کد خبر: 16036

رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: وقتی که مذاکرات شروع شد آمریکائیها بحث ۲۵سال را پیش کشیده بودند ایران نیز بحث ۲سال را، بالاخره در طول مذاکرات این بحث ادامه یافت تا دوطرف نهایتا بر ۱۰سال توافق کردند.

به گزارش قم خبر به نقل از مهر، "علی اکبر صالحی" روز یکشنبه در گفت و گو با برنامه "من طهران" شبکه خبری العالم تاکید کرد: هرکسی می خواهد روایت خودش را از مذاکرات هسته ای داشته باشد؛ ولی باید به این مسائل توجه داشت که اولا ما تا به امروز هیچ توافقی نکرده ایم، هرآنچه تا به امروز انجام گرفته، فهم مشترک روی موضوعات مختلف بوده، بین فهم مشترک و توافق فاصله قابل توجهی هست، از یک جهت، فهم مشترک برای رسیدن به توافق کمک می کند.


وی افزود: اگر فهم مشترکی روی موضوعات مهم نمی داشتیم، یقیناً اگر می خواستیم به یک توافقی برسیم، خیلی مشکل می شد، پس الان می توان گفت که زمینه برای رسیدن به توافق هموار شده، البته جزئیات و مسائلی هست که بعداً باید به آن رسیدگی کرد و این دو سه ماهی که پیش رو داریم، برای همین کار است.

هیچکدام از تاسیسات هسته ای ایران تعطیل نخواهد شد

صالحی گفت : اما روایت ما اینکه چرا ما می گوییم تا به امروز با توجه به فهم مشترک حاصل شده، خوشبختانه جمهوری اسلامی ایران به هر حال یک بردی داشته است، برد به این صورت هست که هیچکدام از تاسیسات جمهوری اسلامی ایران تعطیل نخواهد شد.
وی خاطرنشان کرد : اگر به گفتار و موضع گیری های سابق مسئولان آمریکایی واروپایی توجه کنید، مثلا در سال های گذشته، متوجه خواهید شد که آن ها گفته بودند که مثلا ًایران نباید غنی سازی داشته باشد، ایران حق داشتن راکتور آب سنگین را ندارد و غیره، یعنی ایران را درمسیری می خواستند ببینند، مانند همان سرانجامی که برای لیبی انجام شد، خب می بینیم که این اتفاق نیفتاد، ما غنی سازی را داریم، آب سنگین را داریم که می شود گفت دو فعالیت مهم است.

معاون رئیس جمهوری تاکید کرد که اورانیوم غنی شده وآب سنگین کالاهای استراتژی