کد خبر: 14038

معاون منابع انسانی قوه قضائیه گفت: هم‌اکنون حدود ۹ هزار قاضی در دستگاه قضا مشغول به خدمت هستند و جامعه اداری ما نیز شامل ۳۸ هزار نفر است که در آینده به حدود ۴۰ هزار نفر خواهد رسید.

به گزارش قم خبر به نقل از فارس،‌ حجت‌الاسلام علیرضا امینی در مراسم تودیع و معارفه مدیرکل امور اداری و استخدامی کارکنان اداری قوه قضائیه، با اشاره به عملکرد معاونت منابع انسانی گفت: عملکرد این معاونت باید موجب افزایش احساس کرامت و رضایتمندی قضات و کارکنان دستگاه قضا شود تا از رهگذر بهبود عملکرد آنان، مردم نیز در مراجعه به محاکم احساس عدالت و رضایتمندی بیشتری پیدا کنند.

وی اظهار کرد: تعداد کارکنان اداری رسمی، پیمانی و قراردادی در دستگاه قضا بیش از ۳۶ هزار نفر است که در مقایسه با ابتدای دوره رئیس جدید قوه قضائیه ۱۰ هزار نفر افزایش نیرو داشتیم. که البته در آمار یادشده، تعدادی از افراد، به عنوان نیروهای شرکتی مشغول به کار بودند که به نیروی قراردادی تبدیل شدند.

وی افزود: هم اکنون حدود ۹ هزار نفر قاضی در دستگاه قضا مشغول به خدمت هستند و جامعه اداری ما نیز شامل ۳۸ هزار نفر است که در آینده به حدود ۴۰ هزار نفر خواهد رسید.

معاون منابع انسانی قوه قضائیه بیان داشت: طبیعی است که کارکنان و قضات دستگاه قضا، مشتریان نخست ما هستند و باید رضایت‌مندی و اجرای عدالت درون سازمانی که مورد انتظار و نیاز آنان است، محقق شود و اساساً تشکیل معاونت منابع انسانی در قوه قضائیه، در راستای این هدف بود که سرمایه انسانی دستگاه قضا بیش از پیش مورد توجه قرار گرفت.

حجت الاسلام امینی با اشاره به اینکه دو اصل عدالت و کرامت از اجزا و لوازم مهم تحقق اصل عدالت است که باید در دستگاه قضا مورد توجه قرار گیرد، افزود: اصلی‌ترین قاعده‌ای که باید در روابط اجتماعی و اداری حاکم باشد، عدالت است و این عدالت درون سازمانی باید در دستگاهی که متولی عدالت گستری است، بیش از دیگر دستگاه‌ها به چشم بخورد.

وی گفت: عدالت در توزیع یا عدالت توزیعی، بخش مهمی از اصل عدالت است که باید در دستگاه قضا حاکم باشد. همچنین رویه‌ها نیز در دستگاه قضا باید بر اساس عدالت باشد و بخشنامه‌ها و برخوردهای درون سازمانی باید به گونه‌ای باشد که کارمندان احساس کنند که رویه‌ها نسبت به آنها به صورت یکنواخت به اجرا در می آید.

وی با بیان اینکه عدالت در تعاملات و برخوردها نیز از مسائل مهم است، خاطرنشان کرد: ممکن است رویه و نتیجه در کاری یکسان باشد اما در تعامل، تعادل وجود نداشته باشد. این مهم است که برخوردها متعادل باشد تا مخاطب احساس کند که عدالت در برخورد با او رعایت شده است.

معاون منابع انسانی قوه قضائیه اظهار داشت: علاوه بر اصل عدالت، اصل کرامت نیز از اصول مهم در سازمان اداری قوه قضائیه است و باید تکریم ارباب‌رجوع و فضائل اخلاقی را در راستای تحقق این هدف ببینیم.

وی عنوان کرد: در فرهنگ دینی ما به بعد اخلاقی مدیریت اشاره شده است، ما نیز باید بیش از این به اجرای اصول اخلاقی در هر منصبی که داریم توجه کنیم.

معاون منابع انسانی قوه قضائیه گفت: هر کس که در دستگاه قضا عهده‌دار منصبی است، باید بداند که این جایگاه های اداری و مدیریتی، امانتی از جانب خداوند، مردم و مسئولان مافوق دستگاه قضایی هستند. در واقع، جایگاه های اداری و مدیریتی، در نگرش ما «امانت» هستند و این امانت‌داری سه جنبه است بنابراین باید وظایف خود را در هر جایگاه اداری و مدیریتی قوه قضائیه به خوبی انجام دهیم زیرا هم خداوند از ما انتظار امانتداری دارد، هم مردم و ولی نعمتان انقلاب از ما انتظار امانتداری دارند و هم سازمان و مقامات بالاتر قوه قضائیه از ما انتظار امانتداری دارند، چراکه سلسله‌مراتب سازمانی در قوه قضائیه وجه شرعی دارد.

وی افزود: اگر این نگرش اخلاقی به تصدی جایگاه های اداری و مدیریتی در قوه قضائیه تقویت شود، موجب افزایش بهره‌وری خواهد شد. همچنین زمانی که رفتارها و برخوردهای ما اخلاقی‌تر شود، حواشی در کار کمتر می‌شود.

در پایان این مراسم از خدمات حسن رجبی راد مدیرکل سابق امور اداری و استخدامی کارکنان اداری قوه قضائیه تقدیر گردید و عبدالعظیم توسلی برای این سمت معارفه شد.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری