

بحث و تبادل‌نظر در مورد تفاهم‌نامه شهرداری در زمینه پاساژ امین در هشتادمین جلسه شورای شهر قم آنقدر بالا گرفت که برخی آن را زخم کهنه 18 ساله و برخی هم قرارداد ترکمنچای توصیف کردند.

خبرگزاری فارس: زخم 18 ساله یک شهر و قرارداد ترکمنچای

به گزارش قم خبر به نقل از فارس ، هشتادمین جلسه رسمی و علنی چهارمین دوره شورای اسلامی شهر قم صبح امروز با اندکی تاخیر به دلیل عدم حضور اکثریت اعضا در ساعت 7 و 12 دقیقه در سالن جلسات شورا تشکیل شد.

در ابتدای جلسه حجت‌الاسلام سید محمد آتش‌زر رئیس شورای اسلامی شهر قم ضمن گرامیداشت روز خبرنگار و سالروز شهادت شهید صارمی اظهار کرد: امیدواریم خبرنگاران به ویژه در شهر قم واسطه امینی میان مردم و مسئولان و نیز شورای شهر با جامعه باشند و بتوانند به وظایف خود به درستی عمل کنند.

در ادامه طوبی حجازی، رئیس کمیسیون فرهنگی شورای شهر به قرائت برخی لوایح و پیشنهادات ارائه شده از سوی شهرداری به این کمیسیون پرداخت.

بودجه 642 میلیون تومانی شورا در سال 92

گزارش تفریغ بودجه سال 92 شورای شهر توسط محمدی دیگر عضو شورا بخش بعدی این جلسه بود؛ محمدی خاطرنشان کرد: در متممی که برای شورا در نظر گرفته شده بود بیش از 8 میلیارد ریال بودجه مشخص شد که وصولی ما 6 میلیارد و 15 میلیون ریال بوده و جمع هزینه‌ها هم 659 میلیون تومان است که 642 میلیون و 800 هزار تومان مربوط به فصل دو یعنی حق‌الجلسه و حق‌الزحمه‌هاست و سایر هم هزینه‌های انتقالی است.

این گزارش تفریغ بودجه به اتفاق آرای اعضا به تصویب رسید.

عباس ذاکریان رئیس کمیسیون خدمات شهری شورای شهر در ادامه به قرائت طرحی در مورد انتخاب مشاور کمیسیون پرداخت و سوابق فرد در نظر گرفته شده را برشمرد. آتش‌زر نیز در این خصوص اظهار کرد: حضور مشاور در هیئت علمی دانشگاه در اینجا مطرح نیست و حقوق مشاور بر اساس مدرک دانشگاهی صورت می‌گیرد.

در ادامه با رأی بیشتر اعضا، انتخاب فهیمی‌نژاد به عنوان مشاور محیط زیست کمیسیون خدمات شهری به مدت 20 ساعت در ماه تصویب شد.

اتوبوس‌هایی با کرایه 1200 تومانی!

نرخ کرایه اتوبوس انتقال مسافران از ایستگاه قطار محمدیه تا داخل شهر که 1200 تومان تعیین شده بود مسئله بعدی مورد بحث قرار گرفت. پنج دستگاه اتوبوس بر اساس ساعت ورود قطارها برای این مسیر انتخاب شده که این پیشنهاد هم با رأی بیشتر اعضا به تصویب رسید.

حسن بختیاری، رئیس کمیسیون برنامه و بودجه و سرمایه‌گذاری شورای شهر لوایح مربوط به این کمیسیون را در ادامه جلسه قرائت کرد.

پاساژ امین موضوع بحث قرار گرفت؛ فروش مغازه‌های موجود در این پاساژ و چگونگی آنها و سهم تضمین شهرداری که سه دانگ از تمام پاساژ است موضوع مورد بحث بود.

عابدینی‌پور، ملکی و بختیاری از جمله اعضای شورا بودند که در این زمینه به اظهار نظر پرداختند؛ ولی‌الله بیاتی نایب رئیس شورای شهر هم در ادامه با اشاره به جلساتی که پیرامون این مسئله تشکیل شده است گفت: در نهایت اینگونه مشخص شد که قرارداد موجود بیشتر به نفع شهرداری بوده است.

مصطفی سعادت‌طلب، رئیس کمیسیون امور زیربنایی شورا هم خاطرنشان کرد: باید دید آیا مباحث مربوط به مقررات ملی ساختمان و مسائل ایمنی در پاساژ امین رعایت شده یا خیر. ابتدا باید چنین مسائلی را مورد بحث قرار داد و پس از آن قرارداد فروش را به امضا رساند. اگر قرار است پروانه به روز شود باید تمام مسائل ایمنی و فنی هم به روز شوند زیرا 15 سال پیش که چنین پروانه‌ای صادر شده مباحث ملی ساختمان توسط سازنده رعایت نشده است.

ناصر رعیت‌پور دیگر عضو شورا در ادامه گفت: سه دانگ از زمین پاساژ به عنوان تضمین در اختیار شهرداری است؛ آنچه توسط کارشناسان حقوقی بررسی شده و به تایید کمیسیون مربوطه در شورا هم رسیده راهکارها را برای خروج از بن بست موجود پیش رو قرار می‌دهد؛ در گذشته مهلتی شش ماهه برای مالک و سرمایه‌گذار در نظر گرفته شده و اکنون هم فرجه مذکور به 12 ماه افزایش یافته است در حالیکه مالک همان موقع هم گفته بود مهلت تعیین شده کافی نیست و نمی‌تواند طی شش ماه مغازه‌های پاساژ امین را به فروش برساند.

وی افزود: اگر طی مهلت 12 ماهه هم بگذرد و مالک نتواند مغازه‌ها را به فروش رساند، آن املاک به علاوه ارزش افزوده در اختیار شهرداری خواهد بود و به این ترتیب مشکلی به وجود نمی‌آید؛ کار کارشناسی بیش از 48 ساعت بر روی این مسله صورت گرفته است.

احقاق حقوق شهرداری با تلاش برای مالکیت سه دانگ از پاساژ امین

زین‌العابدین قراچورلوی، دیگر عضو شورا با اشاره به تلاش برای احقاق حقوق شهرداری در این مسئله گفت: ابتدا باید سه دانگ تضمین شهرداری را به ملک تبدیل و پس از آن می‌توان با سهولت بیشتری نسبت به رعایت اصول فنی در ساختمان مربوطه اقدام کنیم.

محمدرضا ملکی عضو کمیسیون امور زیربنایی شورای اسلامی شهر قم با بیان اینکه قرارداد مربوط به این پاساژ قردادی مانند ترکمن‌چای است اظهار کرد: کسانی که می‌گویند قرارداد بیشتر به نفع شهرداری است باید پاسخگو باشند کدام بندها این ویژگی را دارند.

بیاتی نایب رئیس شورا هم اظهار کرد: پروانه تا بهمن امسال تمدید شده و معتبر است؛ اگر طی این مهلت مغازه‌ها واگذار شوند و به تعهد عمل شود پروانه تمدید خواهد شد و عملا شاهد افزایش پنج ماهه برای پروانه خواهیم بود.

ملکی در ادامه خواستار بررسی بندهای تفاهم‌نامه پاساژ امین شد که آتش‌زر رئیس شورا در توضیحاتی گفت: این مسائل مربوط به کمیسیون‌ها هستند و می‌توان طرح را به کمیسیون بازگرداند.

محسن عابدینی‌پور دیگر عضو شورا تصریح کرد: سوال ما اینجاست که چرا سهم شهرداری در طبقه همکف نبوده و همچنین در مورد پله برقی و عدم وجود آن هم ابهاماتی وجود دارد.

حسین فاکر عضو کمیسیون حقوقی و نظارت شورای شهر هم در ادامه به صحبت پرداخت و با اعتراض به اینکه چرا باید مهلت دوباره‌ای به شخصی که تخلف کرده داده شود گفت: در حال حاضر امکان رأی‌گیری به نظر ما وجود ندارد و طرح باید به کمیسیون بازگردد.

محمد دلبری شهردار قم در توضیحاتی نسبت به همه این اعتراضات و سئوالات خاطرنشان کرد: قرارداد پروژه مربوط به سال 75 است و 6 شهردار طی این مدت تغییر کرده‌اند که بیشترین مدت زمان آن مربوط به زمان آقای عابدینی‌پور است و هیچ کس ضررهای مستقیم و غیر مستقیم این زمان را محاسبه نکرده است.

وی افزود: 18 سال بود که اسکلت ساختمان به همان صورت اولیه باقی مانده بود؛ در دوره سوم شورا مالک در جلساتی حاضر شد و پروانه پاساژ هم به قیمت 17 میلیون به روز شد.

شهردار قم توضیحات دیگری هم در این زمینه ارائه و خاطرنشان کرد: نباید اصل زحمات را زیر سئوال برد.

دلبری همچنین با اشاره به تعهد مالک پاساژ برای تامین پارکینگ گفت: بدون نظر نماینده شهرداری فروش هیچ مغازه‌ای در پاساژ امین امکان‌پذیر نیست.

شهردار قم افزود: این پروژه و مبلغ تا زمانی که چنین سرمایه‌گذاری وجود نداشت بلاتکلیف باقی می‌ماند.

زخم کهنه 18 ساله شهرداری در یک پروژه!

پس از آن حسن بختیاری، رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورا گفت: این مسئله زخم کهنه 18 ساله‌ای بود که در نهایت منجر به توافق و تفاهم با مالک پاساژ شد تا مشکل حل شود؛ چند بند اساسی در اینجا وجود دارد که نخستین مورد کارشناسی املاک اولیه مربوط به شهرداری است و مالک به دلیل اینکه بخشی از آنها را فروخته باید حقوق شهرداری را پرداخت کند و بر اساس تفاهم، معادل قیمتی املاک فروخته شده، مغازه‌هایی در همین پاساژ در اختیار شهرداری قرار گیرد.

وی اضافه کرد: 12 ماه مهلت هم در نظر گرفته شده تا پس از گذشت آن، املاکی که باقی می‌مانند دارای پلاک شهرداری شوند و به ملکیت مدیریت شهری درآیند.

محسن عابدینی‌پور که معترض به این طرح بود افزود: 33 ماه در زمان مدیریت من مشکل این پاساژ وجود داشته؛ نباید همان مشکلات را دوباره تکرار کرد زیرا این شیوه تصمیم‌گیری راه به جایی نمی‌برد؛ امسال رکود و تورم وجود دارد و با این وضعیت مردم حاضر به خرید این املاک نمی‌شوند و به نظر من، راه حل موجود، آوردن شریک سوم در طرح است زیرا تا زمانی که املاک در اختیار شهرداری باشد ولی درب آنها قفل باشد، ارزش افزوده‌ای نخواهیم داشت و سودی نمی‌بریم.

چکش‌کاری بهتر یک طرح!

محمدرضا ملکی، عضو کمیسیون امور زیربنایی پس از آن خواستار بازگشت طرح به کمیسیون تلفیق و چکش‌کاری بهتر آن شد.

ذاکریان، رئیس کمیسیون خدمات شهری و امور زائرین شورا هم در توضیحاتی گفت: پیشنهاد می‌کنیم اعضای کمیسیون‌ها در تمام جلسات حضور یابند و پیشنهادات را همانجا ارائه دهند نه اینکه در جلسات رسمی چنین رویه‌ای را در پیش بگیرند.

وی افزود: اگر قرار است این حجم از اعتراضات وجود داشته باشد بهتر است بحث به کمیسیون تلفیق بازگردد تا در جلسات رسمی شاهد چنین مباحثی نباشیم.

عابدینی‌پور هم خاطرنشان کرد: در کمیسیون مربوطه حضور داشتم و همانجا هم اعلام کردم پرونده به طور کامل در اختیار قرار گیرد تا مطالعه شود.

دلبری شهردار قم در ادامه افزود: اشتباه گذشتگان در دوره جدید تکرار نشده؛ مسئله مربوط به پاساژ امین از 18 سال پیش وجود داشته و حداقل کاری که الان صورت گرفته این است که قیمت و پروانه به روز و تعهد گرفته شده است یعنی ارزش افزوده را لحاظ کرده‌ایم.

بازگشت طرح جنجالی به کمیسیون تلفیق

پس از آن آتش‌زر رئیس کمیسیون با اعلام کفایت مذاکرات افزود: هرچه بررسی بیشتری صورت بگیرد بهتر است؛ اعضای شورا می‌توانند در مورد مسائلی که احساس نیاز می‌کنند در جلسات مختلف حاضر شوند و مباحث را دنبال کنند.

وی ادامه داد: بهتر است طرح به کمیسیون تلفیق که جمع همه کمیسیون‌هاست برود؛ پرونده هم در اختیار همه اعضا برای مطالعه قرار گیرد تا دفاع یا نفی آن مستند باشد.

آتش‌زر با بیان اینکه در این مسئله، شورا و شهرداری یک طرف ماجرا هستند گفت: به هر حال باید مالک پاساژ هم بر سر اصولی با شهرداری به توافق برسد.

در نهایت با رأی بیشتر اعضای شورا، بازگشت به کمیسیون تلفیق در مورد این طرح به تصویب رسید.

تفاهم‌نامه دیگری مابین شهرداری و آستان مقدس فاطمه معصومه(س) مبنی بر پرداخت عوارض بوستان نجمه موضوع دیگری بود که در شورا مطرح شد.

آستانه خواستار امضای تفاهم‌نامه‌ای به این صورت است که 25 درصد عوارض را نقد، 25 درصد قسطی و مابقی را در قالب مطالبات با شهرداری به توافق برسد به شرطی که حتی یک درخت هم در این بوستان قطع نشود.

این پیشنهاد و طرح با رأی بیشتر اعضا به تصویب رسید.

بختیاری، رئیس کمیسیون برنامه و بودجه پس از آن به قرائت دیگر لوایح کمیسیون پرداخت؛ بودجه سازمان پایانه‌های شهرداری که 18.3 میلیارد تومان یعنی 85 درصد آن محقق شده در قالب گزارش تفریغ بودجه قرائت شد و اعضای شورا به آن رأی موافق دادند.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری