کد خبر: 13629

وزیر امور راهبردی رژیم صهیونیستی توافق احتمالی هسته‌ای میان ایران و غرب را «بد» توصیف کرد و گفت که مدت‌زمان این توافق به جای ۱۰ سال، باید ده‌ها ساله باشد.

به گزارش قم خبر به نقل از فارس، «یووال اشتاینیتز» که بتازگی از سفر بروکسل و دیدار با مقامات و دیپلمات‌های مختلف غربی بازگشته است، می‌گوید که غربی‌ها در حال امتیازدهی به ایران در موضوع توافق هسته‌ای هستند.


به گفته اشتاینیتز ایران ۷ مورد از ۸ مورد مسئله‌ای که غربی‌ها از تهران خواسته‌اند، رد کرده و اینکه برخی طرف‌ها ادعا می‌کنند که توافق نزدیک است، معنایش این است که غرب به طرف امتیازدهی در مسائل هفت‌گانه اصلی به ایران حرکت می‌کند به همین دلیل به نظر می‌رسد که توافق احتمالی برای اسرائیل بد باشد.

این وزیر اسرائیلی که به روابط و داشتن دیدگاه‌های نزدیک به «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر اسرائیل مشهور است، در چند روز اخیر در بروکسل دیدارهای متعددی با دیپلمات‌ها و مسئولان غربی برگزار کرده است. به گفته روزنامه الشرق الاوسط، اشتاینیتز اطلاعات مستقیمی از خلال این دیدارها در خصوص مذاکرات هسته‌ای به دست آورده است.

طبق گفته اشتاینیتز هشت موردی که از ایران خواسته شده و ایران و فقط با یک مورد آن یعنی کاهش ذخایر اورانیوم غنی‌شده موافقت کرده است شامل موارد زیر است:

۱- تعداد سانتریفیوژهای فعال.
۲- توقف ذخیره شدن اورانیوم.
۳- از بین بردن تاسیسات زیربنایی.
۴- پژوهش و گسترش دستگاه‌های سانتریفیوژ.
۵- تأسیسات اراک.
۶- سایت غنی‌سازی اورانیوم فوردو.
۷- توسعه موشکی (و احتمال حصول به تولید مقادیر جنگی).
۸- مدت‌زمان توافق.

اشتاینیتز می‌گوید که تنها مسئله‌ای که ایران تاکنون با آن موافقت کرده، کاهش ذخایر اورانیوم است و می‌افزاید: «انتقاد اسرائیل به رویکرد کلی موضوع یعنی توقف برنامه هسته‌ای ایران یا تعویق آن است. ما می‌گوییم که غرب نباید تسلیم شود و باید برای لغو کامل آن اصرار کند و این تفاوتی اساسی است».

این وزیر اسرائیلی افزود: دوم اینکه توافق باید برای ده‌ها سال باشد نه ۱۰ سال. الان طبق توافق ایران این امکان را دارد که طی مدتی کوتاه به ساخت بمب برسد و می‌تواند تعداد زیادی را نیز بسرعت تولید کند».

او البته در ادامه عصبانیت و نارضایتی خود از توافق احتمالی تهدید نظامی ایران را تکرار کرد و در این خصوص گفت که گزینه نظامی هنوز در برنامه پژوهش‌های اسرائیل وجود دارد.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری