انتقاد مقام معظم رهبری از فیلم هالیوودی «تک تیرانداز آمریکایی» به عنوان فیلمی ضد اسلامی و اشاعه‌دهنده خشونت علیه مسلمانان، با واکنش گسترده رسانه‌های غربی روبرو شده است.

به گزارش قم خبر به نقل از فارس، فیلم سینمایی «تک تیرانداز آمریکایی» به کارگردانی «کلینت ایستوود» و بازی «برادلی کوپر» داستان «کریس کایل»، یک تک تیرانداز آمریکایی است که با بیش از ۱۶۰ مورد قتل، رکوردار بیشترین کشتار تک‌تیراندازی ارتش آمریکاست.


این فیلم که به خاطر اشاعه قتل و خونریزی و تصویر یک قاتل به عنوان یک قهرمان ملی با انتقاد زیادی روبرو شده است، دو روز پیش نیز انتقاد شدید رهبر معظم انقلاب را در بر داشت.

ایشان این فیلم را یک تبلیغ آمریکایی علیه مسلمانان دانسته که تنها با هدف اشاعه اسلام هراسی و تهییج مسلمان آزاری در میان مسیحیان و غیرمسلمانان ساخته شده است.

این انتقادها که رهبر انقلاب سه هفته پیش در جلسه «دیدار با نمایندگان اقلیت‌های مذهبی کشور در مجلس شورای اسلامی‌» ابراز داشتند، در پایگاه اطلاع‌رسانی «khamenei.ir» منتشر شد که واکنش گسترده رسانه‌های غربی را در بر داشت:

روزنامه «نیویورک پست» نوشت: رهبر ایران «تک‌تیرانداز آمریکایی» را یک تبلیغ ضد اسلامی دانسته که ترویج‌کننده خشونت علیه مسلمانان است. رهبری ایران در حالی مجددا از غرب انتقاد می‌کند که کشورش در حال مذاکره با قدرت‌های جهانی بر سر برنامه‌ هسته‌ای ایران است.

این روزنامه آمریکایی در ادامه متذکر شد: فیلم‌های‌ هالیوودی در ایران مشهورند و کانال‌های تلویزیون دولتی ایران گهگاهی این فیلم‌های را نمایش می‌دهند ولی فیلم «تک تیرانداز آمریکایی» که تاکنون در ایران به نمایش درنیامده به نظر نمی‌رسد که با توجه به گفته‌های آیت‌الله خامنه‌ای دیگر در این کشور اکران شود.

سایت خبری «ددلاین» نیز در این‌باره نوشت: فیلم «تک‌تیرانداز آمریکایی» ساخته «کلینت ایستوود» به خاطر اشاعه حملات علیه مسلمانان از سوی رهبر معظم ایران مورد انتقاد واقع شده است.

ددلاین خبر انتقاد «رهبر انقلاب» از فیلم «تک تیرانداز آمریکایی» را با خبر واکنش پناهی به دریافت جایزه خرس طلای جشنواره فیلم برلین و همچنین قسمت‌هایی از نامه اعتراض‌آمیز «حجت‌الله ایوبی» به مقامات جشنواره برلین، تکمیل و به پایان رسانده است.

همچنین روزنامه انگلیسی زبان «ایندیپندنت» عنوان کرد: در آمریکا نیز این فیلم (تک تیرانداز آمریکایی) به خاطر تصویر لذتی که این تک تیرانداز از قتل‌هایی که انجام می‌داده مورد انتقاد زیادی قرار گرفته است.

در ادامه این گزارش آمده است: «عابد ایوبی»، مدیر حقوقی کمیته ضد تبعیض آمریکا عرب، ضمن انتقاد از عدم پوشش رسانه‌ای مناسب در غرب نسبت به حادثه قتل ۳ مسلمان در تیراندازی «چپل‌هیل» ، فیلم «تک‌تیرانداز» را نقطه بازگشتی به اوج اسلام هراسی در آمریکا دانسته و گفت: صنعت فیلمسازی آمریکا و دولت این کشور و همچنین سیاسیون جناح راستی آن همگی نقش واحدی در اشاعه احساسات ضد عرب و ضد مسلمانی که اخیرا در آمریکا شدت یافته است، داشته‌اند.

روزنامه لس‌آنجلس تایمز نیز با این رویکرد به خبر انتقاد رهبری از فیلم «تک‌تیرانداز آمریکایی» پرداخت: «تک‌تیرانداز آمریکایی» در ایران، جایی که «آیت‌الله خامنه‌ای» رسانه‌ها را کنترل می‌کند، تاکنون به نمایش درنیامده است.

این روزنامه آمریکایی در ادامه متذکر شد: انتقاد رهبر ایران در شرایطی منتشر شده است که فیلم «تک تیرانداز آمریکایی» میان آماج بحث‌ها و جنجال‌هایی است که به خاطر ساخت و اکران آن به وجود آمده است.

لس‌آنجلس تایمز اینگونه ادامه می‌دهد: مخالفان فیلم، از آن به خاطر باشکوه جلوه‌دادن جنگ و خونریزی انتقاد کرده و آن را یک تبلغ برای کشور آمریکا دانسته‌ و در مقابل مخالفان، این فیلم را به خاطر تصویر مشکلاتی که جنگ برای سربازان به وجود آورده و بعد عاطفی زندگی‌آنها، ستوده‌اند.

نشریه تحلیلی خبری پولیتیکو نیز گزارش خود اینگونه شروع می‌کند: رهبر ایران طرفدار فیلم پرفروش در گیشه، «تک‌تیرانداز آمریکایی» نیست.

این نشریه افزود: آقای خامنه‌ای این فیلم ندیده بلکه دیگران درباره آن به او گفته‌اند.

در این میان روزنامه «نیویورک دیلی نیوز» خبر انتقاد رهبر از فیلم «تک تیرانداز آمریکایی» را با خبر محاکمه «ای‌دی روث»، سربازی ۲۷ ساله جنگ عراق، که سال ۲۰۱۳ «کریس کایل»، قهرمان فیلم «تک‌تیرانداز آمریکایی» را به قتل رساند، در آمیخته و نوشت: رهبر [انقلاب اسلامی] ایران از فیلمی که براساس خاطرات «کایل» ساخته شده، انتقاد کرده و آن را عامل اشاعه خشونت علیه مسلمانان دانسته و اعتقاد دارد که تماشای این فیلم هالیوودی، مسیحیان و غیرمسلمانان را به خشونت و آزار رساندن به مسلمانان ترغیب می‌کند.

سایت یاهو نیوز نیز خبر انتقاد رهبر معظم انقلاب را با خبر اعطاء خرس طلای جشنواره برلین به فیلم سیاه نمای «تاکسی» ساخته «جعفر پناهی» تکمیل کرده است.

همچنین روزنامه «دیلی میل» با ۵ میان تیتر به این خبر پرداخت:

_آیت‌الله خامنه‌ای گفته که درباره محتوای فیلم به او گفته شده است.

_داستان فیلم باعث شد تا رهبر ایران از «تک‌تیرانداز آمریکایی» به عنوان یک فیلم ضد مسلمان انتقاد کند.

_رهبر ایران ادعا کرده این فیلم، جوانان مسیحی را به مسلمان آزاری ترغیب می‌کند.

-آقای خامنه‌ای همچنین مدعی شده است که حملات نئونازی در آلمان، تأیید کننده این مطلب است که مسلمانان در غرب امنیت ندارند.

_آقای خامنه‌ای مدعی است که اروپا و آمریکا در تبلیغات ضد اسلامی غرق شده است.

این روزنامه بریتانیایی در ادامه نوشت: رهبر ایران در شرایطی از غرب انتقاد می‌کند که کشورش در حال مذاکره با قدرت‌های جهانی درباره برنامه جنجال‌برانگیز هسته‌ای است.

«دیلی میل» گزارشش را اینگونه به پایان رساند: مقامات ایرانی و آمریکایی برای اولین بار پس از وقوع انقلاب اسلامی ایران در سال ۱۹۷۹، سقوط رژیم شاهنشاهی تحت حمایت آمریکا و تسخیر سفارت آمریکا در تهران، همدیگر را ملاقات کرده‌اند. نیروهای نظامی و سربازان تحت حمایت ایران اکنون در حال مبارزه با دولت اسلامی موسوم به داعش در عراق هستند ولی این کشور (ایران) حاضر نشده است که متحدان آمریکایی که با افراطیون حملات هوایی می‌جنگند، بپیوندد.

به گزارش خبرگزاری فارس، نکته مشترک و قابل توجه در بیشتر این گزارش‌ها، تاکید رسانه‌های مزبور بر این نکته است که فیلم «تک‌ تیرانداز آمریکایی» در شرایطی به خاطر ضد اسلامی‌بودن و اشاعه احساسات اسلام هراسانه مورد انتقاد قرار می‌گیرد که قرار است به صورت گسترده در بسیاری از کشورهای جهان اسلام به نمایش درآید.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری