دو سناتور برجسته آمریکایی در یک برنامه تلویزیونی اعلام کردند که سیاست‌های اوباما در جهان رو به شکست است و دیری نمی‌پاید که این شکست به سرزمین آمریکا نیز سرایت خواهد کرد.

به گزارش قم خبر ،‌ فارس به نقل از روزنامه آمریکایی کریستین ساینس مانیتور خبر داد، سیاست خارجی باراک اوباما در دوره دوم تصدی پست ریاست جمهوری با انتقادات گسترده‌ای رو‌به‌رو بوده است. بسیاری از منتقدان، اوباما را محکوم به ضعف در عرصه سیاست خارجی می‌کنند. «جان کری» در پاسخ، درگیری گسترده آمریکا در گوشه‌و‌کنار جهان را مثال نقضی بر این انتقادات می‌داند.


انتقاد گسترده از سیاست خارجی اوباما به سال ۲۰۱۱ باز می‌گردد. در آن مقطع و در بحبوحه درگیری آمریکا و نیروهای ناتو برای برکناری «معمر قذافی» در لیبی، برخی از تحلیل‌گران عملکرد اوباما را مورد نقد قرار داده و نقش هدایتگرانه آمریکا را کمرنگ توصیف کردند.

مردم آمریکا چنین رویه‌ای را برای کشور خود نمی‌پسندند. با وجود اینکه مردم از درگیری در جنگ خسته شدند، اما همواره خواستار نقش پررنگ آمریکا در عرصه بین‌المللی بوده‌اند.

در حال حاضر، اوباما با دو موقعیت بسیار حساس در عرصه بین‌المللی مواجه است: سقوط هواپیمای مالزیایی در قسمت شرقی اوکراین که هم‌اکنون مورد منازعه استقلال‌طلبان حامی روسیه و نیروهای دولت اوکراین می‌باشد و حمله رژیم صهیونیستی به غزه که یادآور ناکارآمدی تلاش‌های دولت اوباما در برقراری صلح، علی‌رغم برگزاری چندین دور گفتگو و مذاکره میان نمایندگان دو طرف است.

افزون بر دو مورد فوق می‌توان به وضعیت نابسامان موجود در سوریه و عراق و عدم توافق با ایران نیز اشاره کرد. ورود هزاران مهاجر از سوی آمریکای لاتین به کشور آمریکا و چگونگی حل این بحران نیز از دیگر معضلات پیش‌روی اوباما است.

جان کری در دفاع از سیاست خارجی دولت اوباما در مصاحبه خود با شبکه ای.بی.سی نیوز مدعی شده است که آمریکا در حال حاضر بیش از هر زمانی در عرصه جهانی درگیر است و توانسته بیش از همیشه موثر واقع گردد. وی تمایل مردم کشورهای مختلف به حضورآمریکا در عرصه و تلاش برای حل مشکلات موجود را نشانی از درک جهانی نسبت به نقش مهم آمریکا در رهبری جهانی دانسته است.

از سوی دیگر « لیندسی گراهام» سناتور کارولینای شمالی و «جان مک‌کین» یکی از جمهوری‌خواهان مطرح در کنگره با شرکت در برنامه‌ای تلویزیونی سیاست خارجی دولت را احمقانه و توهم‌آمیز نامیدند.

این دو سناتور در اظهارات خود جهان را در شرایط حاضر سرگردان توصیف کردند و از اوباما به خاطر قاطع نبودن در این وضعیت به‌شدت انتقاد کردند. گراهام مدعی شده است که سیاست‌های اوباما در جهان رو به شکست است و دیری نمی‌پاید که این شکست به سرزمین آمریکا نیز سرایت خواهد کرد.

حتی برخی از دموکرات‌ها نیز انتظار بروز قطعیت بیشتر بویژه در مورد اوکراین و سقوط هواپیمای مالزیایی در دونتسک را دارند.

جان کری این انتقاد را نیز بی‌پاسخ نگذاشته است و گفته است که در حال حاضر آمریکا مشغول رایزنی با متحدین اروپایی خود در مورد واکنش مقتضی است. رئیس جمهور به‌دنبال اتخاذ رویکردی عقلانی به‌جای عملکرد شتابزده است و در حال حاضر مشغول جمع‌آوری اطلاعات لازم در این زمینه هستیم.

گراهام عدم قطعیت را وجه ممیزه سیاست اوباما خوانده است و گفته است که تلاش رئیس جمهور برای مشورت در امور مختلف منجر به عدم تصمیم‌گیری در عرصه عملی شده و تلاش وی برای رفتار عاقلانه را منتهی به ضعف توصیف کرده است.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری