کد خبر: 2216

نگاهی به بازتاب تحولات عراق در عربستان

عربستان متهم ردیف اول حمایت از گروه های تکفیری در همه نقاط جهان به حساب می آید.

به گزارش قم خبر به نقل از جهان نيوز ، طی سه سال اخیر عربستان در سوریه پس از حمایت از گروه های تروریست و تکفیری در مقاطعی حتی مورد انتقاد برخی کشورهای غربی نیز قرار گرفت. در تحولات عراق همواره گروه های مختلف سیاسی این کشور نیز عربستان را اصلی ترین عامل ناامنی های عراق معرفی می کنند. با این وجود عملکرد آل سعود در تحولات عراق قابل تامل است. به لحاظ موضع بین الملی، عربستان همانند آمریکا دولت عراق را مسؤول ناامنی ها در این کشور اعلام کرد و رسانه های این کشور نیز همانند گذشته این تحولات را تقابل شیعه و سنی معرفی می کردند. اما بازتاب تحولات عراق در عربستان چگونه است؟


الف: طی چند روز اخیر رایزنی کشورهای عربی با یکدیگر برای جلوگیری از نفوذ داعش در پایتخت های آنها نشانه عمق نگرانی از گسترش گروه های تروریستی در این کشورها است. در این میان عربستان کشوری بسیار نگران به نظر می رسد. "ملک عبدالله"، پادشاه عربستان سعودی در جلسه شورای امنیت ملی درباره بررسی تحولات عراق دستور داد تا همه تدابیر برای حمایت از اراضی عربستان در مقابل خطر تروریسم اتخاذ شود. از سوی دیگر تلویزیون دولتی عربستان سعودی اعلام کرد که این کشور ۳۰ هزار سرباز خود را در مرز با عراق مستقر کرده است.

ب: در پی تشدید بحران امنیتی عراق و ادامه بحران سوریه، بندر بن سلطان دوباره به مدیریت امنیتی عربستان بازگشت. این در حالی بود که بندر بن سلطان از ریاست سازمان اطلاعاتی چندی قبل برکنار شده بود. از سوی دیگر تحولات منطقه موجب شد «عبدالله بن عبدالعزیز» پادشاه عربستان «خالد بن بندر» به عنوان رئیس سازمان اطلاعاتی را انتخاب کند. این در حالی بود که پادشاه عربستان سه ماه پیش «یوسف الادریسی» شخصی خارج از خاندان پادشاهی را به ریاست سازمان اطلاعاتی عربستان منصوب کرده بود.

ج: چند روز قبل شبکه خبری «العربیه» گزارش کرد که «عبدالله بن عبدالعزیز» پادشاه عربستان سعودی دستور داده است تا نیم میلیارد دلار تحت عنوان «کمک به مردم عراق» پرداخت شود. در بیانیه پادشاه عربستان قید شده که این کمک بدون در نظر گرفتن نوع گرایش‌های مذهبی و یا قومیتی مردم عراق برای آنها در نظر گرفته شده و قرار است از طریق سازمان ملل متحد پرداخت شود. ولی کارشناسان معتقدند هدف از این امر ارسال کمک و حمایت از داعشیها در مناطق درگیر در پوشش بشر دوستانه است.

د: شاهزاده ترکی فیصل رئیس اسبق سازمان اطلاعات عربستان همچنین فاش کرد که دولت سعودی و دولت آمریکا درباره گروه مسلح موسوم به "دولت اسلامی" (داعش) تبادل اطلاعات کرده‌اند.

هـ: پس از مدت ها هشدار دستگاه های اطلاعاتی عربستان بالاخره عملیات انتحاری نیز در این کشور اتفاق افتاد. این در حالی است که جمعه مقامات سعودی از کشته شدن یکی از اعضای نیروهای امنیتی در گذرگاه مرزی الودیعه در مرز با یمن خبر داد که بر اثر اصابت گلوله کشته شده است. شنبه هم دو فرد انتحاری با منفجر کردن مواد منفجره بسته شده به خود در داخل یک ساختمان دولتی در منطقه شروره در جنوب عربستان مواد منفجره بسته شده به خود را منفجر کردند.

و: داعش ادعای خلافت اسلامی دارد و برای تحقق این موضوع دیگر به خاک عربستان سعودی که سالهاست آل سعود حامی آنها بوده نیز طمع دارد. وضعیت امنیتی عربستان قابل پیش بینی نیست و مارهایی که خود در آستین پرورش داده امروز دامن گیر امنیت ملی این کشور شده اند.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری