کد خبر: 3110

بشار اسد در نخستین اقدام نجاح العطار را به عنوان معاون رئیس جمهوری تعیین کرده و این در حالی است که در مهره چینی های جدید خبری از فاروق الشرع، معاون سابق رئیس جمهوری در امور سیاسی نیست.

به گزارش قم خبر ؛ شبکه خبر به نقل از الحیات خبر داد، بشار اسد در دور سوم ریاست جمهوری خود، مهره ها ی جدیدی را برای دولت آینده چینش کرده است. بشار اسد رئیس جمهوری سوریه نجاح العطار معاون رئیس جمهوری سوریه را در مقام خود ابقا کرد اما هیچ خبری درباره سرنوشت فاروق الشرع معاون دیگر او که از یک سال و نیم پلیس در مکانی عمومی ظاهر نشده، منتشر نشده است .


خانم العطار که یک سنی ۸۱ ساله است و از سال ۲۰۰۶ در این سمت قرار دارد براساس حکم روز شنبه ریاست جمهوری در مقام خود ابقا شد و روز یکشنبه در برابر اسد سوگند خورد. این نخستین انتصاب اسد از زمان مراسم تحلیف روز چهارشنبه برای سومین دوره هفت ساله محسوب می شود.

العطار در مراسم ادای سوگند رئیس جمهوری سوریه که روز چهارشنبه هفته گذشته در برابر نمایندگان مجلس سوریه و مقام های ارشد این کشور برگزار شد نیز حضور داشت و در کنار معاون دبیر کل حزب بعث، عبدالله الاحمر، حزب حاکم و انیسه اسد، مادر بشار اسد نشسته بود.

در این میان غیبت فاروق الشرع از مراسم تحلیف مشهود بود در حالی که حضور ژنرال علی مملوک، رئیس دفتر امنیت ملی سوریه در مراسم برجسته بود.

در این میان برخی منابع خبری می گویند که برای فاروق الشرع دستور بازنشستگی صادر شده و وی تنها به صورت تشریفاتی در محل کار خود در دمشق حاضر می شود و بیشتر زمان خود را در منزل مسکونی اش می گذراند. فاروق الشرع اهل درعا و سنی مذهب و دایی هیثم مناع، مخالف سرشناس سوری ساکن سوریه است. وی در زمان حافظ اسد، رئیس جمهوری فقید سوریه وزیر امور خارجه و در زمان بشار اسد، معاون رئیس جمهوری سوریه بود و از ارکان مهم حکومت و حزب بعث محسوب می شود.

از سوی دیگر ارتش سوریه حملات زمینی خود را برای کسب دستاوردهای میدانی جدید آغاز کرده است. حال در سایه اعتراف به شکست جامعه جهانی برای کنار زدن بشار اسد از قدرت، وی تلاش های تازه ای را برای تصاحب شهرهای از دست رفته آغاز کرده است و تلاش دارد به پیشروی های خود ادامه دهد. در همین چارچوب ارتش سوریه روز جمعه توانست بر چاه های گاز در ریف، حمص در مرکز کشور تسلط یابد. در این حمله ارتش سوریه توانست ۴۰ نفر از نیروهای تکفیری وابسته به دولت اسلامی یا همان داعش سابق را از پای در آورد. به این ترتیب به گفته رامی عبدالرحان، مدیر مرکز "المرصد" شمار کشته شدگان این درگیری ها که از روز پنج شنبه آغاز شد به ۲۷۰ نفر رسید که از این رقم ۱۱ نفر از شهروندان عادی و مابقی از نیروهای داعش بوده اند و البته تعداد انگشت شماری از نیروهای ارتش سوریه نیز کشته و زخمی شدند.

از سوی دیگر ناظران غربی از تصمیم تازه حکومت سوریه برای تغییر گذرنامه های سفر شهروندان سوری ابراز نگرانی کرده و گفته اند که بیم آن می رود در پی این اقدام صدها هزار سوری به ویژه از افراد مخالف حکومت سوریه از دریافت گذرنامه سفر محروم شوند.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری