کد خبر: 3151

یک رسانه عرب زبان در گزارشی در فاصله یک روز مانده به برگزاری جلسه پارلمان عراق برای انتخاب رئیس جمهوری از نامزد شدن ۵۰ شخصیت برای این پست و نقش موثر جلال طالبانی خبر داده است.

به گزارش قم خبر به نقل از تسنیم، روزنامه الشرق الاوسط در گزارشی با عنوان " ۵۰ نامزد برای ریاست جمهوری؛بازگشت طالبانی محاسبات را بر هم زد" آورده است: پس از اینکه ائتلاف کردستان نامزد خود را برای ریاست جمهوری عراق انتخاب کرده بود و این کسی جز فواد معصوم عضو برجسته حزب اتحادیه میهنی کردستان با توجه به اختلاف نظرها درباره نامزدی برهم صالح معاون دبیر کل حزب اتحادیه میهنی کردستان و نجم الدین کریم استاندار کرکوک نبود، بازگشت ناگهانی جلال طالبانی رئیس جمهوری عراق به سلیمانیه پس از یک دوره درمانی طولانی در آلمان همه محاسبات در داخل اتحادیه مهینی کردستان که ریاست جمهوری سهم آن است را برهم ریخت.


فرهاد حسن نماینده پارلمان عراق از اتحادیه میهنی کردستان عراق گفت: بازگشت جلال طالبانی نشست دفتر سیاسی اتحادیه میهنی را که قرار بود عصر دو روز قبل برگزار شود تا توافق نهایی درباره نامزد مورد نظر شود، به تعویق انداخت.

وی افزود: دفتر سیاسی حزب اتحادیه میهنی خواه از طریق مشورت با جلال طالبانی و خواه از طریق دادن اختیارات تام از سوی جلال طالبانی به دفتر سیاسی برای انتخاب نامزد مناسب موضوع را حل می کند. با وجود اینکه وضع جسمانی مام جلال بسیار خوب است اما وارد کردن وی در جزییات مربوط به انتخاب نامزد ریاست جمهوری به نظر دشوار می آید.با این حال مادامی که وی به عنوان دبیرکل حزب به کشور بازگشته است دفتر سیاسی حزب نمی تواند بدون مشورت با وی و اطلاع از موضع طالبانی تصمیمی اتخاذ کند.

فرهاد حسن بیان کرد: اگر جلال طالبانی در این باره نظری داشته باشد همه نامزدهای مطرح شده کان لم یکن تلقی می‌گردد زیرا وی اختیار معرفی نامزد جایگزین برای ریاست جمهوری را دارد و این تصمیم برای همه اجرایی خواهد بود.

این در حالی است که ۵۰ شخصیت عراقی برای پست ریاست جمهوری نامزد شده اند که برجسته ترین آنها مهدی الحافظ رئیس سنی جلسات اول پارلمان و وزیر برنامه ریزی دولت ابراهیم الجعفری است که در گفتگو با الشرق الاوسط علت نامزدی خود را این گونه شرح می دهد: هدف من از بین بردن شیوه های اشتباهی است که روند سیاسی بر اساس آن بنا نهاده شده است علاوه بر آن نیاز مبرم عراق به یک رئیس جمهوری عرب دخیل درتصمیم من بود.

ترکمن ها به عنوان قومیت سوم در عراق نیز با هدف شکستن اصل سهمیه بندی و به اعتبار قومیت سوم در عراق برای ریاست جمهوری نامزد معرفی کرده اند.فوزی اکرم ترزی نامزد ترکمن ها که به فراکسیون الاحرار وابسته به جریان صدر گفت: هدف من از نامزد شدن برای پست ریاست جمهوری در راستای حق ترکمن ها در تصدی پست های کلیدی در عراق است به ویژه که از سال ۲۰۰۳ نخست وزیر سهمیه شیعیان، ریاست پارلمان سهم اهل تسنن و ریاست جمهوری سهم کردها بوده است.

الشرق الاوسط آورده است: ناظران سیاسی در پایتخت عراق بر این باورند که تا زمانی که انتخاب روسای سه گانه بر اساس توافق باشد برنده شدن نامزد کردها برای ریاست جمهوری امری قطعی است و فرصتی برای دیگر رقبا و نامزدها باقی نمی ماند.

از سوی دیگر در حالی که برخی از رهبران ائتلاف نیروهای ملی عراق(سنی ها) از نامزدی اسامه النجیفی رئیس پارلمان سابق برای پست معاونت ریاست جمهوری سخن می گویند اما محمد الخالدی از نزدیکان النجیفی اعلام کرد: اسامه النجیفی هنوز به طور قطعی درباره نامزدی یا قبول هر پست کلیدی دیگر تصمیمی نگرفته استا همه چیز در نهایت به تصمیم وی بستگی دارد.نامزدهای زیادی در داخل ائتلاف نیروهای ملی و خارج آن برای این پست وجود دارد.

همزمان خضیر الخزاعی معاون رئیس جمهوری عراق با اشاره به بازگشت جلال طالبانی به عراق گفت: بازگشت طالبانی نقش زیادی در حفظ وحدت ملی میان مردم عراق دارد زیرا وی بر وحدت عراق و حاکمیت و قانون اساسی آن تاکید دارد.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری