رئیس مجلس در پاسخ به تذکر نماینده تهران مبنی بر اینکه بررسی کلیات بودجه باید با نطق رئیس‌ جمهور آغاز شود، گفت: ما از رئیس‌ جمهور برای حضور در مجلس در آغاز بررسی کلیات بودجه سال ۹۴ دعوت کرده‌ایم و به اختیار خودشان است که از این فرصت استفاده کنند یا نکنند.

به گزارش قم خبربه نقل از فارس، الیاس نادران نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی امروز در جریان بررسی لایحه بودجه سال ۹۴ در صحن علنی مجلس شورای اسلامی در تذکری آئین‌نامه‌ای ناظر به ماده ۱۱۲ آئین‌نامه داخلی مجلس گفت: در ماده ۱۸۶ آئین‌نامه داخلی آمده است دولت موظف است لایحه بودجه را حداکثر تا ۱۵ آذر به مجلس تقدیم کند.

وی افزود: در آنجا هیچ قیدی ندارد که چه کسی از دولت بودجه را تسلیم مجلس می‌کند اما در بند ج ماده ۱۱۲ گفته است در کلیات بودجه کشور پس از نطق رئیس‌جمهور کمیسیون گزارش خود را ارائه می‌دهد یعنی حتما بررسی کلیات باید با نطق رئیس‌جمهور شروع شود. اللقاعده بودجه در کلیات و جزئیات که قرار است توسط دولت اجرا شود باید رئیس‌جمهور به عنوان رئیس دولت آنچه که در کمیسیون تلفیق انجام گرفته است ارائه دهد تا نمایندگان نسبت به کلیات بودجه مطلع باشند.

نادران اضافه کرد: اگر رئیس‌جمهور نمی‌آید یا نمی‌خواهد بیاید حتما هیأت‌رئیسه باید اعلام کند که دعوت کرده‌ایم و نیامدند چرا که در آئین‌نامه تصریح دارد و این حکم است یا اینکه باید این بند از آئین‌نامه را اصلاح کنیم.

بر اساس این گزارش لاریجانی در توضیح گفت: این بند از آئین‌نامه داخلی مجلس بلااستفاده نیست زیرا رئیس‌جمهور می تواند در ابتدای بررسی کلیات بیاید و صحبت کند و دعوت هم شده است اما در دولت قبل هم همینگونه بود می‌توانستند بیایند، می‌توانستند نیامده و از فرصت خود استفاده نکنند مانند اینکه در بند دیگری از آئین‌نامه می خوانیم ۱۰ نفر موافق و ۱۰ نفر مخالف نسبت به لایجه بودجه می توانند اظهار‌نظر کنند. حال اگر صحبت نکردند اشکالی به بررسی بودجه وارد نمی‌شود.

 

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری