خبرنگاران قمی در مراسمی که به مناسبت روز خبرنگار در استانداری برگزار شد به صورتی متفاوت با سال‌های گذشته تجلیل شدند.

خبرگزاری فارس: استاندار قم: صارمی قربانی خشونت و جنایت تروریسم شد

 به گزارش قم خبر به نقل از فارس ، برگ‌های تقویم را که ورق بزنی 17 مرداد به‌عنوان روز خبرنگار در آن خودنمایی می‌کند روزی که حرمت قلم و اطلاع‌رسانی برای جامعه تجلی شده و از خبرنگاران به‌عنوان طلایه‌داران عرصه علم و ادب تجلیل می‌شود.

سال‌های پیش از این؛ استانداری و اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی و در کنار آن برخی دستگاه‌ها از خبرنگاران تجلیل می‌کردند ولی امسال رویه با سال‌های گذشته متفاوت بود و در برنامه‌ای غیر از مسئولین خبرگزاری‌ها و روزنامه‌ها، دستگاه‌های اداری نیز خبرنگار مطبوع خود را به استانداری معرفی کردند تا از ایشان تجلیل شود.

گرامیداشت خبرنگاران به‌صورت رسمی شنبه 18 مردادماه در تالار معصومیه استانداری برگزار شد که این مراسم نیز با حاشیه‌هایی مانند حضور وزیر بهداشت برای افتتاح پروژه ملی پایگاه امداد هوایی در قم همراه بود که موجب شد چند تن از خبرنگاران فعال برای پوشش این مراسم حضور یابند و نتوانستند در این مراسم به‌موقع حضور یابند.

* رسانه‏‌‏ها خداباوری را در جامعه گسترش دهند

بهرام محمدی‌نیا در مراسم تجلیل از خبرنگاران قم که به مناسبت روز خبرنگار در تالار معصومیه استانداری برگزار شد با اشاره به اهمیت حرفه خبرنگاری در جامعه اظهار کرد: خبرنگار همواره باید از علم و دانایی برخوردار و در علوم مختلف دستی بر آتش داشته باشد.

وی به جریان‌های بیگانه در دنیا اشاره ‌کرد و افزود: برخی رسانه‌های غربی جریان‌ها و حوادثی که در دنیا در حال رخ دادن است را به دروغ توجیه می‌کنند و اجازه انعکاس درست آنها را نمی‌دهند.

مدیرکل صدا و سیمای مرکز قم توجه به دو مقوله در خبرها را مهم دانست و تصریح کرد: اخبار را باید به گونه‌ای انعکاس داد که وحدت اجتماعی و انسجام را به همراه داشته باشد.

وی به زلزله بم و نقش موثر رسانه‌ها در کمک به زلزله‌زدگان اشاره کرد و یادآور شد: این حادثه به راحتی می‌توانست گسست اجتماعی را به همراه داشته باشد در حالیکه با همت و تلاش اصحاب رسانه این امر به وحدت و انسجام ملی منجر شد.

 

مدیرکل صدا و سیمای مرکز قم به نقش رسانه‌ها در ایجاد فضای مهربانی و صمیمیت در جامعه اشاره و خاطرنشان کرد: رسانه تریبون آزاد قشر ضعیف جامعه است، از این رو می‌تواند نیازها و خواسته‌های این قشر را بیان کند و توجه جامعه را به این سمت سوق دهد.

محمدی‌نیا به کمک‌های مردمی در 21 ماه مبارک رمضان در قم اشاره و بیان کرد: با همت و پوشش رسانه و کمک‌های نهادها و امدادگران در این روز شاهد افتخاری بزرگ در سطح استان بودیم، این توجهات به حدی بود که باید آن هفته را به عنوان هفته توجه به اقشار ضعیف جامعه در نظر داشته باشیم.

وی خداباوری و معادپذیری را دو امر مهم دانست و عنوان کرد: رسانه‌ها باید در ابلاغ جریان‌های خود معادپذیری و خداباوری را مطرح کنند.

مدیرکل صدا و سیمای مرکز قم با بیان اینکه معاد خبری عظیم است تاکید کرد: معادپذیری و باور مرگ‌پذیری باید در برنامه‌های رسانه‌ای موج بزند.

محمدی‌نیا عنوان کرد: در خانواده‌ای که خداباوری در آن موج بزند مشکلات، دغدغه و فساد بسیار کم است.

وی با اشاره به اهمیت معادپذیری و خداباوری تاکید کرد: انعکاس این موضوعات همه اخبار را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

* اساسنامه خانه مطبوعات با تغییرات جدی روبه‌رو شد

مهدی توکلیان نیز در این مراسم اظهار کرد: یکی از مباحثی که در دوره جدید وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در حال ساماندهی است، بحث کارت‌های خبرنگاری سمان است.

وی خاطرنشان کرد: بیش از 20 هزار نفر برای دریافت کارت خبرنگاری ثبت‌نام کردند که برای تایید اطلاعات این افراد کمیته هفت نفری متشکل از یک نفر نماینده وزارت ارشاد و 6 نفر نماینده صنفی تشکیل شده است.

معاون مطبوعاتی اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قم عنوان کرد: استعلام از سوی اداره‌‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی نخستین موردی است که برای تایید صلاحیت حرفه‌ای خبرنگاران در نظر گرفته می‌شود.

وی یادآور شد: از مجموع 20 هزار نفر، نزدیک به یک‌هزار نفر کارت خبرنگاری دریافت می‌کنند که برای دریافت این کارت، باید اصالت خبرنگاری آنها تایید شده باشد که در سفرهای ریاست جمهوری و مهم کشوری مورد توجه قرار می‌گیرند.

توکلیان با بیان اینکه نگاه استاندار قم درباره وضعیت این استان دغدغه‌مندانه است، گفت: خبرنگاران در زمینه معیشت و بیمه دارای مشکلاتی هستند که ادارات‌کل فرهنگ و ارشاد به تنهایی نمی‌توانند تمام دغدغه‌ها را در حوزه مسائل معیشتی و خدماتی تامین کنند که امیدواریم استاندار قم در این زمینه حمایت لازم را داشته باشد.

معاون مطبوعاتی اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قم با بیان اینکه این استان علاوه بر خاستگاه استانی،‌ دارای خاستگاه ملی و فراملی است، گفت: با توجه به اتفاقاتی که در حوزه تهاجم به کشور در بخش جنگ نرم، فرهنگ و از بین بردن تفکرات شیعی انجام می‌شود، باید با تدبیر نشریات استان از حمایت خاصی برخوردار شود.

وی یادآور شد: اساسنامه خانه مطبوعات جدید با تغییرات جدی روبه‌رو شده به طوری که اتفاقات و نواقصی که در دوره‌های گذشته در خانه مطبوعات بوده، در این دوره مرتفع خواهد شد.

توکلیان ابراز امیدواری کرد: خانه مطبوعات بسیار قوی در استان فعالیت کند و ادامه‌ دهنده تلاش‌ها و راهی باشد که افراد در خانه مطبوعات دوره قبل انجام دادند.

وی خاطرنشان کرد: در حوزه گردشگری در جهان اتفاقات عجیب و غریبی در حال وقوع است که سهم رسانه‌های استان در حوزه گردشگری بسیار حائز اهمیت است.

معاون مطبوعاتی اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قم یادآور شد: کارگروهی ویژه‌ای را اختصاص دهید که راهکارهای عملیاتی اقتصاد، فرهنگ و هنر در استان بررسی شود و از هم‌افزایی ظرفیت‌های قم در حوزه اقتصاد، ‌صنعت و فرهنگ بتوانیم بسیاری از مشکلات معیشتی و دغدغه‌های خبرنگاران را بتوانیم حل کنیم.

* مشکلات خبرنگاران را در حد توان کاهش می‌دهیم

حجت‌الاسلام محمدصادق صالحی‌منش هم که در در مراسم تکریم خبرنگاران و فعالان رسانه‌ای استان قم که در سالن استانداری این استان برگزار شد سخن می‌گفت اظهار کرد: به عنوان طلبه در بسیاری از بخش‌های نظام کار کردم.

وی ادامه داد: هنگام شهادت شهید صارمی حضور داشتم، این شهید قربانی خشونت و جنایت تروریسم شد.

استاندار قم با بیان این‌که از مشکلات خبرنگاران اطلاع دارم، گفت: وظیفه بخش حاکمیتی این است که به وضعیت معیشت خبرنگاران، رفاه خانواده‌های آن‌ها، مشکلات بروکراسی اداری و مسائل زندگی آن‌ها رسیدگی کند.

وی ضمن خطاب قرار دادن خبرنگاران عنوان کرد: امروز شما استان را آرام نگه داشتید و در دل مردم امید ایجاد کردید و به خوبی کمک کار دولت هستید.

صالحی‌منش خاطرنشان کرد: من برای کار خبرنگاری بسیار ارزش قائل هستم و با مسئولان حفاظت جلساتی را برگزار کردم و اجازه نخواهیم داد که مسئله‌ای روی دهد که رنجش خبرنگار را به وجود آورد.

وی با بیان این‌که امروز شما هستید که چهره دولت تدبیر و امید را به خوبی در بین مردم منعکس می‌کنید، گفت: مسائلی در زمینه انتقاد برخی روزنامه‌های محلی به مواضع دولت به صورت تلفنی و حضوری مطرح شد که در صورت انتقاد به حق پذیرا بودیم و در صورت انتقاد نا‌به‌جا با روشن کردن مطلب قانع شدند.

استاندار قم خاطرنشان کرد: سعی می‌شود تا جایی که در توان داریم مشکلات خبرنگاران را کاهش دهیم ولی اجازه بخشش از اموال دولت را نداریم و اگر مجلس مصوبه‌ای را تصویب کند اجرایی می‌شود.

 

وی با اشاره به تاخیر حضور خود در جلسه گفت: به دلیل سفر وزیر بهداشت به منظور افتتاح اورژانس هوایی این تاخیر روی داد.

صالحی‌منش با اشاره به دهکده جهانی گفت: مسئله ارتباطات امروز بسیار مهم است و کشور به عنوان گوشه‌ای از جهان بزرگ محسوب می‌شود که همه اخبار و اطلاعات از آن به جهان منتشر می‌شود و بالعکس از کشورهای دیگر به داخل کشور انتشار پیدا می‌کند.

وی با اشاره به طرح شهرداری تهران مبنی بر تکریم بانوان گفت: حرکت شهرداری سر و صدایی در عالم به پا کرد که حرکتی به حق بود ولی سر و صدای آن دنیا را فراگرفته است در حالی که بخشنامه کوچکی از اداره بود.

استاندار قم خاطرنشان کرد: کار خبرنگار شمشیر دو لبه است و شما امروز بخشی از مجموعه اطلاعاتی نظام جمهوری اسلامی هستید و بسیاری از کارها در حضور شما انجام می‌شود.

وی گفت: تا خبرنگاران از ذات و حقیقت مطلبی آگاه نشدند نسبت به انتشار آن اقدام نکنند چراکه خبر دارای 2 حالت راست یا دروغ است بنابراین باید به حقیقت آن پی ببرید و سپس آن را منتشر کرد.

صالحی‌منش عنوان کرد: خبرنگاران در سرما و گرما در خبرها حاضر می‌شوند به طوری که در برخی از خبرها حضور خبرنگار واجب است.

وی تصریح کرد: لازم است به امر خبررسانی عمق ببخشیم و نگاه همه به شما به عنوان خبرنگار عمیق باشد البته همه شما تحصیلات عالی دارید و ارزش بالای کار خود را از همه بهتر می‌دانید.

این مراسم با تجلیل دستگاه‌ها از خبرنگاران مختلف استان قم پایان یافت.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری