کد خبر: 4349

ویروس ابولا تاکنون جان ۹۳۰ نفر را گرفته است که براین اساس عربستان نیز صدور ویزای حج عمره برای اتباع برخی کشورهای آفریقایی را به حالت تعلیق در آورد.

به گزارش قم خبر به نقل از تسنیم، مقامات سازمان بهداشت جهانی پس از اجلاس اضطراری دو روزه در مقر سازمان در سوئیس اعلام کردند که برای مقابله با گسترش دامنه این ویروس باید اقدام هماهنگ بین المللی صورت پذیرد.

سازمان بهداشت جهانی از ضعف نظام‌های بهداشت عمومی در کشورهای گرفتار ویروس ابولا ابراز نگرانی کردند و اعلام کردند که خطر شیوع بین المللی کاملا جدی است. بیش از ۱۷۰۰ مورد ابتلا به این بیماری تا کنون در کشورهای گینه، لیبریا، نیجریه و سیرا لئون گزارش شده است و این تعداد همچنان رو به افزایش است.

این کشورها گرفتار کمبود پزشک و دیگر کارکنان بخش بهداشتی و آزمایشگاهی هستند و توان ساختار بهداری آنها توسط سازمان بهداشت جهانی "بسیار ضعیف" ارزیابی شده است. در این راستا و به نقل از بی‌بی‌سی، مارگارت چان به عنوان پزشک و مدیر کل سازمان بهداشت جهانی گفته است شیوع ابولا در سال جاری در طول چهار دهه گذشته بی سابقه بوده است.

وی خواستار کمک‌های بین المللی برای کشورهای گرفتار این ویروس شد و از دولت‌های دیگر خواست تا خود را آماده شناسایی و مقابله با ابولا کنند. براین اساس، درمان مشخص و یا واکسن برای ویروس ابولا، که سریعاً رشد می‌کند و به شدت واگیر است، وجود ندارد. بین ۶۰ درصد تا ٩٠ درصد افرادی که به این ویروس مبتلا می‌شوند جان خود را از دست می دهند.

در این راستا عربستان سعودی که نگران شیوع ویروس ابولا در آن کشور است، صدور ویزای حج عمره برای اتباع برخی کشورهای آفریقایی را به حالت تعلیق در آورده است. پیش از این، ابولا در جمهوری دموکراتیک کنگو و اوگاندا، در چند هزار کیلومتری گینه، دیده شده بود. ویروس ابولا سبب تب همراه با خونریزی، ضعف، درد ماهیچه ها، تهوع، اسهال و در نهایت مرگ در اثر خونریزی داخلی می‌شود.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری