حضرت آیت الله نجفی در پیامی به شدت در قبال اتهام زنی الازهر به نیروهای بسیج مردمی عراق اعتراض کرد.

به گزارش قم خبر به نقل از رسا، حضرت آیت الله شیخ بشیر نجفی از مراجع تقلید نجف اشرف با صدور پیامی به اتهام زنی الازهر مصر به نیروهای بسیج مردمی و قاتل و جنایتکار خواندن آنان به شدت واکنش نشان داد.


در این پیام آمده است: فتوای ما در راستای رهایی ملت های اسلامی از گروه مورد حمایت دشمنان اسلام صادر می شود، گروهی که مطمئنا درصدد آزار و اذیت شهروندان سنی بیش از شیعیان است. دشمنان به وسیله پیروان اسرائیل درصدد سرنگونی کامل عراق بودند و به همین دلیل از ملت قهرمان عراق خواستیم با وجود اراده جهانی و اقلیمی جهت انتشار تنش و آشوب و خونریزی بپا خیزند.

حضرت آیت الله نجفی با اشاره به اینکه مصر هدف دوم تروریست ها پس از عراق است، افزود: تصمیم آزادسازی صلاح الدین و سایر استان ها نتیجه مطالبات ساکنان مناطق سنی نشین صورت گرفت چرا که آنان رنجی بسیاری از تروریسم و ستم و ویرانی متحمل شده اند. این تصمیم از سوی دولت عراق صادر شد و بسیج مردمی نقشی در آن نداشت.

بسیج مردمی از شیعه و سنی و مسیحی تشکیل شده است

این مرجع تقلید بیان داشت: دولت از نیروهای بسیج مردمی برای پیروزی ملی یاری خواست زیرا قدرت های سیاسی تأثیرگذار از تخریب و ورانی کشورهای اسلامی حمایت می کنند و بر همین اساس هیچ انتقادی به بسیج مردمی نبوده و تصمیمی دولتی است همانگونه که دولت مصر تصمیم گرفت با تروریست هایی که با شعارهای دینی دروغین در شهرها و روستاها جولان می دهند، مبارزه کند.

وی با تأکید بر اینکه بسیج مردمی یک گروه کاملا شیعی نیست بلکه هزاران تن از اهل تسنن و مسیحیان و ایزدیان نیز در آن حضور دارند، تصریح کرد: قدرت های جهانی حاضر به یاری عراق نیستند و سلاح های که از آنها در زمان مناسب خریداری شده است را برای جنگ با داعش در اختیار عراقی ها قرار نمی دهند.

شیعیان هیچگاه در پی انتقام نیستند

این مرجع تقلید ادامه داد: شیعیان اگر انتقام گیرنده بودند، انتقام ۴ میلیون جوان خود را که اعدام شدند را پس از سرنگونی دیکتاتوری صدام می گرفتند، اما این مساله به هیچ وجه رخ نداد. برخی جریان ها از اوضاع عراق سوء استفاده کرده و به جنگ مذهبی علیه مردم پرداختند و کشتار مردم را در خیابان ها و بازارها در پیش گرفتند و کار به جایی رسید که روزنامه ۲۰ خودروی بمبگذاری شده در بازار مسلمانان شیعه منفجر می شد، ولی هیچ محکومیت جدی از سوی شما و دیگران در قبال این جنایت ها علیه شیعیان شنیده نشد.

وی تأکید کرد: کشتار شیعیان بر اساس شناسنامه و توهین علنی به اهل بیت(ع) و برانگیختن احساسات شیعیان رخ داد، لکن هیچ عکس العمل منفی از سوی شیعیان صورت نگرفت و آنان به الگوی اسلامی پایبند ماندند و در نظم و انظباط قرار داشتند. بنابراین همه سخنان علیه شیعیان کذب محض از سوی کسانی است که درصدد تخریب جهان اسلام به بهانه های واهی هستند.

حضرت آیت الله نجفی از حسن تعامل نیروهای بسیج مردمی با شهروندان یاد کرد و خاطر نشان ساخت: این داعشی ها هستند که از نیروهای سنی بسیج مردمی انتقام می گیرند، نیروهایی که پس از فتوای شما مبنی بر وجوب به صلیب کشیدن و قطع دست های داعش پس از جنایت زنده سوزاندن خلبان اردنی به مبارزه با داعش پرداختند، چرا که داعشی ها را محارب و مفسد فی الارض خواندید. گروه تروریستی داعش با اموالی که پرداخت می کند، اکاذیب و اختلافات مذهبی را منتشر می سازد.

نظارت بر شیوه برخورد با اهل تسنن را وظیفه شرعی می دانیم

در ادامه این بیانیه آمده است: بر اساس وظیفه شرعی خود از اهتمام کامل دولت عراق نسبت به شهروندان اطمینان یافتیم و دولت نیز زمینه های خروج این شهروندان به هر شیوه ممکن را از شهرهای محاصره شده فراهم کرد. این دروغ پراکنی طایفه ای با هدف سرپوش گذاشتن با هدف فریب دادن مراکز معتدل اسلامی که از صحنه دور هستند، صورت می گیرد و می خواهند بر جنایت های خود سرپوش بگذارند.

این مرجع تقلید تأکید کرد: عناصر داعش با قتل شهروندان سنی به برانگیختن فتنه مذهبی می اندیشند، بنابراین از شما می خواهیم کارشناسان خود را به دولت عراق معرفی کرده تا با حضور در این کشور با حقایق آشنا شده و ما نیز در کنار شما حضور خواهیم یافت.

الازهر کمیته تحقیق به عراق بفرستد

حضرت آیت الله نجفی خطاب به علمای الازهر افزود: به شما یادآور می شوم که برخی از کسانی که در تصمیم گیری های دینی نقش دارند به حمایت از داعش می پردازند و در راستای سرنگونی کشورهای اسلامی می خواهند پروژه جنایت علیه مسلمانان را گسترش دهند. آنان پروژه خود را از سوی سوریه آغاز کرده، سپس به لبنان رفتند ولی نقشه آنان با ایستادگی قهرمانان ناکام ماند، پس از آن به عراق آمده و ان شاء الله عراقی ها اجازه تحقق نقشه هایشان را نمی دهند، هم اکنون نوبت به مصر رسیده و در آینده به عربستان خواهند رسید. ما در کنار همه مسلمانان مخلص و در برابر دشمنان اسلام ایستاده ایم.

وی بار دیگر از الازهر برای ارسال کمیته تحقیق دعوت بعمل آورد و تصریح کرد: امیدواریم این دعوت را پذیرفته و کمیته ای را به دولت عراق که از سنی و شیعه و کُرد تشکیل شده است، ارسال کنید. گرچه شیعیان در اکثریت قرار دارند اما برای دور شدن از اتهام طایفه گری، دولت را با حضور همه قشرها تشکیل داده اند. با این وجود شاهدیم که برادران جهان عرب از این کَرَم شیعیان و کوتاه آمدن از حقوقشان نیز قانع نشده اند.

در بخش پایانی این پیام تأکید شده است: بیم آن داریم که این اتهامات به ترک مناطق سنی از سوی دولت عراق و بسیج مردمی بینجامد، چرا که در این صورت شاهد کشتار بقیه اهل تسنن از سوی داعش خواهیم بود. به شما اعلام می داریم که از هر بدی به بی گناهان آزرده شده و خون مسلمانان از بزرگترین حرمت ها نزد ما به شمار می آید. مرجعیت تقلید نجف اشرف نیز بیانه دقیقی در این باره صادر کرده است که امیدوارم از آن آگاه شده و اوج اهتمام و توصیه به محافظت از خون مسلمانان بی گناه و تلاش برای رهایی آنان از ظلم را مشاهده کرده باشید.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری