کد خبر: 3153

ایران و عربستان به عنوان دو کشور رقیب در بازار نفت از سال های گذشته تاکنون فعالیت می کنند که اوپک از افزایش ۵ دستگاه دکل حفاری در سطح صنعت نفت ایران در طول سال گذشته میلادی خبر داده است.

به گزارش قم خبر به نقل از مهر، ایران و عربستان سعودی به عنوان دو قطب نفتی اوپک و منطقه خاورمیانه در حالی از سال‌های گذشته تاکنون همواره رقابتی نفتی داشته اند که ایران تنها ۱۰ دستگاه دکل حفاری کمتر نسبت به عربستان در صنعت نفت خود در اختیار دارد.


اوپک با انتشار گزارشی درباره آخرین وضعیت توسعه ناوگان دکل‌های حفاری در بین کشورهای عضو این سازمان نفتی، اعلام کرد: تعداد کل دکل‌های حفاری صنایع نفت و گاز ایران ۱۳۸ دستگاه عنوان شده ضمن آنکه عربستان سعودی به عنوان بزرگترین تولیدکننده و صادرکننده نفت سازمان اوپک ۱۴۸ دستگاه دکل حفاری فعال در صنعت نفت خود در اختیار دارد.

بر این اساس تعداد دکل‌های فعال حفاری در صنعت نفت ایران در سال ۲۰۱۳ میلادی در مقایسه با سال ۲۰۱۲ میلادی از افزایش ۵ دستگاهی برخوردار بوده است.

در حال حاضر عربستان سعودی بیشتری تعداد دکل‌های حفاری در بین کشورهای نفت و گاز خیز خاورمیانه همچون ایران، عراق، کویت، امارات، قطر و عمان را در اختیار دارد.

در گزارش اوپک آمده است: در شرایط فعلی در کل کشورهای جهان پنج هزار و ۱۲۳ دکل در صنایع نفت و گاز فعال و مشغول به کار هستند.

از اینرو از مجموع کل دکل های حفاری در کشورهای مختلف جهان کشورهای عضو اوپک ۸۵۶ دستگاه دکل حفاری را در اختیار دارند.

هم اکنون بیشترین تعداد دکل‌های حفاری جهان در منطقه آمریکای شمالی قرار دارد، این منطقه در سال ۲۰۱۳ میلادی دو هزار و ۱۴۳ دکل حفاری فعال داشته است. منطقه آسیا و اقیانوسیه نیز با داشتن یکهزار و ۷۶ دکل در مقام دوم قرار دارد.

در شرایط فعلی بیشترین تعداد دکل‌های حفاری فعال در دنیا متعلق به آمریکاست که در سال ۲۰۱۳ میلادی برابر با یک‌هزار و ۷۷۱ دکل بود. چین نیز ۸۲۷ دکل حفاری فعال در سال گذشته داشت و از این نظر در رتبه دوم قرار گرفت.

در بین کشورهای نفت و گازخیز جهان سال گذشته میلادی ونزوئلا ۳۷ دکل به ناوگان حفاری خود اضافه کرد تا تعداد دکلهای فعالش به ۱۸۶ برسد. در همین حال تعداد دکل های حفاری عمان نیز با افزایش ۲۲ عددی به ۶۵ دستگاه دکل حفاری رسید.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری