عضوارشد تیم هسته ای گفت: از سه شنبه ممکن است به این مرحله برسیم و به این نتیجه برسیم که رسیدن به راه حل عملی نیست و مذاکرات باید مسیر دیگری را طی کند. امیدواریم مذاکرات سه شنبه یا چهارشنبه به نتیجه برسد.

ممکن است رسیدن به راه حل عملی نباشد/ پیشرفتی نداشتیم

به گزارش قم خبر به نقل از مهر، سید عباس عراقچی، عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته ای در پاسخ به این پرسش که نشست های امروز در لوزان چگونه بوده است، گفت: امروز صبح جلسه وزرای امور خارجه ایران و ۱+۵ برگزار شد. تمام وزرا تا آخر شب روز گذشته وارد شده بودند و جلسه بسیار مهمی بود و در آن بحث های بسیار ریزی صورت گرفت.

وی ادامه داد: این رویه برخلاف جلسات سابق وزرای امور خارجه ایران و گروه ۱+۵ بود که معمولا به بحث های کلی می گذشت. جلسه صبح جلسه کاری بسیار جدی بود.

عراقچی تصریح کرد: موضوعاتی که هنوز برای آنها راه حلی پیدا نشده است به شکل جدی مورد بحث قرار گرفت. در اکثر موضوعات راه حل داریم، چند موضوع است که بحث ها پیرامون آن باید ادامه پیدا کند؛ نظرات وزرا شنیده و قرار بر این شد که بحث ها درسطح کارشناسی و سیاسی ادامه پیدا کند و ماموریت داده شد که کارشناسان فنی بحث های باقی مانده را ادامه دهند و کارشناسان سیاسی و معاونان وزرای امور خارجه بحث ها را در سطح سیاسی ادامه خواهند داد. پس از اتمام جلسه وزرا در صبح جلسات کارشناسی ادامه پیدا کرد و تا شب هم ادامه پیدا خواهد کرد.

وی در پاسخ به این سئوال که چقدر به توافق نزدیک شده اید، گفت : نمی توان به شکل قاطع در این خصوص نظر داد. پیشرفت های خوبی در دوره های گذشته مذاکراتی داشتیم. در این دور هنوز نمی توان گفت پیشرفت قابل ملاحظه ای صورت گرفته است اما روی ایده های مختلف کار کردیم و راه حل های محتملی که برای چند موضوع اختلافی وجود دارد مورد بررسی جدی قرار گرفته است.

عراقچی تصریح کرد : هنوز در موقعیتی نیستیم که بگوییم که نزدیک به حل این مسائل هستیم. اما با این وجود امیدوار هستیم و به تلاش های خود ادامه می دهیم.

وی در پاسخ به این سئوال که آیادر نشست امروز بعد از ظهر امکان حل موضوعات وجود دارد، گفت: کار سختی است. بحث ها در حال انجام شدن است. امیدوار هستیم تا آخر وقت امروز یا فردا بتوانیم موضوعات را به جمع بندی برسانیم اما هیچ تضمینی وجود ندارد.

عراقچی خاطرنشان کرد: همه وزرای امور خارجه جز وزیر امور خارجه روسیه در لوزان باقی می مانند. آقای لاوروف لوزان را به دلیل کار شخصی ترک کرده و اگر به جمع بندی برسیم باز می گردد. سایر وزرای امور خارجه باقی می مانند تا به پیشرفت مذاکرات کمک کنند و خود این مسئله نشان دهنده عزم و اراده جدی برای حل موضوعات است.

وی در پاسخ به این سئوال که پیش بینی شما در خصوص مدت زمان مذاکرات در روزهای آینده به چه شکل است گفت: هر لحظه ممکن است در خصوص مسائل مورد اختلاف راه حلی پیدا شود. به شخصه رسیدن به راه حل برای امشب را غیر محتمل می دانم. از فردا ممکن است به این مرحله برسیم و به این نتیجه برسیم که رسیدن به راه حل عملی نیست و مذاکرات باید مسیر دیگری را طی کند. امیدواریم مذاکرات فردا یا پس فردا به نتیجه برسد.

عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته ای در پاسخ به این سئوال که آیا در خصوص صدور بیانیه پس از به توافق رسیدن به نتیجه ای رسیده اید یا خیر، گفت: هنوز در این خصوص صحبت خاصی نکرده ایم؛ به این دلیل که در حال حاضر مشکلی وجود دارد که اگر حل شود در مرحله بعد به مسئله مد نظر شما فکر خواهیم کرد.

عراقچی بیان کرد: بنای ما این است که اگر قرار شد جلسه جمع بندی شکل بگیرد حتما در ژنو و در مقر سازمان ملل باشد.

وی در این باره که طرف مقابل تا چه اندازه در دو حوزه تحقیق و توسعه و فعالیت های هسته ای ایران حاضر به عمل به تعهدات خود طبق توافق ژنو است، گفت: تواقفنامه ژنو یک توافق موقت و میانی بود تا ما به توافق جامع برسیم. مهم توافقی است که از این به بعد صورت می گیرد و تعهداتی که طرفین از این تاریخ به بعد به هم می دهند.

عراقچی در گفتگو با واحد مرکزی خبر گفت: در بسیاری از موارد به تفاهم رسیده ایم اما هنوز چند مورد باقی مانده است که باید درباره آنها تصمیم گیری شود.

وی در پاسخ به این سئوال که ارزیابی شما از رویکرد ۱+۵ در نشست صبح چه بود، گفت: آنچه می توانیم تأیید کنیم جدیت تمام طرفین برای رسیدن به راه حل است. حضور وزرای خارجه کشورهای اروپایی، روسیه، چین و هم آمریکا نشان دهنده جدیت آنها برای رسیدن به راه حل است. اما به این معنی نیست که به هر راه حلی رضایت داده شود. کما اینکه ما هم بسیار جدی هستیم و اراده سیاسی خود را داریم اما هر راه حلی مطلوب ما نخواهد بود. مهم این است که ما در طول مذاکرات بتوانیم به راه حلی برسیم که همه طرف ها راضی باشند و این راه حل برای همه طرف ها قابل دفاع باشد.

عراقچی بیان کرد: رسیدن به این مرحله کار سختی است. ما در حال مذاکره با ۶ کشور بزرگ دنیا به اضافه خانم موگرینی که نماینده اتحادیه اروپا در مذاکرات است، هستیم. در حقیقت ما ۷ طرف مذاکره کننده داریم. هماهنگ شدن این اعضا با هم معضل بسیار بزرگی است کما اینکه از امروز صبح به تعداد جلساتی که این کشورها با ما داشته اند، جلسات داخلی در خود ۱+۵ نیز برگزار شده است.

وی گفت: در حال حاضر موضوعات بسیار ریز است و بعضا مذاکرات فنی بسیار ریزی باید صورت بگیرد تا به راه حل برسیم. اختلاف نظر جتی بین کارشناسان فنی در یک کشور وجود دارد. شرایط کار کردن بسیار سخت شده است اما همه طرفین تمام تلاش خود را می کنند.

 

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری