سخنگوی وزارت خارجه تأکید کرد:آنچه که از سوی مشاوررییس جمهور مطرح شده و ایشان نیز مجددا با شفافیت بیشتری تصریح کرده اندتنهاتأکیدبرپیوستگی عمیق وغیرقابل تفکیک تمدنی وفرهنگی بین ملت ایران وعراق بوده است.

به گزارش قم خبر به نقل از مهر، مرضیه افخم، سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، در پاسخ به سوال خبرگزاری الرأی عراق درخصوص اظهارات علی یونسی اظهار داشت: سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران همواره مبتنی بر احترام به حاکمیت، تمامیت ارضی، ثبات، امنیت و انسجام ملی همه کشورها بویژه کشورهای همسایه می باشد. اجرای عملی این اصول از سوی جمهوری اسلامی ایران خصوصاً در قبال کشور دوست و برادر عراق، بر هیچ کس پوشیده نیست و دولت و ملت عراق این روزها بیش از هر کسی ایفای چنین نقشی را از نزدیک لمس می کنند.

 

وی افزود: در حالیکه جمهوری اسلامی ایران بطور مسئولانه، شفاف و مؤثر برای حمایت از استقلال و تمامیت ارضی عراق در کنار دولت و ملت این کشور در روند مقابله با تروریسم ایستاده است، عده ای تلاش کردند تا با برداشت غیردقیق و تفسیر جهت دار از اظهارات جناب آقای یونسی، اذهان ملت عراق و مسئولان این کشور را مشوش نمایند.

سخنگوی وزارت امور خارجه در ادامه تأکید کرد: در واقع آنچه که از سوی مشاور محترم رییس جمهوری اسلامی ایران مطرح شده و ایشان نیز مجددا با شفافیت بیشتری تصریح کرده اند، تنها تأکید بر پیوستگی عمیق و غیرقابل تفکیک تمدنی و فرهنگی بین ملت ایران و عراق بوده است.

افخم در خاتمه اظهار داشت: لذا در شرایطی که شاهد توطئه مشترک و همسویی گروه های تروریستی افراط گرا و رژیم صهیونستی علیه امنیت و ثبات کشورهای منطقه هستیم، انتشار غیردقیق و تفسیر جهت دار اظهارات جناب آقای یونسی را اقدامی منفعلانه با هدف کم رنگ کردن پیروزی های بزرگ مردم عراق در مبارزه با گروههای تروریستی و در چارچوب پروژه ایران هراسی و ایجاد اختلاف بین کشورهای منطقه می دانیم.

 

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری