کد خبر: 192

آیت الله جوادی آملی در دیدار با اندیشمندان آمریکایی:

رهبران دینی و اندیشمندان آمریکایی شرکت کننده در نشست «جهان عاری از خشونت و افراطی‌گری از منظر ادیان ابراهیمی»، با حضور در محل بنیاد بین المللی علوم وحیانی اسراء با حضرت ایت الله العظمی جوادی آملی دیدار و گفتگو کردند.

به گزارش قم خبر و به نقل از خبرگزاری تسنیم از قم و به نقل از دفتر آیت الله جوادی آملی، آیت الله عبدالله جوادی آملی در دیدار با رهبران دینی و اندیشمندان آمریکایی، جهان را به خانه مشترک همه انسان‌ها تشبیه کرد و اظهار کرد: آنچه برای همه ما لازم است این است که بدانیم در کجا زندگی می‌کنیم. آنکه این جهان را ساخت و ما را به آن دعوت کرد خدای ماست، مهندس و معمار این خانه یعنی خداوند فرمود مصالح این بنای عظیم حقیقت است؛ یعنی خداوند می‌فرماید ما جهان را از سنگ و چوب و آهن و سیمان نساختیم بلکه جهان و همه موجودات درون آن از مصالح حق و عدل و عقل ساخته شده است.

مرجع تقلید شیعیان افزود: درقرآن کریم آیات زیادی وجود دارد که به این مسئله که مصالح جهان از حق و عدل است اشاره دارد لذا اگر کسی خواست در این نظام زندگی سالم و صالحی داشته باشد باید بر مدار حق و عدل زندگی کند یعنی نه بیراهه برود و نه راه کسی را ببندد، اگر راه کسی را بست و بر کسی ظلم و ستم و خشونت روا داشت جای او در عالم نیست.

استاد عالی حوزه علمیه قم با اشاره به سیره حضرت داوود و سلیمان در صحف ابراهیمی خاطرنشان کرد: معجزه حضرت داوود این بود که آهن سخت را در دستان او نرم می‌شد لیکن آن حضرت از این قدرت خود به جای ساخت شمشیر و تیغ و نیزه که وسیله خشونت است برای بافتن زره که وسیله دفاعی و حفاظتی است استفاده می‌کرد. یعنی قدرت برای حفظ مردم است و نه کشتن مردم.

وی تصریح کرد: در خصوص حضرت سلیمان، خدا در کتب آسمانی‌اش می‌فرماید: که معدن مس را برای سلیمان مانند چشمه آب جاری روان ساخته بود اما حضرت سلیمان از این معجزه الهی برای ساخت انواع ظروف که وسیله زندگی مردم است استفاده می‌کرد و نه ساخت شمشیر و نیزه که وسیله کشتار است؛ سیره پیامبر اسلام نیز اینگونه بود که تا به ایشان جنگی تحمیل نمی‌شد وارد جنگ نمی‌شدند. این عصاره فرموده خداوند درباره چگونه زیستن و عصاره کار رهبران الهی است.

 آیت الله جوادی آملی با اشاره به شکنندگی صلح جهانی با توجه بحرانهای منطقه‌ای و بین المللی تاکید کرد: دین آمده است برای دو مطلب اساسی یک بیان مهندسی این عالم و دیگری اینکه چگونه در این عالم زندگی کینم، اگر خدای نکرده جنگ جهانی سوم شروع شود نامی از جهان نمی‌ماند؛ بر همه ما و رهبران اسلامی و مسیحیت و اندیشمندان و فرهیختگان جهان لازم است که از حق و عقل حمایت کنیم تا با همکاری همه ما خشونت و ترور و تکفیر رخت بر بندد، سلاح کشتار جمعی تولید نشود و سازمان ملل سازمان همه ملت‌ها و نحله‌ها باشد، این گوشه‌ای از پیام اسلام است.

هیئت دینی آمریکایی متشکل از دکتر جو هان‌تر دستیار ارشد دینی کلیسای نورتلند، دکتر باربارا اسکینر رئیس شبکه ملی کشیشیان آمریکایی آفریقایی، دکتر جیمزآگوست کوالسکی رئیس کلیسای کتدرال، پروفسور آنتونی دسترو استاد حقوق دانشگاه کاتولیک واشنگتن، دکترآلکس روی می‌دلی رئیس شورای ملی کلیساهای آمریکا برای انجام گفت‌و‌گوی دینی با مرکز گفت‌و‌گوی ادیان و تمدن‌های سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و نیز دیدار با مراجع و شخصیت‌های فرهنگی کشورمان به ایران سفر کردند.

انتهای پیام/

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری