کد خبر: 223

درحالی هنوز خبری مبنی بر واریز قسط ششم دارایی‌های بلوکه شده ایران منتشر نشده که یک کار‌شناس مسائل بانکی، مناسبات بین‌المللی را دلیل طولانی شدن روند واریز دارایی‌ها اعلام کرده و آن را امری طبیعی می‌داند.

به گزارش قم خبر و به نقل از ایسنا، در پی توافق هسته‌ای ۲۴ نوامبر میان ایران و گروه ۱+۵ مقرر شد ۴. ۲ میلیارد دلار از پول‌های بلوکه شده حاصل از فروش نفت ایران آزاد و طی هشت قسط به ترتیب به صورت ۵۵۰ میلیون دلار در اول فوریه، ۴۵۰ میلیون دلار در تاریخ اول مارس:، ۵۵۰ میلیون دلار در ۷ مارس،، ۵۵۰ میلیون دلار ۱۰ آوریل، ۴۵۰ میلیون دلار در روز۱۵ آوریل، ۵۵۰ میلیون دلار در تاریخ ۱۴ مه، ۵۵۰ میلیون دلار در ۱۷ ژوئن و ۵۵۰ میلیون دلار در تاریخ ۲۰ ژوییه واریز شود.

 
بر این اساس قسط اول دارایی‌های ایران که مبلغ ۵۵۰ میلیون دلار و نزد بانک مرکزی ژاپن بود، سوم فوریه از طریق نشنال بانک سوییس به فرانک سوییس تبدیل و به حساب بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران واریز شد.

 
قسط دوم از مبلغ ۴، ۲ میلیارد دلار مورد توافق به مبلغ ۴۵۰ میلیون دلار نیز به ین ژاپن در تاریخ ۳ مارس ۲۰۱۴ برابر با دوازدهم اسفند ماه ۱۳۹۲ آزاد و در اختیار بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران قرار گرفت.

 
اوایل سال جاری نیز بانک مرکزی اعلام کرد که از سه قسط دارایی‌های ایران یک قسط به بانک سوییسی و دو قسط به بانک مسقط منتقل شده است. بنا به این گزارش با واریز قسط چهارم و پنجم به ترتیب به میزان ۵۵۰ و ۴۵۰ میلیون دلار، در تاریخ ۱۸ اردیبهشت برابر با ۹ مه، به حساب بانک مرکزی واریز شد بنابراین تا کنون ۲. ۵۵ میلیارد دلار از ۴. ۲ میلیارد دلار دارایی بلوکه شده ایران که بنا شد در پی توافق هسته‌ای ۲۴ نوامبر میان ایران و گروه ۱+۵ آزاد شود، به حساب بانک مرکزی واریز شده است.

 
اکنون بیش از دو هفته از موعد واریز قسط ششم دارایی‌های بلوکه شده گذشته اما هنوز خبری مبنی بر واریز قسط ششم منتشر نشده است، ‌ البته بررسی زمان واریز این دارایی‌ها نشان می‌دهد که هیچ یک از این اقساط در موعد تعیین شده واریز نشده است.

 
در این راستا سید بهاءالدین حسینی هاشمی، کار‌شناس مسائل بانکی، واریز نشدن این دارایی‌ها در زمان‌های تعیین شده را امری طبیعی دانسته و معتقد است: وقتی اوفک و یا سازمان‌های دیگر مجوز آزاد شدن دارایی را صادر می‌کنند، روند ابلاغ آزاد شدن منابع در بانک‌هایی دارایی‌ها را بلوکه کرده‌اند و همچنین انتقال این دارایی‌ها به حساب‌های معرفی شده از سوی بانک مرکزی ایران زمان بر است.

 
وی با بیان اینکه بنا نبوده این منابع وارد کشور شود، تاکید کرد: دارایی‌های آزاد شده در حساب بانک مرکزی نزد بانک‌های دیگر سپرده می‌شود و برای مصارف ارزی بانک مرکزی مانند واردات کالا و یا پرداخت بدهی‌ها هزینه می‌شود. بر این اساس پیش‌تر نیز ولی‌الله سیف، رییس کل بانک مرکزی، اعلام کرده بود که تفاهمی صورت گرفته و بنا شده که پول‌ها به صورت یکجا از منابع ما در ژاپن، ‌ کره‌ و یا هند به بانک‌هایی که با ما ارتباطات کارگزاری ایجاد کرده‌اند و به فروشندگان کالاهای اساسی و تجهیزات پزشکی پرداخت شود.

 
همچنین اسامی بانک‌های اقتصاد نوین، پارسیان، پاسارگاد، کارآفرین، سرمایه، سامان، مسکن و کشاورزی به عنوان بانک‌های غیرتحریمی که از سوی اتحادیه اروپا و ایالات متحده آمریکا مورد قبول بوده و در چارچوب توافقات ژنو قادر به خدمات بانکی هستند، توسط بانک مرکزی اعلام شده بود.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری