کد خبر: 2578

رژیم صهیونیستی تجزیه کردستان عراق را به مثابه خنجری در قلب ملت‌های حامی محور مقاومت در منطقه می‌داند.

به گزارش قم خبر به نقل از کیهان، پایگاه خبری ایلاف وابسته به گروهی از مخالفان رژیم سعودی، با انتشار خبر فوق نوشت: هیچ شکی نیست که اظهارات اخیر مسئولان اسرائیلی در خصوص کردستان و حمایت از استقلال آن تلاشی تازه برای ضربه زدن به محور ممانعت یا همان مقاومت در رأس آنها ایران و کشورهای طرفدار «وحدت میهن‌عربی» است. کسانی که به دنبال امت واحد عربی هستند نیز باید پیام اظهارات مقام‌های اسرائیلی را دریابند. اسرائیل براساس این اظهارات به این نتیجه رسیده که اکنون وقت اعلام جدایی کردستان از بغداد است. این حرفی است که دقیقاً آویگدور لیبرمن، وزیر امور خارجه رژیم صهیونیستی به همتای آمریکایی‌اش جان‌کری گفته است. همین رویکرد را شیمون‌پرز، رئیس‌جمهوری اسرائیل نیز در نامه خود به باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا داشته است.


ایلاف ادامه می‌دهد: اگر بخواهیم به روابط اسرائیل و کردستان عراق نظری بیندازیم درمی‌یابیم که این روابط طولانی است، می‌توان گفت که چنین اظهاراتی از سوی اسرائیلی‌ها تازگی ندارد. این اظهارات در حقیقت برآمده از «عشق ممنوعی» است که بیش از نیم قرن بر روابط دو طرف حاکم بوده است. آنچه در این جا جدید است، اظهارات مسئولان اسرائیلی است که از خفا بیرون آمده‌اند و حرف‌های خود را علنا بیان می‌کنند.

نویسنده می‌افزاید: در کتاب «فروپاشی امید- روابط اسرائیل- کردستان ۱۹۶۳-۱۹۷۵» شلومون نکدیمون، روزنامه‌نگار و مشاور اسحاق شمیر، مشاور سابق نخست‌وزیر اسرائیل زوایای بسیاری از روابط مخفی و سری روابط اسرائیل و کردها را برملا می‌کند؛ خصوصاً در زمان ملا مصطفی بارزانی، پدر مسعود بارزانی، رئيس فعلی اقلیم کردستان عراق، بارزانی پسر گفت: کشورهایی نظیر مصر و اردن و مغرب و قطر و ترکیه و اندونزی و غیره با آن رابطه دارند و بد نیست که ما نیز با آن رابطه داشته باشیم.

ایلاف خاطرنشان کرد: روابط اسرائیل با کردها براساس «دشمن دشمنم دوستم است» شکل گرفته است. از نگاه اسرائیلی‌ها به دلیل موقعیت جغرافیایی و نوع پراکندگی‌ای که کردها در منطقه خود دارند، بهره‌برداری از آنها مفید و در عین حال آسان است. اسرائیلی‌ها حتی بر این اعتقادند که تشکیل کشور مستقل کردی به مثابه «ذخیره‌ای استراتژیک و طراز اول برای اسرائیل» محسوب می‌شود عوفرا بنجیو در این باره می‌گوید‌«شکل‌گیری کردستان مستقل باعث تضعیف کشورهای متعددی که با اسرائیل دشمنی تاریخی دارند مثل عراق و سوریه و ایران می‌شود.» به اعتقاد آنها کردستانی که در دل کشورهای مقاومت تشکیل شود می‌تواند همانند خنجری در قلب ملت‌های منطقه حامی «محور ممانعت» باشد. ایجاد کشور کردی که مورد حمایت اسرائیل باشد می‌تواند معادلات منطقه را تغییر داده و در درگیری نفوذ تاریخی موجود میان «ترکیه سنی» با «ایران شیعی» تاثیر مستقیم بگذارد این مسئله می‌تواند به سود اسرائیل باشد.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری