کد خبر: 2806

«اظهارات اخیر رهبر عالی ایران به معنای ترسیم خط قرمز در مذاکرات هسته‌ای بود.»

به گزارش قم خبر به نقل از کیهان، روزنامه وال‌استریت ژورنال با انتشار این تحلیل نوشت: رهبر عالی ایران آیت‌الله «علی خامنه‌ای» هفته گذشته در سخنانی در جمع فن‌سالاران بلندپایه و مقامات نظامی کشور اعلام کرد ایران مشخصاً لازم است ظرفیت غنی‌سازی خود را وسعت بخشد.


اظهارات آیت‌الله خامنه‌ای همزمان با جریان داشتن گفت‌وگوهای هسته‌ای ایران در وین ایراد شد.

وال‌استریت ژورنال می‌افزاید: در خصوص این گفت‌وگو‌ها یک مقام آمریکایی اعلام کرد طرف‌های گفت‌وگو با ایران همه تمرکزشان بر روی نکاتی است که دیپلمات‌های ایران پشت میز مذاکره مطرح می‌کنند اما اظهارات آیت‌الله خامنه‌ای که کلام آخر را در سیاست هسته‌ای ایران بر زبان جاری می‌سازد، فضای چندانی برای مانور دادن باقی نمی‌گذارد. رهبر ایران همواره در صحبت از موضوع هسته‌ای، تعابیری وسیع به کار می‌برد و همواره هم دست حمایتش بر سر تیم مذاکره‌کننده ایران بوده است ولو آنکه نسبت به موفقیت آن چندان خوش‌بین نیست.

روزنامه آمریکایی افزود: صحبت‌های روز دوشنبه رهبر عالی ایران به نحوی بی‌سابقه متضمن مشخص‌ترین اشارات وی در موضوع هسته‌ای بود. او در فرازی از صحبت‌هایش اعلام کرد «شش قدرت از ایران می‌خواهند ایران قبول کند تعداد سانتریفوژ‌هایش را به ۱۰ هزار عدد کاهش دهد». آیت‌الله خامنه‌ای در این مراسم گفت «هدف آن‌ها این است که جمهوری اسلامی را در باب ظرفیت غنی‌سازی به ۱۰ هزار سو (swu) راضی کنند، منتهی از ۵۰۰ سو و سپس ۱۰۰۰ سو شروع کردند. ۱۰ هزار سو شامل حدود ۱۰ هزار سانتریفیوژ قدیمی می‌شود که ما از قبل داشتیم». «سو» swu معادل ظرفیت غنی‌سازی یک سانتریفیوژ در یک سال است.

«کریم سجادپور» عضو پیوسته «برنامه خاورمیانه» در «موسسه کارنگی» گفت: «رقم ۱۹۰ هزار swu، ۱۰ برابر بزرگ‌تر از رقم موردنظر آمریکا برای ظرفیت هسته‌ای ایران برای یک دهه آینده است».
یادآور می‌شود رقم ۱۹۰ هزار سو، رقمی است که صاحبنظران و اهل فن داخلی درباره حجم نیاز کشورمان به غنی‌سازی عنوان کرده‌اند.

رهبر معظم انقلاب همچنین با تغییر کاربری تاسیسات غنی‌سازی فردو به مرکز تحقیقاتی! مخالفت کردند.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری