کد خبر: 3135

با وجود ادامه حملات جنایتکارانه رژیم صهیونیستی به غزه و شهادت صدها شهروند فلسطینی، مسؤولان عربستان سعودی همچنان در قبال این جنایات ساکت هستند.

به گزارش قم خبر به نقل از العالم، تنها اقدام عربستان سعودی پس از شدت گرفتن حملات جنایتکارانه رژیم صهیونیستی به غزه، تأیید طرح مصر برای آتش بس بود؛ طرحی که به دلیل جانبداری کامل از رژیم صهیونیستی و نادیده گرفتن مطالبات فلسطینیها در غزه، با مخالفت مقاومت و گروه‌های فلسطینی ناکام ماند.


سایت خبری تحلیلی "رأی الیوم" به نقل از ناظران عرب نوشت: عربستان سعودی به غیر از اعلام کمک ۵۰ میلیون دلاری به غزه، تا کنون هیچ مسؤول فلسطینی حتی محمود عباس را به ریاض دعوت نکرده است.

بر اساس این گزارش، قطع بودن روابط بین عربستان سعودی و حماس، دلیلی برای خودداری ریاض از هرگونه اقدام برای توقف تجاوزات صهیونیستها به غزه و یا تحت فشار گذاشتن آمریکا در این زمینه، نمی باشد.

دیدار "خالد مشعل" رئیس دفتر سیاسی جنبش حماس با شیخ صباح الاحمد" امیر کویت موضوع قابل توجهی است، زیرا روابط بین این جنبش و کویت در سالهای اخیر چندان قوی نبود، و مشعل سالها به کویت سفر نکرده بود.

در همین راستا قرار است "بان کی مون" دبیرکل سازمان ملل متحد برای گفتگو درباره آتش بس غزه، در سفری منطقه‌ای به دوحه، کویت، قاهره، قدس، رام الله، و عمان برود. "جان کری" وزیر خارجه آمریکا نیز پس از بان کی مون سفری به منطقه خواهد داشت؛ این درحالی است که هنوز سفر به ریاض در برنامه کاری این دو نفر گنجانده نشده است.

تنها اقدام بارز عربستان سعودی در زمینه مسأله فلسطین، طرح موسوم به "صلح عربی" است که پس از اعلام آن، سران عرب در نشست سال ۲۰۰۲ در بیروت، آن را در دستور کار خود قرار دادند. طرحی که هدف نهایی آن تضمین حضور اشغالگران صهیونیست در فلسطین و عادی سازی روابط دولتهای عربی با رژیم صهیونیستی بود.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری